302 Redirect (przekierowanie 302)

302 Redirect to rodzaj przekierowania strony internetowej z jednego adresu na inny adres URL.

Przekierowania (redirects) – czym są i do czego służą?

Przekierowania (redirects) to pewne mechanizmy umożliwiające przeniesienie użytkownika z jednej strony na drugą. Polegają one na wysłaniu przez serwer specjalnego kodu HTTP z adresem docelowym prosto do wyszukiwarki odwiedzającego, która realizuje dany kod zgodnie z ustandaryzowanymi w protokole HTTP działaniami. Należy tutaj dodać, że przesyłane kody powinny być identycznie interpretowane przez wszystkie przeglądarki. Przy czym każdy kod dotyczy innego rodzaju przekierowania. Do czego służą przekierowania? Ich zadaniem jest niwelowanie nieaktualnych, niepoprawnych linków, czy też do zmiany działania danej przeglądarki, aby reagowała ona zgodnie z działaniami na witrynie bądź do informowania robotów indeksujących o dokonanych zmianach w strukturze konkretnej strony. Przekierowania dzielą się na wewnętrzne (w obrębie jednej strony internetowej) i zewnętrzne (prowadzą do zupełnie innej domeny).

Czym jest przekierowanie 302 (redirect 302)?

Jednym z typów przekierowania jest redirect 302. Jest to tymczasowe przekierowanie (moved temporarily), które stosowane jest w określonych czasowych przypadkach, na przykład podczas wprowadzania zmian/aktualizacji, przebudowywania którejś z podstron czy też w sklepie internetowym, gdy któryś z produktów jest niedostępny bądź występuje tylko w sezonowej ofercie. Użytkownik w każdej z tych sytuacji zostanie przeniesiony na nowy adres URL. Co więcej, nie zauważy on żadnej różnicy, poza oczywiście zmianą adresu URL w przeglądarce. Po zakończeniu modernizacyjnych prac trzeba wyłączyć redirect 302.

Czy można sprawdzić poprawność przekierowania strony?

Poprawność przekierowania strony można sprawdzić poprzez rozmaite crawlery, które są dostępne w płatnych, jak i darmowych wersjach. Pomocne będą również wtyczki do przeglądarek czy też różne narzędzia online.

Jakie wyróżnia się rodzaje przekierowań stron internetowych?

Oprócz przekierowania 302 dostępne są także inne redirecty, a mianowicie mowa tutaj między innymi o:

  • przekierowaniu 300 (multiple choices) – oferuje możliwość wyboru strony docelowej, na którą użytkownik chce zostać przeniesiony;
  • przekierowaniu 301 (moved permanently) – jest to przeniesienie adresu URL na stałe na nowy adres;
  • przekierowaniu 303 (see other) – jest to przekierowanie na następną stronę, na przykład potwierdzającą rejestrację użytkownika;
  • przekierowaniu 304 (not modified) – jest to przeniesienie do zbuforowanego wcześniej wyniku;
  • przekierowaniu 305 (use proxy) – jest to przekazanie informacji o konieczności użycia serwera proxy.

Przekierowanie 302 (redirect 302) powinno być stosowane w przypadku czasowych modyfikacji na stronie internetowej. W przypadku usunięcia witryny trzeba zastosować przekierowanie 301.

Skontaktuj się z nami