CMS

CMS (Content Management System) to rodzaj oprogramowania, który umożliwia publikację i organizację treści na stronach internetowych. Z założenia ma być on intuicyjny i ułatwiać obsługę stron, na których jest dużo treści i są one często dodawane, uzupełniane bądź modyfikowane. Co istotne, ten rodzaj oprogramowania nie wymaga od użytkownika znajomości języków programowania – zazwyczaj obsługa opiera się na korzystaniu z panelu administracyjnego.

Oprogramowania CMS pozwalają na względnie proste i szybkie wykonywanie na stronie czynności takich jak: 

  • Publikacja artykułów, zdjęć, grafik itp.,
  • Modyfikacja wyglądu strony,
  • Stworzenie sklepu,
  • Instalacja dodatkowych widgetów i zewnętrznych wtyczek.

Istnieją trzy główne rodzaje programów CMS: Open Source, SaaS (Software as a Service) i dedykowany CMS. Do pierwszego typu zaliczamy najbardziej popularny CMS na świecie, czyli WordPress. Oprogramowania Open Source są najczęściej bezpłatne. Są oparte na kodzie, który jest dostępny publicznie do modyfikacji, co stanowi ich największą zaletę. W systemach typu SaaS oprogramowanie nie jest dostępne, a same platformy zazwyczaj są płatne i oparte na subskrypcji (miesięcznej bądź rocznej). Ten rodzaj oprogramowania jest dostarczany przez Internet (za pośrednictwem chmury). Ostatni typ to CMS-y dedykowane (autorskie), które wybierane są zazwyczaj przez duże firmy, ze względu na wysoki koszt. Są one projektowane na zamówienie i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta – począwszy od szaty graficznej, a skończywszy na specjalnie dobranych funkcjach. 

Oprogramowania CMS posiadają wiele zalet. Przede wszystkim znacząco ułatwiają tworzenie i obsługę strony internetowej – tak naprawdę nawet osoba bez specjalistycznej wiedzy będzie w stanie utworzyć i aktualizować prostą witrynę. Jednak to nie wszystko. CMS-y pozwalają także na zarządzanie aspektami związanymi z SEO i pozycjonowaniem strony. Wreszcie, platformy Open Source, których kod jest dostępny dla użytkowników, pozwalają na naprawdę wiele modyfikacji strony i korzystanie z wtyczek i dodatków.

Skontaktuj się z nami