Słowniczek SEO

a b c d e f g h i j k l Ł m n o p r s t u w v q x y z Ź Ż
a
Architektura informacji
Architektura informacji jest dziedziną zajmującą się organizowaniem i etykietowaniem pewnych informacji znajdujących się na stronie internetowej.
AMP
AMP jest platformą open source, której celem jest ułatwienie tworzenia stron internetowych.
AI (sztuczna inteligencja)
AI (sztuczna inteligencja) wykorzystywana jest w wielu aspektach życia człowieka.
Audyt UX
Audyt UX (User Experience) to zespół działań, które przeprowadzane są w celu rozpoznania i naprawienia napotkanych ewentualnych błędów na stronie internetowej.
Atrybut rel=„ugc”
Atrybut rel=„ugc” (user generated content) jest dyrektywą, którą oznaczane są linki naturalnie wygenerowane przez użytkowników, na przykład w komentarzach na blogach lub w postach na forach internetowych.
Atrybut alt
Atrybut alt jest specjalnym atrybutem HTML, który wykorzystywany jest przez właścicieli stron internetowych, specjalistów SEO czy też web developerów.
Architektura strony
Architektura strony określa sposób, w jaki zorganizowana jest dana strona internetowa. Polega ona na właściwym rozmieszczeniu danych oraz zaprojektowaniu witryny tak, aby jej odbiorca mógł z niej korzystać bez żadnego problemu.
Ahrefs
Ahrefs jest jednym z ważniejszych narzędzi SEO. Dostarcza on wartościowych danych, które są istotne przy pozycjonowaniu strony internetowej.
Adwords, Google Adwords (Google Ads)
Google Adwords (Google Ads) jest systemem reklamowym, który umożliwia wyświetlanie reklam produktowych i tekstowych w wyszukiwarce, reklam graficznych w sieci Google Display Network czy też na przykład reklam wideo w YouTube.
AdSense, Google AdSense
Google AdSense jest serwisem reklamowym Google. Jego działanie polega na tym, że na wybranych stronach internetowych wyświetlane są reklamy tekstowe, reklamy wideo czy też banery. Na wyświetlaniu reklam zarabiają właściciele tych witryn.
Audyt SEO
Audyt SEO to zbiór czynności, mających za zadanie analizować funkcjonowanie witryny, których celem jest znalezienie rozwiązań optymalizacyjnych dla strony Google, by podnieść jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google i zwiększyć liczbę kliknięć oraz odwiedzin przez użytkowników.
Atrybut rel=„sponsored”
Atrybut rel=„sponsored” powinien być stosowany dla wszelkich linków opłaconych, stworzonych stricte w celach marketingowych i linków sponsorowanych. Takim atrybutem mogą być oznaczane wszelkie linki, które pełnią również rolę linków afiliacyjnych.
Artykuł sponsorowany
Artykuł Sponsorowany - tekst publikowany w Internecie lub tradycyjnej prasie, wykorzystywany do promocji produktu, usługi, firmy lub osoby.
Answer Boxes
Answer Boxes to opcja wyszukiwania, która polega na dostarczeniu użytkownikowi szybkiej, zwięzłej odpowiedzi na zadane pytanie.
Adres IP
Adres IP – to nazwa powstała od angielskiego określenia: Internet Protocol Address. Jest to numer identyfikacyjny nadawany urządzeniom łączącym się z siecią, dzięki któremu możliwa jest ich prawidłowa komunikacja.
Algorytm wyszukiwarki
Algorytm wyszukiwarki to zbiór zasad postępowania – kolejno po sobie zadań, które muszą być wykonane, którymi kieruje się wyszukiwarka w procesie wyboru stron internetowych wyświetlanych w wynikach wyszukiwania.
Analiza konkurencji
Analiza konkurencji pozwala na zidentyfikowanie swoich bezpośrednich konkurentów na polu rynkowym. Jest to potrzebny element, który pozwala nam poznanie konkurenta, określenie zakresu jego działania, tak aby samemu ułożyć odpowiednią strategię biznesową pozwalającą na sprawne zdobywanie klientów.
