Page Speed

Page speed jest wyrażeniem określającym szybkość ładowania się strony internetowej, która najczęściej określa się na podstawie czasu zmierzonego od wybrania adresu strony (poprzez kliknięcie linku lub wpisanie jej nazwy) do momentu jej pełnego załadowania się, bądź do momentu otrzymania przez użytkownika pierwszego bajtu informacji oferowanych przez dany serwer.

Czas ładowania się strony internetowej w istotny sposób wpływa na konwersję a także odbiór danej strony przez klienta. W badaniach wykazano, że to czy użytkownik będzie korzystał z danej witryny, czy też opuści ją, w znacznej mierze zależy od page speed. Zauważono to już nawet przy opóźnieniu długości 0,1 sekundy, które skutkowało 1% spadkiem zainteresowania wśród klientów, a opóźnienie wynoszące 5 sekund powoduje straty nawet w wysokości 40% użytkowników.

W zależności od usług oferowanych przez stronę, wiąże się to następnie z gorszą sprzedażą produktów, obniżoną oceną witryny przez internautów i niższym pozycjonowaniem naszej strony w wyszukiwarce. Skutkuje to dalszym spadkiem popularności witryny, ponieważ większość użytkowników korzystających z wyszukiwarki kończy poszukiwania na pierwszej stronie. Warto z tego powodu zadbać, by page speed, a więc czas ładowania się strony był jak najniższy.

Page Speed możemy zmierzyć za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, które sprawdzą czas załadowania naszej witryny i udzielą oceny według opracowanej przez autorów skali, np. od 1 do 100.

Skontaktuj się z nami