Noindex

Indeksowanie polega na gromadzeniu danych o występujących w dokumentach wyrazach i innych treściach, które umieszcza się w bazach danych umożliwiających późniejsze szybkie wyszukiwanie wyrazów i fraz bez konieczności ponownego analizowania i przeszukiwania źródłowych dokumentów.

Jednak nie każdy adres URL w obrębie domeny powinien być indeksowany przez wyszukiwarkę. Przykładem są koszyki w sklepach internetowych, a także strony wyświetlane podczas logowania do różnych kont – powinny być indeksowane dopiero po ich otwarciu, tak aby samo logowanie było bezpieczne. Z racji tego administrator domeny może zablokować indeksowanie wybranych adresów URL w celach bezpieczeństwa. Aby to zrobić, umieszczany w sekcji <head> strony internetowej atrybut noindex. Robot indeksujący może być również poinformowany o tym, aby nie indeksować danego adresu URL przy pomocy pliku robots.txt.

Noindex to wartość, jaką można przypisać dyrektywie Robots Meta (nazywanej również „meta tagiem”). Noindex wraz z nofollow są  najczęściej używanymi atrybutami podczas indeksowania danej strony www w wynikach wyszukiwania Google w celach hamowania pewnych treści, dbania o wizerunek strony i bezpieczeństwo użytkowników. Te atrybuty mają istotny wpływ na SEO. Metatag noindex w tym przypadku jest poleceniem dla wyszukiwarki (w odróżnieniu od pliku robots.txt, który jest jedynie sugestiami dla botów), w jaki sposób strona www ma być indeksowana, czy ma być w ogóle indeksowana, a finalnie czy ma być wyświetlana na liście wyników wyszukiwania.

Najczęściej kod noindex zawierający instrukcje dla robotów znajdziemy w sekcji head strony internetowej (przeważnie zarówno w kodzie strony głównej jak i danej podstrony). Zazwyczaj występuje on w parze z formułą nofollow.

Dlaczego warto używać noindex? Tag noindex pozwala na precyzyjne podejście do sposobu indeksowania treści oraz wyświetlania strony w wyszukiwarce Google. Informuje on Google o tym, że danej wskazanej strony nie należy wyświetlać w SERP’ach, czyli stronach wyników wyszukiwania wyświetlanych przez wyszukiwarki w odpowiedzi na określone zapytania użytkowników, będącymi słowami kluczowymi. Niestety, często zdarza się, że roboty ignorują działanie tego tagu.

Skontaktuj się z nami