DuckDuckGo

DuckDuckGo jest popularną internetową wyszukiwarką, która nastawiona jest na ochronę prywatności użytkowników.

DuckDuckGo – co to?

DuckDuckGo to internetowa wyszukiwarka, która została zaprojektowana w trosce o ochronę prywatności użytkowników. Oparta jest na otwartym oprogramowaniu i skupia się na źródłach informacji merytorycznych i uznanych tworzonych przez społeczność internetową, na przykład na Wikipedii. Głównym elementem strategii wyszukiwarki DuckDuckGo jest całkowita rezygnacja ze wszelkiego gromadzenia danych dotyczących użytkowników, takich jak na przykład numery IP, osobiste preferencje, lokalizacja czy też stosowane słowa kluczowe.

DuckDuckGo – jak działa?

Działanie wyszukiwarki DuckDuckGo polega na wyświetlaniu linków z ponad 400 dokładnie wyselekcjonowanych źródeł. Oprócz Wikipedii można do nich zaliczyć Yahoo, Wolfram Alpha, Bing, Yandex czy też z DuckDuckBot (autorskie oprogramowanie do analizy zawartości i kodu strony internetowej). Z wyszukiwań wyłączone są treści pochodzące z farm contentu, których celem jest zdobycie wysokiego miejsca w rankingu wyszukiwarek. Co więcej, w DuckDuckGo zablokowane są ukryte śledzące aplikacje, monitorowane są też sieci reklamowe i na przeglądanych witrynach wymuszane jest stosowanie połączeń szyfrowanych. Zaletą tej wyszukiwarki jest również ocena statusu prywatności określonej strony internetowej. Ważne jest również to, że wszelkie dane o użytkowniku nie są gromadzone, użytkownik nie może nawet skorzystać z historii swoich wyszukiwań.

DuckDuckGo – jak zainstalować?

DuckDuckGo dostępna jest bez konieczności instalacji. Wystarczy wejść na oficjalną stronę wyszukiwarki. Istnieje możliwość dodania jej w formie rozszerzenia do wyszukiwarki Google Chrome. Cały proces jest bardzo intuicyjny i nie zawiera dużo czasu. Przycisk instalacji DuckDuckGo znajduje się na dole tej wyszukiwarki, po czym należy przejść do ustawień do zakładki wyszukiwarki i ustawić zainstalowaną wyszukiwarkę jako używaną obecnie w pasku adresu.

DuckDuckGo czy Google – co wybrać?

Jedną z głównych różnic między Google a DuckDuckGo jest to, że ta pierwsza stała się czymś więcej niż tylko narzędziem do wyszukiwania, z kolei DuckDuckGo spełnia tylko tą funkcję – wyszukiwanie. W Google wbudowane są usprawnienia, które umożliwiają dokładniejsze określenie konkretnych wyników danego wyszukiwania, między innymi poprzez geolokalizację. Co więcej, może być ona połączona ze skrzynką mailową, pakietem biurowym czy też chmurą obliczeniową, czego brakuje w DuckDuckGo.

Wyszukiwarka DuckDuckGo posiada wiele zalet. Polecana jest w szczególności naukowcom, dziennikarzom czy też badaczom, którzy poszukują neutralnych i obiektywnych wyników.

Skontaktuj się z nami