Clickbait

Clickbait jest hasłem lub tytułem, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi użytkowników, wywołanie w nich emocji, pobudzenie ciekawości. Wyrażenie ma sprawić, że odbiorca zainteresuje się nim i kliknie w odnośnik.

Czym jest clickbait?

Wyrażenie pochodzi z języka angielskiego, łączy w sobie dwa słowa: click (kliknięcie) oraz bait (przynęta). Dokładniej mówiąc, jest to hasło lub tytuł, który przyciąga uwagę użytkowników. Niestety coraz częściej zdarza się, że jest on niezgodny z treścią, do jakiej prowadzi. W takiej sytuacji pełni on rolę pretekstu do kliknięcia. Taka metoda najczęściej wykorzystywana jest w serwisach plotkarskich czy newsletterach.

Dlaczego clickbait jest tak często stosowany?

Głównym powodem są oczywiście pieniądze. Zainteresowany użytkownik, klikając dany tytuł czy nagłówek, zostaje przeniesiony nie tylko do artykułu, ale i do reklam. Co wpływa na zwiększenie ilości wyświetleń, czyli zwiększenia zysków. Innym powodem stosowania clickbait jest oczywiście chęć sprzedania jakiegoś produktu. Oferty zazwyczaj wysyłane są mailowo, co zazwyczaj uznawane jest za spam. Chcąc wyróżnić dany przedmiot, stosuje się właśnie clickbait, dzięki któremu odbiorca nie potraktuje newslettera jako kolejnej wiadomości spamerskiej, tylko się nią zainteresuje. Należy tutaj również wspomnieć o tym, że clickbait używany jest do manipulowania ludźmi. Na różnych portalach czy serwisach informacyjnych, często tworzone są tytuły, które mogą wprowadzić ludzi w błąd, a nawet ich oszukać.

Jak stworzyć interesujący clickbait?

Tworząc clickbait, warto kierować się następującymi podpowiedziami:

  • używanie słów – obietnic, które mają rozwiązać problem odbiorcy lub zaspokoić jego potrzeby;
  • używanie różnych środków językowych, na przykład wyolbrzymień;
  • budowanie określenia z kilku krótkich słów, z rozważnym użyciem caps locka;
  • stosowanie pytań jako przynęty;
  • stosowanie list, na przykład 5 sposobów na szybki obiad;
  • stosowanie niedopowiedzeń;
  • stosowanie krzykliwych kolorów.

To tylko niektóre wskazówki. Trzeba tu oczywiście pamiętać, że nie wszystkie podpowiedzi sprawdzą się do określonego rodzaju clickbait. Zawsze trzeba dokładnie przemyśleć budowę tego wyrażenia, tak aby pasował on do swojej grupy docelowej.

Clickbait w mediach społecznościowych

Clickbaity są również stosowane w mediach społecznościowych. Większość serwisów wprowadziła różne ograniczenia na takie treści w celu zminimalizowania szerzenia nieprawdziwych informacji. Na przykład Facebook, ze względu na dużą liczbę clickbait (po ich kliknięciu) pojawiających się w pierwszej kolejności na ścianie użytkowników, postanowił zmienić politykę i zasady dodawania clickbait w swoim serwisie. Działania zaczął od przeprowadzenia ankiety, z której wynikło, że jego użytkownicy byli zniesmaczeni faktem, że posty ich znajomych są dla nich mało widoczne bądź w ogóle ich nie widzą, a zasypywani są nagłówkami i tytułami typu clickbait.

Clickbait powinny być stosowane z rozwagą. Trzeba pamiętać, żeby rzeczywiście odprowadzały one do informacji, których dotyczą.

Skontaktuj się z nami