Anchor Text
Anchor text, po polsku czasem określany jako tekst kotwicy czy kotwica, to widoczna dla użytkownika strony treść, pod którą kryje się link.
b
Blog
Blog jest rodzajem strony internetowej składającej się z tematycznych i chronologicznie uporządkowanych wpisów.
Bing
Bing jest wyszukiwarką internetową stworzoną przez firmę Microsoft.
Baner reklamowy
Baner reklamowy to elektroniczna wersja reklamy, która przynosi wiele korzyści.
Ban
Ban oznacza zablokowanie dostępu do jakiejś usługi internetowej.
Backlog
Backlog dzieli się na product backlog (lista pożądanych wymagań i funkcjonalności) i sprint backlog (lista rzeczy do zrobienia nad produktem).
Backend
Backend jest technicznym zapleczem aplikacji lub strony internetowej.
Broken link
Broken link nazywany jest potocznie niedziałającym linkiem. Jest to odnośnik, który znajduje się na zewnętrznym serwisie i nie działa.
Brief
Brief to dokument zawierający jasno sformułowane oczekiwania klienta wobec agencji. Przedstawia się na początku współpracy z agencją marketingową. Posiada istotne informacje opisujące przedmiot zlecenia, które pozwalają przygotować strategię np. kampanii reklamowej.
Black Hat SEO (BHS)
Black Hat SEO to działania ukierunkowane na wykorzystywanie metod pozycjonowania witryn w wynikach wyszukiwania, które nie są do końca kulturalne i sprawiedliwe. Określa się je jako sprzeczne ze wskazówkami dla webmasterów określanymi przez wyszukiwarki.
Backlinks (BL) – linki zwrotne
Backlinks, czyli linki zwrotne, są adresami dowolnej innej strony lub podstrony, która zawiera się w konkretnej domenie.
Branding
Branding jest techniką marketingową, której celem jest kształtowanie danej marki (produktu lub usługi) w świadomości jej przyszłych, potencjalnych nabywców.
Bounce rate (współczynnik odrzuceń)
Bounce rate to współczynnik odrzuceń – określa on ilość wizyt na danej stronie internetowej, które kończyły się zaraz po wejściu na jedną z podstron.
Breadcrumbs
W świecie marketingu oznaczają sposób nawigacji po danej stronie i pokazują użytkownikowi “drogę”, jaką wykonał w jej obrębie, a także aktualną lokalizację w witrynie.
c
Crawlability
Crawlability to umiejętność robotów wyszukiwarki polegająca na przeglądaniu i indeksowaniu stron internetowych.
Copywriting
Copywriting polega na tworzeniu skutecznych, wartościowych tekstów na potrzeby marketingu oraz reklamy.
Clickbait
Clickbait jest hasłem lub tytułem, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi użytkowników, wywołanie w nich emocji, pobudzenie ciekawości. Wyrażenie ma sprawić, że odbiorca zainteresuje się nim i kliknie w odnośnik.
Call-to-Action (CTA)
Call-to-Action (CTA) to określenie akcji, która powinna zostać wykonana przez odbiorcę treści. Jest to wezwanie do podjęcia działania. Powinno zachęcić, a w ostateczności zmusić użytkownika do konkretnej czynności. Stosowana jest najczęściej w postaci różnego rodzaju przycisków, obrazków, ale i nie tylko.
Cache
Cache to pamięć podręczna – jest to ważny element urządzenia (komputera stacjonarnego, jak i laptopa). Dzięki tej pamięci każdy zapis i odczyt danych wykonywany jest kilkakrotnie szybciej niż w przypadku korzystania jedynie z pamięci RAM.
Content Management System (CMS)
Content Management System (CMS) to system służący do zarządzania treścią w internetowym serwisie.
Content Delivery Network (CDN)
Content Delivery Network (CDN) to pewien rodzaj usługi, który polega na zainstalowaniu fragmentów strony www w kilku centrach danych.
Content
Content to zawartość strony internetowej, która obejmuje nie tylko treści, ale i pozostałe elementy, takie jak na przykład pliki graficzne, infografiki czy meta tagi.
Click-Through Rate (CTR)
Click-Through Rate (CTR) to współczynnik klikalności – procentowe określenie liczby kliknięć w stosunku do ilości wyświetleń reklamy.
