Duplicate Content

Duplicate content oznacza identyczną treść pojawiającą się na więcej niż jednej witrynie internetowej.

Czym jest duplicate content? Jak się ją dzieli?

Duplicate content to powielanie treści, dokładniej mówiąc, jest to występowanie takiego samego tekstu pod różnymi adresami URL. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie zawsze oznacza to kradzież i kopiowanie tekstów. W wielu sytuacjach, takie zjawisko powstaje zupełnie przypadkowo. Duplikację treści można podzielić na:

  • wewnętrzną (treści skopiowane w obrębie jednej witryny);
  • zewnętrzną (treści skopiowane na różnych witrynach).

Zewnętrzny duplicate content – przyczyny

Powodem występowania takich samych treści na różnych stronach internetowych może być na przykład:

  • nielegalne skopiowanie treści;
  • umieszczanie oryginalnego opisu przedmiotu od producenta/wydawcy/dystrybutora;
  • umieszczanie takich samych treści na stronie internetowej i w mediach społecznościowych;
  • kopiowanie cytatów bez oznaczania tego w kodzie strony.

Jak zewnętrzny duplicate content wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Zewnętrzny duplicate content nie wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony internetowej. Oprócz nałożenia bezpośredniej kary za zgłoszoną kradzież treści, Google może również nałożyć karę na daną witrynę wtedy, gdy uzna taką duplikację za chęć manipulowania wynikami wyszukiwarki.

Jak chronić się przed zewnętrznym duplikowaniem treści?

Warto chronić się przed zewnętrznym duplikowaniem treści. Można to zrobić na przykład:

  • tworząc unikalne opisy usług lub produktów, bądź synonimizować oryginalne wersje pochodzące od producenta/wydawcy/dystrybutora;
  • umieszczać znacznik ‘blockquote’ lub atrybut ‘cite’ w kodzie strony w przypadku kopiowanych komunikatów prasowych lub cytatów z innych stron internetowych.

Warto tutaj dodać, że roboty Google nie potrafią odróżnić oryginalnego tekstu od skopiowanego. Dlatego może się również zdarzyć tak, że oryginalny tekst zostanie uznany za kopię, a kopia za oryginał. Autor oryginalnej wersji zostanie w ten sposób pokrzywdzony, gdyż ktoś, kto skopiował jego pracę, osiągnie wyższą pozycję w rankingu. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto co jakiś czas korzystać z narzędzia antyplagiatowego. Jeśli natrafi się na skopiowane treści, to należy skontaktować się z właścicielem witryny i poprosić o usunięcie takiego tekstu, a w ostateczności poinformować Google o zaistniałej sytuacji.

Jak wewnętrza duplikacja treści wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Wewnętrzna duplikacja treści także nie ma dobrego wpływu na pozycjonowanie strony internetowej. W przypadku braku ustalenia strony kanonicznej Google może to wykonać samodzielnie, co może skutkować indeksowaniem innej wersji witryny niż tej, na której zależało najbardziej właścicielowi. Dlatego warto stosować tag kanoniczny, trzeba tylko pamiętać, żeby robić to poprawnie.

Duplikacja treści wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Jeśli komuś zależy na wysokiej pozycji witryny w wyszukiwarce Google, to powinien unikać duplicate content (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej).

Skontaktuj się z nami