Broken link

Broken link nazywany jest potocznie niedziałającym linkiem. Jest to odnośnik, który znajduje się na zewnętrznym serwisie i nie działa.

Jakie wyróżnia się rodzaje broken links?

Wyróżnia się dwa rodzaje broken links:

  • zewnętrzne (przekierowują użytkownika do innych stron internetowych);
  • wewnętrzne (przekierowują użytkownika do innych podstron w obrębie tej samej witryny).

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania broken links?

Broken links mogą pojawiać się z wielu różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn zalicza się między innymi:

  • literówkę w adresie URL (umieszczając linki, trzeba zwracać uwagę na poprawną pisownię oraz na odpowiednie rozszerzenie, które łatwo pomylić);
  • usunięcie strony, do której prowadził link zewnętrzny (zdarza się, że domeny wygasają lub po prostu serwisy są usuwane) lub wewnętrzny (często w obrębie jednej strony stosowane są linki wewnętrzne do jakiś jej podstron, o czym później się zapomina i na przykład usuwa podstronę, do której prowadziło linkowanie);
  • błąd oprogramowania (może się zdarzyć, że moduł CMS odpowiadający za generowanie linków nie działa prawidłowo, przez co na przykład dopisuje do danego linku jakiś przedrostek bądź tworzy linki, które nie przekierowują do swoich docelowych stron);
  • zmiana wersji oprogramowania (podczas takiej zmiany, zmienia się też adresacja URL, a system nie wykonuje automatycznego przekierowania);
  • link kierujący do wersji testowej (często stosowane są linki do wersji testowych i nie są potem podmieniane do wersji docelowych).

W jaki sposób można wykryć broken links?

Broken links można wykryć na kilka sposobów. W przypadku niedużej strony można to zrobić ręcznie, sprawdzając wszystkie linki po kolei. Jednak w przypadku rozbudowanych serwisów ta metoda nie będzie dobrym wyborem. Przydatne tutaj będą takie narzędzia jak Search Console czy Brokenlinkchecker. Pozwolą one w szybki i prosty sposób znaleźć niedziałające linki wewnętrzne i zewnętrze.

Jak broken links wpływa na SEO?

Broken links niestety nie wpływają pozytywnie na SEO. Wszystko przez to, że są one uciążliwe dla użytkowników. Taka strona staje się mało aktualna w oczach odbiorców. Co prowadzi do małej liczby odwiedzin i w ostateczności do spadku pozycji w wyszukiwarce. Dlatego warto dbać o to, aby wszystkie linki były aktualne, gdyż przyczyniają się do zadowolenia użytkowników, jak i do lepszej indeksacji strony.

W jaki sposób naprawić broken links?

Najprostszym sposobem na naprawienie broken links jest zastąpienie ich nowymi, działającymi adresami. W przypadku usunięcia strony lub podstrony należy poszukać nowych odnośników, które zastąpią poprzednie niedziałające linki. Innym sposobem może być pozostawienie takiego zepsutego linku, ale bez możliwości kliknięcia w niego, dodając w nawiasie informacje, że dana strona jest nieaktywna. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że jeśli broken links dotyczyły mało istotnych kwestii, to można je po prostu usunąć.

Broken links powstają z różnych powodów. Warto jak najszybciej podjąć kroki, aby usunąć je i zastąpić prawidłowym linkowaniem.

Skontaktuj się z nami