Canonical (link kanoniczny)
Canonical (link kanoniczny), to metatag umieszczany w nagłówku strony HTML, który informuje wyszukiwarkę o tym, który URL jest kanoniczny (oryginalny/właściwy).
Crawl Budget
Crawl budget (budżet indeksowania, współczynnik indeksacji) określa liczbę stron i adresów URL, które zostaną zaindeksowane przez roboty Google.
g
Gray Hat SEO
Gray Hat SEO to określenie pewnych technik pozycjonowania, które wzbudzają wiele kontrowersji.
Geotargeting
Geotargeting jest geograficznym kierowaniem różnego rodzaju treści do określonej grupy odbiorców z konkretnej lokalizacji.
Geolokalizacja
Geolokalizacja odgrywa istotną rolę w odpowiednim dopasowaniu usług do zapytania użytkownika.
Google Analytics (GA)
Google Analytics (GA) to narzędzie analityczne, które dostarcza informacji na temat statystyk danej strony internetowej.
Google Ads Keyword Planner
Google Ads Keyword Planner jest bezpłatnym narzędziem, które pomaga w doborze odpowiednich słów kluczowych.
Gateway Page
Gateway Page jest jedną ze stron przejściowych, która wypozycjonowana jest w celu uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Google, jednocześnie przekierowując użytkownika na stronę docelową.
Grupa docelowa
Grupa docelowa jest to zbiór osób, do których kierowane są działania marketingowo-sprzedażowe czy też, do których planuje się je skierować.
Google Tag Manager (GTM)
Google Tag Manager (GTM) jest bezpłatnym narzędziem, które umożliwia zarządzanie skryptami poprzez dodawanie fragmentów kodu do aplikacji lub strony internetowej. Pozwala ono śledzić działania, jakie wykonywane są przez użytkowników.
Google Tag Assistant
Google Tag Assistant jest darmowym rozszerzeniem do przeglądarki Chrome, które stosowane jest do sprawdzania poprawności wdrożonych na stronie internetowej narzędzi, takich jak Google Tag Manager czy Google Analytics.
s
Storytelling
Storytelling to sposób opowiadania pewnej historii w sposób interesujący i przyciągający uwagę odbiorców.
Słowa brandowe
Słowa brandowe to popularne hasła reklamowe, które wspomagają promowanie konkretnej marki, usługi lub produktu.
Search Experience Optimization (SXO)
Search Experience Optimization (SXO) jest dziedziną, która zajmuje się optymalizacją doświadczeń użytkownika w trakcie wyszukiwania przez niego różnych informacji w internecie.
Search Engine Reputation Management (SERM)
Search Engine Reputation Management (SERM) to ciągłe monitorowanie i wpływanie na wizerunek danej marki w internecie.
Search Engine Optimization (SEO)
Search Engine Optimization (SEO) to działania, których zadaniem jest zwiększenie widoczności określonej strony www w organicznych wynikach wyszukiwania.
Search Engine Marketing (SEM)
Search Engine Marketing (SEM) to pewne działania podejmowane w celu budowania wysokiej pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Senuto
Senuto jest popularną platformą analityczną, która oferuje szereg usług doradczych z zakresu pozycjonowania. Jej celem jest wsparcie wszelkich działań SEO.
Semstorm
Semstorm to narzędzie umożliwiające analizę widoczności naszej witryny internetowej w rezultatach pokazywanych przez wyszukiwarkę.
SERP
SERP (Search Engine Result Page) – to witryna a więc strona internetowa pokazująca wyniki wyszukiwania w określony sposób, który według algorytmów wyszukiwarki będzie odpowiadać najdokładniej frazie wyszukiwanej przez użytkownika.
Schema.org
Schema.org to narzędzie, które usprawnia najkorzystniejszego pozycjonowanie wyników w wyszukiwarkach. Bazuje na oznaczaniu najważniejszych informacji (czyli danych strukturalnych) znajdujących się na witrynie przez osoby projektujące strony internetowe. Dzięki temu już na poziomie wyszukiwania wyników, klient może dowiedzieć się najważniejszych informacji o danym produkcie lub firmie.
Skontaktuj się z nami