Podobne wyszukiwania w Google – jak mogą pomóc w SEO?

Spis treści

Podobne wyszukiwania w Google – czym są i jak mogą pomóc w zwiększeniu ruchu na stronie www?

Dodatkowe funkcje w SERP (wynikach wyszukiwania) mają pomóc użytkownikowi szybciej wyszukiwać informacje i sprawniej poruszać się po wyszukiwarce. Jednak warto wiedzieć, że wiele z nich można wykorzystać również na potrzeby marketingu i SEO. Podobne wyszukiwania Google – bo to one są bohaterem artykułu – to przydatne narzędzie m.in. do analizy słów kluczowych. Sprawdź, czym jest ta funkcja i jak może Ci pomóc w zwiększeniu widoczności oraz ruchu na stronie internetowej!

Czym są podobne wyszukiwania w Google i gdzie się wyświetlają?

Google czasem potrafi „czytać w myślach”. To może wydawać się przerażające, ale w rzeczywistości jest bardzo przydatne. Odpowiadają za to nie magiczne sztuczki, a specjalnie zaprojektowane algorytmy, które podsuwają sugestie na podstawie aktywności innych internautów.

Podobne wyszukiwania to lista ośmiu haseł związanych ze wpisywanym przez użytkownika zapytaniem. Dawniej wyświetlały się na samym dole pierwszej strony wyników wyszukiwania. Jednak jakiś czas temu firma Google usunęła paginację z SERP, co oznacza, że nie ma już podziału na strony w wersji desktopowej, a linki można scrollować w nieskończoność. Z tego względu obecnie sekcja podobnych wyrażeń pojawia się pod pierwszymi kilkoma lub kilkunastoma linkami.

podobne wyszukiwania w Google

Podobne frazy to jednocześnie hiperłącza. Po kliknięciu wybranej pozycji Google przeniesie użytkownika na nową stronę SERP tak, jak w odpowiedzi na ręcznie wpisaną frazę.

podobne wyszukiwania w Google

Jak Google generuje podpowiedzi i podobne wyszukiwania?

Roboty i algorytmy Google nieustannie skanują sieć, przeszukują witryny internetowe, a także analizują zachowania użytkowników. Na tej podstawie wyszukiwarka ustala, jakie hasła często wpisują internauci, a także identyfikuje podobieństwa między poszczególnymi zapytaniami, tworząc następnie mapy semantyczne. Dzięki temu może generować i wyświetlać pokrewne wyszukiwania, ułatwiając użytkownikom poszukiwanie potrzebnych informacji.

Sugestie Google to frazy najczęściej wyszukiwane w tej samej sesji wyszukiwania i oczywiście związane tematycznie. Przykładowo, jeśli Google widzi, że użytkownicy, którzy szukają frazy „jak wyprać kurtkę puchową”, bardzo często wpisują też takie hasła jak „pranie kurtki puchowej w pralce automatycznej” i „jak suszyć kurtkę puchową”, to najprawdopodobniej właśnie je umieści w sekcji podobnych fraz.

Dlaczego podobne wyszukiwania są ważne dla pozycjonowania twojej strony?

Frazy, które Google sugeruje użytkownikom, to bardzo cenne źródło wiedzy na temat potencjalnych klientów. Dzięki tej funkcji możesz dowiedzieć się, w jaki sposób Twoja grupa docelowa używa wyszukiwarki, a następnie wykorzystać zebrane dane w procesie optymalizacji strony.

Dlaczego to takie ważne? Głównym celem prowadzenia działań SEO jest dotarcie do potencjalnych odbiorców w sposób organiczny, a jedna z najważniejszych czynności w tym zakresie to optymalizacja treści na stronie pod kątem odpowiednich słów. Żeby zrobić to dobrze i skutecznie, musisz poznać zachowania i intencje użytkowników wyszukiwarki Google, czyli wiedzieć, w jaki sposób szukają poszczególnych produktów, usług czy informacji.

