Paginacja

Paginacja to inaczej stronicowanie, a więc zabieg podzielenia jednego obszernego tekstu na liczne strony. Najczęściej stosowany jest na stronach sklepów internetowych, gdzie zamiast na jednej karcie wyświetlić wszystkie dostępne produkty, ładowanych jest ledwie kilkanaście – kilkadziesiąt ofert, po przejrzeniu, których konieczne jest wejście na kolejną stronę by kontynuować. Paginację stosuje się również w przypadku długich artykułów, fotorelacji czy blogów.

Zastosowanie stronicowania pozwala przyspieszyć ładowanie się strony internetowej – zwłaszcza jeśli konieczne jest wyświetlenie również zdjęć, które silniej obciążają witrynę. Z reguły zwiększa to również czytelność podstron, jednak ważne jest by przechodzenie między poszczególnymi stronami było łatwe i intuicyjne dla korzystających z witryny użytkowników. Kolejne strony powinny być numerowane, bądź oznaczane w czytelny dla użytkownika sposób, tak by miał możliwość wrócić do konkretnej zapamiętanej strony, zamiast klikać przez kilkanaście albo kilkadziesiąt pozycji.

Dobrze jest również prawidłowo oszacować ilość materiału, która powinna znaleźć się na każdej podstronie. Przykładowo dla klientów szukających konkretnego produktu do kupienia, istotne jest przejrzenie wielu ofert by znaleźć tę dla siebie najkorzystniejszą, dlatego jeśli na każdej stronie widocznych będzie ledwie kilka ogłoszeń, użytkownika czeka wielokrotne ładowanie kolejnej karty. Zaobserwowano przy tej okazji, że jeśli czas ładowania kolejnej strony będzie zajmować więcej niż 5 sekund, wyniki sprzedaży strony internetowej spadają nawet o 40% na skutek poirytowania klientów i opuszczania przez nich witryny.

Skontaktuj się z nami