Google Tag Manager (GTM)

Google Tag Manager (GTM) jest bezpłatnym narzędziem, które umożliwia zarządzanie skryptami poprzez dodawanie fragmentów kodu do aplikacji lub strony internetowej. Pozwala ono śledzić działania, jakie wykonywane są przez użytkowników.

Google Tag Manager (GTM) – struktura menu konta

Konto Google Tag Manager zbudowane jest z kontenerów, które składają się z tagów, reguł oraz zmiennych.

Kontenery

Kontenery są kodami, które wdrażane są na stronie. Przechowywane są w nich reguły zmienne oraz skrypty. Instaluje się je w aplikacji lub na stronie internetowej. To one umożliwiają połączenie witryny z Google Tag Managerem.

Tagi

Tagi, nazywane są skryptami – dzięki nim przesyłane są dane ze strony www, na przykład do różnych narzędzi typu Google Analytisc. Odpowiadają one za instalację niektórych narzędzi na stronie internetowej. Umożliwiają modyfikację pewnych elementów.

Reguły

Reguły to zdefiniowane wytyczne, które uruchamiają tagi.

Zmienne

Zmienne przechowują wartość, która się zmieniła. Wykorzystywane są w tagach i regułach.

Google Tag Manager (GTM) – od czego zacząć?

Używanie Google Tag Manager (GTM) zaczyna się od założenia konta Google. Jeśli już się to zrobi, to należy przejść na stronę tagmanager.google.com i tam trzeba również założyć konto w GTM. W dalszej kolejności tworzy się pierwszy kontener, który umieszcza się na stronie internetowej poprzez:

  • wklejenie odpowiedniego kodu JavaScript;
  • skorzystanie ze wtyczki;
  • skorzystanie z pomocy dewelopera.

Następnym krokiem jest dodawanie tagów, zmiennych i reguł w roboczym obszarze. Przed ich opublikowaniem trzeba je dokładnie przetestować.

Jakie są największe zalety Google Tag Managera (GTM)?

Do największych zalet Google Tag Managera zalicza się między innymi to, że:

  • szybko implementuje to, co chce się zmierzyć (nie trzeba czekać na specjalistę, można to wykonać samodzielnie);
  • wszystkie skrypty przechowuje w jednym miejscu (nie trzeba marnować czasu na szukanie informacji na to, czy coś zostało wdrożone, ponieważ wszystko jest w jednym miejscu);
  • umożliwia testowanie nowych tagów przed ich opublikowaniem (można sprawdzić, czy dany tag działa prawidłowo);
  • jest bezpłatny;
  • umożliwia przywrócenie poprzedniej, działającej wersji kontenera (w sytuacji, gdyby coś działało niepoprawnie).

Google Tag Manager a Google Analytics

Google Tag Manager i Google Analytics są oddzielnymi narzędziami, które pomagają w skonfigurowaniu przesyłania informacji do GA. Nie należy dopatrywać się różnic pomiędzy tymi dwoma oprogramowaniami, gdyż uzupełniają się one wzajemnie. W Google Tag Managerze odczytywane są dane ze strony internetowej, które następnie przesyłane są do Google Analytics i tutaj są analizowane.

Dlaczego analityka jest tak ważna w pozycjonowaniu?

Korzystanie z takich narzędzi jak na przykład Google Tag Manager jest bardzo istotne. Dostarczają one wiele ważnych informacji, dzięki którym można udoskonalić daną stronę internetową. Uzyskane dane analityczne ukazują między innymi, które działania czy też wdrożone funkcje cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników, a które wymagają poprawy. Wiedząc, że jakieś czynności nie są za dobrze odbierane przez odbiorców, lepiej z nich zrezygnować i wdrożyć coś nowego, ulepszonego. Bez korzystania z narzędzi analitycznych, ciężko by było dojść do takich wniosków i mieć pewność, które działania zawodzą. Poprawa konwersji, użyteczności i wydajności strony internetowej z pewnością wpłynie na zwiększenie liczby odwiedzin na stronie, co przełoży się na sukces firmy.

Google Tag Manager jest przydatnym narzędziem. Dzięki niemu śledzenie konwersji czy konfiguracja analityki staje się wygodniejsza i szybsza. GTM jest bardzo łatwy w obsłudze, dlatego nie powinien on nikomu sprawić trudności.

Skontaktuj się z nami