Google Analytics (GA)

Google Analytics (GA) to narzędzie analityczne, które dostarcza informacji na temat statystyk danej strony internetowej.

Google Analytics (GA) – co to jest?

Google Analytics (GA) to darmowe i bardzo łatwe w obsłudze narzędzie, dzięki któremu można mierzyć ruch na określonej witrynie internetowej. Dostarcza ono między innymi informacji na temat tego, skąd przybyli odwiedzający ją użytkownicy, z jakich korzystają urządzeń i jakie wykonują czynności w obrębie danej strony www.

Jakie są najważniejsze zalety Google Analytics (GA)?

Do największych zalet Google Analytics (GA) zalicza się na przykład:

  • obserwowanie ruchu na stronie internetowej oraz zachowań jej odwiedzających, można na bieżąco tworzyć lub modyfikować strategie marketingowe, aby w jak największym stopniu osiągnąć swoje cele promocyjne lub sprzedażowe;
  • narzędzie jest darmowe, o ile liczba miesięcznych wyświetleń nie przekroczy 5 milionów;
  • można z niego skorzystać w dowolnym momencie;
  • możliwość tworzenia i analizowania raportów dostarcza wielu cennych informacji (między innymi ilość odsłon, czas wejścia na stronę, lokalizacja użytkownika).

Na co warto uważać, korzystając z Google Analytics (GA)?

Niestety Google Analytics (GA) ma też pewne wady. Korzystając z tego narzędzia, trzeba w szczególności zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • bezpieczeństwo zapisywanych danych (wszyscy, którym zależy na poufności danych, muszą ostrożnie podchodzić do tematu Google Analytics (GA), ponieważ wszystkie dane zapisywane i przechowywane są na serwerach Google);
  • okres przechowywanych danych (Google gwarantuje przechowywanie danych przez 25 miesięcy, po tym czasie mogą one zniknąć i można stracić do nich dostęp);
  • pomijanie niektórych użytkowników (narzędzie nie rejestruje użytkowników z wyłączonym zapisywaniem plików cookies oraz z wyłączoną usługą JavaScript).

Na czym polega uniwersalność Google Analytics (GA)?

Uniwersalność Google Analytics (GA) polega na tym, że może z niego korzystać każda osoba, która posiada stronę internetową i chce kontrolować ruch na jej poszczególnych podstronach. Tym narzędziem posługiwać się może każdy, kto założy konto Google, zarejestruje się w Google Analytics i umieści wygenerowany kod w konkretnym miejscu na danej witrynie. GA można swobodnie łączyć z innymi narzędziami, na przykład Google AdWords, Google Webmaster Tools.

Jakie raporty można znaleźć w Google Analytics (GA)?

W Google Analytics znajdują się trzy karty raportowe:

  • czas rzeczywisty – znajdują się tutaj raporty dotyczące tego, co obecnie dzieje się na danej stronie internetowej (ilu odwiedza ją użytkowników, na których są podstronach i z jakich urządzeń korzystają);
  • przegląd – w tej karcie znajduje się raport na temat odbiorców (ich zachowań, technologii, danych demograficznych);
  • zdarzenia – ta karta zawiera raporty z celów i konwersji; przy czym cele podzielone są na następujące segmenty: pozyskiwanie, utrzymanie i zaangażowanie.

Google Analytics (GA) jest bardzo przydatnym narzędziem analitycznym. Bez względu na to, czy strona internetowa jest nowa, czy stara, warto zastanowić się nad sprawdzeniem jej statystyk i podjąć odpowiednie działania, które zwiększą widoczność witryny w wyszukiwarce Google.

Skontaktuj się z nami