PHP

PHP – co to jest?

PHP to skryptowy język programowania. Służy on głównie do tworzenia stron internetowych. Rozprowadzany jest na licencji otwartej, więc każdy może pobrać go w formie kopii, zainstalować i używać do celów komercyjnych, jak i prywatnych. Należy tutaj dodać, że jest on całkowicie darmowy i można z niego korzystać bez żadnych ograniczeń.

Jakie wyróżnia się zalety popularnego języka programowania PHP?

Skryptowy język programowania PHP posiada wiele zalet. Zaliczyć można do nich między innymi to, że:

  • jest on bardzo prosty w nauce;
  • umożliwia tworzenie dynamicznych, profesjonalnych stron internetowych;
  • stale jest udoskonalany i rozwijany;
  • posiada wiele dodatkowych bibliotek;
  • kod przechowywany jest w plikach i jest łatwy do edycji;
  • interpreter tego języka dostępny jest praktycznie na każdym hostingu;
  • wyróżnia się dobrą wydajnością kodu.

Gdzie wykorzystywany jest język programowania PHP?

Język programowania PHP wykorzystywany jest jako baza do tworzenia różnych rozwiązań internetowych typu frameworki, systemy CRM, CMS czy też sklepy internetowe. Do przykładów można tutaj zaliczyć na przykład: ZEND Framework, Symfony, Drupal, WordPress, Magento, ORMOCRM, Drupal Commerce.

W jaki sposób język programowania PHP współpracuje ze stroną internetową?

Język programowania PHP to język server-side – co oznacza, że pracuje on po stronie serwera www. Jego przeciwieństwem są języki client-side, czyli takie, które pracują po stronie przeglądarki użytkownika, typu JavaScript. Jeśli ktoś chce wykorzystać język programowania PHP musi się najpierw upewnić, czy jego serwer obsługuje ten język. Jak on działa ze stroną? Po wpisaniu w przeglądarce adresu strony, żądanie jej wyświetlania kierowane jest do serwera. Jeśli stwierdzi on, że dokument zawiera kod języka PHP, to kieruje on żądanie przetworzenia danego pliku do jego interpretera. Ten z kolei wyszukuje w treści wstawki PHP w statycznym kodzie HTML, następnie zastępuje je wynikiem ich wykonywania. Tak utworzony kod HTML zwracany jest serwerowi, który wysyła go użytkownika, który wysłał te żądanie.

Czy język programowania PHP ma wady?

Język programowania PHP wiąże się z pewną wadą, a mianowicie daje on duże pole do popisu wszelkim cyberprzestępcom. Spowodowane jest to łatwością nauki tego języka, a także dowolnością wprowadzania danych do generowanej strony internetowej.

Język programowania PHP powinien być na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu wpływa się na przyspieszenie działania strony internetowe ale i na bezpieczeństwo, gdyż poprawki zazwyczaj usuwają różne luki w zabezpieczeniach, zwiększają ochronę danych.

Skontaktuj się z nami