Gateway Page

Gateway Page jest jedną ze stron przejściowych, która wypozycjonowana jest w celu uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Google, jednocześnie przekierowując użytkownika na stronę docelową.

Gateway Page – co to jest?

Gateway Page jest to strona www zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, skupiająca się na konkretnym słowie kluczowym, zawierająca hiperłącze do odpowiedniej strony internetowej, na której znajdują się informacje dotyczące wyszukiwanej frazy. Dokładniej mówiąc, Gateway Page jest bramą do głębszych, obszerniejszych treści, które znajdują się w witrynie.

W jakim celu stosowane są strony bramy?

Gateway Page stosowane jest w celu zwiększenia widoczności w wyszukiwarce. Użytkownik, trafiając na taką stronę, spędza na niej dłuższy czas, poszukując odpowiedzi na swoje zapytanie, po czym natrafia na link, który dopiero poprowadzi go do szukanych przez niego treści. Przez takie działanie przedłuża się czas przebywania na stronie. Odbiorca po kliknięciu konkretnego hiperłącza przenoszony jest na docelową stronę, co zmniejsza współczynnik odrzuceń.

Dlaczego lepiej unikać Gateway Page?

Gateway Page wiąże się z pewnymi wadami, a mianowicie:

  • zapewniają słabej jakości UX (user experience) – spowodowane to jest tym, że takie strony nie dostarczają treści, które są wyszukiwane przez użytkowników, odbiorcy muszą odnaleźć link odnoszący się do pożądanych przez nich informacji, przez co mogą czuć się oszukani i zniechęceni do dalszych poszukiwań;
  • mogą być uznane jako spam – roboty Google mogą uznać taką stronę za niepożądany spam, co doprowadzić może do usunięcia z indeksowania danej strony bądź do jej spadku w wyszukiwarce.

Po czym poznać, że jakaś strona jest Gateway Page?

Gateway Page można rozpoznać między innymi przez to, że:

  • służy tylko do kierowania ruchu do innych stron internetowych;
  • nie przekazuje żadnych wartościowych treści dla użytkowników końcowych;
  • zawiera bezużyteczne i nieistotne treści, jest zbudowana chaotycznie.

Posiadając stronę internetową o takich cechach, lepiej ją usunąć, zanim spowoduje ona niekorzystne skutki.

Jak uniknąć stosowania Gateway Page?

Najlepszym rozwiązaniem uniknięcia stosowania Gateway Page jest skupienie się na zbudowaniu strony internetowej zgodnie z zasadami SEO, dzięki czemu można naturalnie zbudować ruch i konwersję na danej witrynie. Mowa tutaj na przykład o:

  • tworzeniu jakościowych treści – wartościowe i atrakcyjne treści poprawiają UX i pozytywnie wpływają na pozycję strony internetowej w wyszukiwarce, oczywiście trzeba tutaj pamiętać o użyciu odpowiednich słów kluczowych;
  • niekopiowaniu treści – treści powinny być unikatowe, nie można ich powielać;
  • zadbaniu o poprawne i szybkie działanie strony internetowej – użytkownicy nie lubią czekać, aż jakaś strona się załaduje, a tym bardziej nie lubią, gdy klikają w link, który nie działa (koniecznie trzeba tu pamiętać o responsywności strony internetowej, aby wyświetlała się poprawnie na wszystkich urządzeniach).

Gateway Page może wpłynąć na wysoką pozycję strony internetowej w wyszukiwarce Google. Jednak nie zawsze może się to okazać dobrym rozwiązaniem, dlatego lepiej dokładnie przemyśleć jej zastosowanie.

Skontaktuj się z nami