Podpowiedzi Google to jedno z najlepszych narzędzi do analizowania powiązanych wyszukiwań. Bo kto, jak nie sama wyszukiwarka, wie najlepiej, jak zachowują się jej użytkownicy? Można powiedzieć, że to informacje „z pierwszej ręki”.

Ponadto analizując podobne wyszukiwania, możesz zebrać wiele cennych informacji na temat Twojej marki, a dokładniej na temat tego, jak postrzegają ją odbiorcy i czego chcieliby się o niej dowiedzieć.

Jak możesz wykorzystać podobne wyniki wyszukiwania Google w SEO?

Podpowiedzi, które Google prezentuje użytkownikom, możesz wykorzystać w takich obszarach jak:

 • Optymalizacja adresów URL: to jedna z najważniejszych czynności w zakresie SEO on-site. Adresy URL powinny być zoptymalizowane tak, aby odzwierciedlały treść strony. Dzięki informacjom na temat najczęstszych wyszukiwań Google będziesz w stanie stworzyć adresy i podstrony, które przyciągną Twoją grupę docelową.
 • Tworzenie wartościowych treści: treści na stronie muszą być dopasowane do potencjalnych klientów. W przeciwnym wypadku nie będą miały żadnej wartości. Dzięki podpowiedziom od wyszukiwarki zrozumiesz, czego potrzebują odbiorcy i na tej podstawie stworzysz skuteczny content plan.   
 • Linkowanie wewnętrzne: informacje na temat tego, jakie frazy użytkownicy Google wykorzystują w trakcie jednej sesji, pomogą Ci zaplanować strategię linkowania wewnętrznego, a dzięki temu wydłużyć czas spędzony na stronie i zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

Aby znaleźć podobne wyszukiwania, wystarczy wpisać wybraną frazę w Google, następnie przescrollować stronę SERP o kilka lub kilkanaście pozycji. Każdą frazę z listy można kliknąć, a następnie uzyskać kolejne osiem. W ten sposób jesteś w stanie zgromadzić bardzo obszerną bazę zapytań.

Pamiętaj jednak, aby sprawdzić ich potencjał. Do tego przydadzą się narzędzia takie jak Senuto, Ahrefs, Semrush, Ubersuggest czy Keyword Planner od Google.

Darmowe narzędzia do analizy podobnych wyszukiwań

Nie potrzebujesz zaawansowanych i płatnych narzędzi, aby wykonać podstawową analizę podobnych wyszukiwań. Rynek oferuje wiele darmowych programów wyposażonych właśnie w taką funkcję np.:

 • Google Trends: narzędzie pozwala śledzić popularność określonych fraz kluczowych w czasie oraz w różnych regionach. Dzięki niemu można zidentyfikować trendy wyszukiwań i dostosować strategię marketingową do aktualnych preferencji użytkowników.
 • Answer The Public: to narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych popularnych w wyszukiwarce. Generuje listę pytań i fraz związanych z danym tematem. Analiza tych danych pozwala zrozumieć, jakie pytania zadają użytkownicy i jak można tworzyć treści odpowiadające na ich potrzeby.

Warto też wspomnieć o funkcji „Podobne pytania Google” w SERP, która pozwala odkrywać – jak sama nazwa wskazuje – podobne pytania związane ze wpisywanym zapytaniem użytkownika.  Od podobnych wyszukiwań różni się tym, że nie są to hiperłącza, a lista, która po rozwinięciu wyświetla odpowiedź na pytanie.

Podobne pytania Google

Wyszukiwania powiązane w Google – podsumowanie

Z pewnością warto wykorzystać podobne wyszukiwania w procesie pozycjonowania strony. Dzięki temu lepiej zrozumiesz potrzeby odbiorców, zaplanujesz skuteczną strategię, a w efekcie zwiększysz widoczność w Google. Wykorzystaj darmowe narzędzia i nie zapomnij zbadać potencjału wyszukiwania wybranych fraz.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami