Click-Through Rate (CTR)

Click-Through Rate (CTR) to współczynnik klikalności – procentowe określenie liczby kliknięć w stosunku do ilości wyświetleń reklamy. Na przykład, jeśli 100 odbiorców wyświetli daną reklamę, z czego 25 osób kliknie w nią i pojawi się na określonej stronie internetowej, to wysokość współczynnika Click-Through Rate wyniesie 25%.

Do czego służy Click-Through Rate?

Click-Through Rate używa się do analizy wyników prowadzonych kampanii internetowych, takich jak PPC, czyli tych, w których reklamodawca płaci za każde kliknięcie w reklamę. Jednak to nie wszystko! Click-Through Rate dotyczy także pozycjonowania stron www. Dzięki niemu można zobaczyć, ilu użytkowników odwiedziło daną stronę internetową w SERP – wynikach wyszukiwania określonego hasła. Ten współczynnik pozwala również sprawdzić pomiar skuteczności call-to-action (CTA), którego rolą jest właśnie wywołanie kliknięcia.

Dlaczego Click-Through Rate jest ważny?

Click-Through Rate ukazuje, na ile skuteczne są reklamy czy też wszelkie prowadzone działania na stronie internetowej. Dzięki tej statystyce można łatwo stwierdzić, czy podjęte kroki w promowaniu marki spełniają swoją funkcję i przyciągają użytkowników.

Click-Through Rate – jaką powinien mieć wartość?

Niestety nie ma tutaj idealnej odpowiedzi. Uważa się, że dobry współczynnik Click-Through Rate to taki, który przewyższa średnią dla określonej branży. Przy czym należy wziąć pod uwagę, że nie można porównywać wyników CTR badanych dla różnych działań, na przykład porównywać wynik reklamy do działań call-to-action. Skupić się należy przede wszystkim na ilości dokonanych konwersji, bo to one są najważniejsze. Wysoki wynik Click-Through Rate przy małej liczbie konwersji, nie przyniesie takich rezultatów, jakich się oczekuje.

Jak zwiększyć współczynnik Click-Through Rate reklam?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zwiększyć współczynnik Click-Through Rate, zalicza się do nich między innymi:

 • stworzenie profilu idealnego klienta – należy przeanalizować to, komu chce się sprzedać swój produkt lub usługę;
 • skonfigurowanie grupy reklamowej – trzeba jasno określić, do kogo ma trafić reklama (wiek, płeć, zawód, zainteresowania);
 • dobranie słów kluczowych – muszą być wartościowe i chwytliwe;
 • poprawienie tekstów reklam – teksty muszą być atrakcyjne, powinny zainteresować i zaciekawić użytkownika;
 • stosowanie rozszerzenia reklam, na przykład w Google Ads czy Facebook Ads – rozszerzenia takie jak dodanie informacji o cenie, numerze kontaktowym czy też o opiniach;
 • stosowanie różnych rodzajów reklamy – na przykład reklamy banerowe, reklamy tekstowe, reklamy produktowe.

Jak zwiększyć współczynnik Click-Through Rate strony internetowej?

W celu zwiększenia współczynnika Click-Through Rate strony internetowej należy przede wszystkim zadbać o tytuły treści na danej www oraz meta opisy. Bardzo ważne jest także to, żeby treści były dostosowane do tego, czego oczekuje użytkownik i jakich poszukuje odpowiedzi. Warto także:

 • zdecydować się na exact match’e;
 • stosować chwytliwe nagłówki lub mocno nacechowane emocjonalnie określenia;
 • dodawać cyfry do tytułów treści;
 • sprawdzać, czy tiitle tag i nagłówek H1 są zgodne, jeśli nie, to Google może samodzielnie stworzyć tytuł artykułu.

Czym może być spowodowany niski współczynnik Click-Through Rate?

Niski współczynnik Click-Through Rate może być spowodowany między innymi:

 • brakiem dopasowania słów kluczowych;
 • złym dopasowaniem reklamy do słów kluczowych;
 • złym dopasowaniem treści reklamy do treści danej strony internetowej;
 • nieintuicyjną ścieżką konwersji;
 • nieatrakcyjną ofertą reklamodawcy.

Click-Through Rate można wykorzystać na wiele sposobów. Uzyskane informacje pozwolą zoptymalizować działania marketingowe.

Skontaktuj się z nami