Front-end

Front-end to część strony internetowej, która jest widoczna dla użytkowników.

Front-end – co to jest?

Front-end określa wszystko, co dana przeglądarka może wyświetlić, odczytać i uruchomić. Jest to część witryny internetowej, którą widzi się na ekranie laptopów, komputerów czy też innych urządzeń, w tym urządzeń mobilnych. Front-end składa się z całego interfejsu i możliwości strony, dzięki czemu użytkownicy mogą przeglądać i korzystać z funkcjonalności witryny czy też aplikacji. Głównym zadaniem front-endu jest wyświetlanie z back-endu interfejsu danej strony, jej menu, animacji, tekstu i wszelkiej innej zawartości, którą może dostrzec odbiorca.

Front-end a back-end – jakie są różnice?

Front-end i back-end są ważnymi elementami projektu programistycznego. Ich różnica polega na tym, że back-end jest zapleczem danej witryny internetowej, jej fundamentem, natomiast front-end to witryna, która jest widoczna i dostępna dla odbiorcy.

Czym zajmuje się front-endowiec? Jakimi cechami powinien się charakteryzować?

Front-endowiec odpowiedzialny jest za tworzenie wizualnej części strony internetowej. Swoje zadania musi wykonywać we współpracy z back-endowcami, jak i designerami witryn www. Front-endowiec powinien charakteryzować się takimi cechami jak na przykład dokładność oraz szczegółowość. Bardzo ważne jest u niego również poczucie estetyki.

Jakie są różnice między front-endowcami a back-endowcami?

Podstawową różnicą między front-endowcami a back-endowcami jest oczywiście to, że zajmują się innymi obszarami – front-endowiec odpowiedzialny jest za zaplecze strony internetowej czy też za to, co się dzieje w chmurze lub na serwerze. Skupia się on na wydajności systemu i szybkości aplikacji oraz stron. Natomiast front-endowiec odpowiada za wygląd witryny, a także za jej użyteczność, nowoczesność, szatę graficzną, jak i intuicyjną obsługę. Warto tutaj jeszcze dodać, że większymi zarobkami cieszą się front-endowcy, jednak między wynagrodzeniami obu specjalistów nie ma dużych różnic.

Jakie umiejętności powinien posiadać front-endowiec?

Front-endowiec powinien przede wszystkim:

  • znać języki programowania, takie jak HTML, CSS, JavaScript (zarówno ich podstawowe konstrukcje, jak i dobre praktyki przy tworzeniu przejrzystego kodu);
  • znać frameworki, na przykład Angular, React, iQuery;
  • znać język angielski (jest on przydatny w programowaniu, w tworzeniu dokumentacji programistycznej, jak i w kontaktach z klientami);
  • wyłapywać nawet najmniejsze błędy.

Front-end jest wszystkim tym, co widzi użytkownik. Odgrywa on istotną rolę, ponieważ pobiera informacje od odbiorców, a następnie przekazuje je do back-endu.

Skontaktuj się z nami