Atrybut rel=„ugc”

Atrybut rel=„ugc” (user generated content) jest dyrektywą, którą oznaczane są linki naturalnie wygenerowane przez użytkowników, na przykład w komentarzach na blogach lub w postach na forach internetowych.

W jakim celu stosowany jest atrybut rel=„ugc”?

Atrybut rel=„ugc” ma pomóc w ograniczaniu spamerskich linków. Jego zastosowanie pozwala robotom Google lepiej interpretować dany link i co więcej, może być on także rozpatrywany pod kątem czynnika rankingowego.

Czy warto stosować atrybut rel=„ugc”?

Jak już wiadomo, używanie atrybutu rel=„ugc” pomaga w szczegółowej analizie linków, więc Google mogą je lepiej zrozumieć. Jednak warto tutaj zwrócić uwagę na to, że odnośniki oznaczone tym konkretnym parametrem będą naprawdę wartościowe, jeśli będą pochodzić od prawdziwych odbiorców, na przykład od zaangażowanych w jakąś dyskusję. Istotne jest również to, żeby były one obudowane merytorycznym contentem. W ten sposób można wpłynąć na budowę naturalnego linkowania.

Jaka jest różnica między atrybutem rel=”ugc” a rel=”sponsored”?

Atrybut rel=”ugc” i atrybut rel=”sponsored” stosowane są w różnych sytuacjach, a dokładnie:

  • atrybut rel=”ugc” – służy on do oznaczania takich linków, które dodawane są przez odbiorców jako posty na forum czy w sekcji komentarzy;
  • atrybut rel=”sponsored” – służy on do oznaczania reklamowych linków, które dodawane są w ramach barterowej lub płatnej współpracy.

Jak wynika z powyższego, atrybut rel=”sponsored” nie może być zastąpiony atrybutem rel=”ugc”.

Czy wszystkie linki warto oznaczać atrybutem rel=„ugc”?

Niestety nie wszystkie linki warto oznaczać atrybutem rel=„ugc”. Zalecane jest, aby nie dodawać go do linków, które kierują do wartościowej i zaufanej strony internetowej. Nawet w sytuacji, gdy był on dodany przez użytkownika, a nie przez właściciela witryny. Na przykład na specjalistycznym forum mogą być dodawane wartościowe linki do różnych narzędzi czy też eksperckich tekstów – w tym przypadku nie trzeba ich oznaczać tym atrybutem.

Jak sprawdzić, jaki rodzaj linków znajduje się na stronie internetowej?

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, jakiego typu linki ma na swojej stronie internetowej, to może to wykonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest użycie narzędzia, na przykład Ahrefs, Link Analyzer czy też ScreaminGrog. Linki można także sprawdzić, instalując wtyczki do przeglądarki, typu SearchStatus, SEO Quake, NoFollow Simple. Można to także zrobić ręcznie, ale będzie to czasochłonne zadanie. Polega ono na tym, że kursorem najeżdża się na dany link, klika się prawym przyciskiem myszki i wybiera opcję: zbadaj. Pojawi się wtedy okno z kodem i z podświetlonym fragmentem z linkiem. Jeśli atrybut będzie dodany, to będzie on tam widoczny.

Czy można w ogóle nie oznaczać linków atrybutami?

Ze względu na pozycjonowanie strony internetowej i jej oceny przez roboty Google, lepiej jest oznaczać linki atrybutami.

Stosowanie atrybutu rel=„ugc” pomaga robotom Google zrozumieć pochodzenie wstawianych linków. Warto jednak zapamiętać, że oznaczenie jest tylko wskazówką, nie zawsze może być traktowane jako link nofollow.

Skontaktuj się z nami