Page Rank

PageRank swego czasu był najważniejszym sposobem na określenie jakości wykonania i działania strony internetowej, oznaczając ją odpowiednią wartością liczbową. Jakość stron internetowych miała być szacowana przez specjalny algorytm badający relacje i odniesienia między różnymi witrynami. Im więcej artykułów i publikacji odwoływało się do konkretnej strony, tym większa była jej wartość merytoryczna. Później brano również pod uwagę nie tylko ilość odniesień, ale również wagę samych artykułów. Przykładowo jeśli strona powołująca się na nasz tekst jest bardzo popularna, to otrzymana przez nas ocena jest wyższa, niż gdy odwołująca się strona sama ma słabą ocenę. Metody PageRank są stale poprawiane, by najskuteczniej ważyć wartość stron, a szczegółowe działanie algorytmu nie zostało upublicznione, poza pierwotną wersją.

Dzięki uzyskiwaniu linków ze stron o wysokiej wartości merytorycznej i współczynniku PageRank witryny są w stanie znacznie poprawić swoją pozycje w wynikach wyszukiwania, w bardzo krótkim czasie, co z kolei skutkuje zwiększeniem dochodu ze sprzedaży czy reklam. Ważne jednak by podkreślić, że obecnie jest to jedynie jedna z wielu metod, która decyduje o pozycjonowaniu.

Ze względu na handel linkami, które w nienaturalny sposób podnosiły rankingi stron internetowych o rzeczywistej niskiej wartości, PageRank zostało utajnione, a obecnie używany jest do ustalania rankingów wewnętrznych firm. Powstały jednak inne narzędzia służące do mierzenia rangi strony, dzięki autorskim algorytmom.

Skontaktuj się z nami