Google Tag Assistant

Google Tag Assistant jest darmowym rozszerzeniem do przeglądarki Chrome, które stosowane jest do sprawdzania poprawności wdrożonych na stronie internetowej narzędzi, takich jak Google Tag Manager czy Google Analytics.

Na czym dokładnie polega Google Tag Manager?

Google Tag Manager pozwala rejestrować typowy ruch użytkowników, poprzez śledzenie wszystkich przesyłanych zdarzeń, które sprawdza się pod kątem ewentualnych problemów – z czego generowany jest całościowy raport. To rozszerzenie funkcjonuje w trybie uśpienia, chcąc je aktywować należy kliknąć konkretny przycisk “Enable”. Warto tu jeszcze wspomnieć o ikonce Google Tag Manager, która występuje w czterech kolorach, w zależności od odszukanych problemów:

  • czerwony – świadczy o tym, że co najmniej jeden z tagów nie działa prawidłowo;
  • żółty – informuje o tym, że co najmniej jeden z określonych tagów ma mały problem;
  • niebieski – oznacza, że któryś z tagów wdrożony został niestandardową metodą;
  • zielony – oznacza, że wszystkie tagi są poprawnie wdrożone i działają prawidłowo.

Jakich informacji dostarcza Google Tag Assistant?

Google Tag Assistant pełni następujące funkcje:

  • Google Tag Assistant Recordings – polega na nagrywaniu sesji, umożliwia on weryfikację wszystkich zaimplementowanych tagów i zdarzeń pod kątem ich poprawnego działania (na przykład sprawdzenie procesu zakupowego w przypadku sklepu internetowego);
  • Raport Tag Assistant – umożliwia wygenerowanie raportu dotyczącego wszystkich wydarzeń z jednej sesji nagraniowej; raporty dzielą się na:
  • Google Analytics Report (przedstawia wiele danych zebranych przez Google Analytics, włącznie z danymi pozyskiwania i zachowania oraz informacje o konwersji);
  • Google Tag Assistant Report (przedstawia wszystkie tagi, które zostały uruchomione na podstronach).

Google Tag Assistant – instalacja i obsługa

W pierwszej kolejności należy pobrać rozszerzenie Google Tag Assistant z oficjalnego źródła (Chrome Web Store). Można to zrobić w dowolnej chwili, nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych i co najważniejsze – nie trzeba za nie płacić, narzędzie jest darmowe. Oprogramowanie pobiera się bardzo szybko i już po chwili można je zobaczyć w przeglądarce. Chcąc z niego korzystać, trzeba je aktywować, gdyż domyślnie rozszerzenie znajduje się w trybie uśpienia. Jednak przed aktywacją, należy otworzyć tę stronę internetową, od której chce się rozpocząć nagrywanie. Następnie wystarczy kliknąć ikonkę Google Tag Assistant, która znajduje się na pasku, tuż obok adresu URL. Po zakończonym nagrywaniu wygenerowany zostanie kompleksowy raport. Zaletą tego rozszerzenia jest to, że można z niego korzystać, kiedy tylko się chce i nie ma tutaj żadnych ograniczeń ilościowych.

Z jakich narzędzi Google warto jeszcze korzystać, aby skutecznie wypozycjonować stronę internetową?

Oprócz Google Tag Assistant polecane jest również korzystanie z innych narzędzi Google, które pomagają w skutecznym pozycjonowaniu witryn internetowych. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • Google Trends – pomaga w weryfikacji aktualnie panujących trendów w rozróżnieniu na konkretne regiony (polecane dla sklepów opartych na dropshippingu);
  • Page Speed Insight – mierzy prędkość ładowania stron w wersji desktopowej i mobilnej, generuje szczegółowe raporty i informuje, co można zrobić, żeby skrócić czas ładowania (przydatne ze względu na to, że im krócej ładuje się strona internetowa, tym lepiej wygląda jej pozycja w wyszukiwarce).

Google Tag Assistant jest bezpłatnym i bardzo przydatnym rozszerzeniem, dzięki któremu można wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej.

Skontaktuj się z nami