Dopasowanie przybliżone

Dopasowanie przybliżone jest jednym z typów dopasowania słowa kluczowego, którego celem jest dotarcie do większej ilości wyszukiwań.

Dopasowanie przybliżone – na czym polega?

Dopasowanie przybliżone sprawia, że reklamy będą wyświetlały się w wynikach wyszukiwań na frazy przybliżone, związane tematycznie z danym słowem kluczowym. Ustawiając reklamę w kampanii Google Ads, wskazuje się frazy, na które ma się ona ukazywać użytkownikom. Dopasowanie przybliżone jest najbardziej ogólnym dopasowaniem. Powoduje ono wyświetlanie reklam na dane słowo kluczowe, jego odmiany, frazy w liczbie mnogiej, synonimy czy też napisane błędnie.

Przykłady dopasowania przybliżonego

W przypadku dopasowania przybliżonego do frazy: “kosmetyki dla kobiety”, reklama będzie się na przykład wyświetlała dla następujących wyszukiwań użytkowników:

  • sklep z kosmetykami;
  • kosmetyki dla kobiety gdzie kupić;
  • zestawy kosmetyków;
  • kosmetyki dla kobiety warszawa;
  • kosmetyki sklep.

To tylko niektóre z przykładów. Reklama wyświetli się również na przykład po wpisaniu w wyszukiwarkę Google danej frazy odmienionej przez przypadki czy też frazy synonimicznej.

Modyfikator dopasowania przybliżonego – na czym polega?

Modyfikator dopasowania przybliżonego jest ciekawym narzędziem, które pozwala na wyświetlanie reklam z oznaczeniem “+”. Zastosowanie ma wtedy, gdy wybrana fraza nie ma określonego miejsca, gdzie ma się pojawić. Przykładowo, wybierając frazę: “+kuchnia +dla +dorosłych”, fraza będzie wyświetlała się na takie frazy jak “nowoczesna kuchnia dla dorosłych”, “kuchnia dla dorosłych biała”, czy też “tania kuchnia dla dorosłych”. Stosując modyfikator dopasowania przybliżonego, wyklucza się frazy związane z kuchnią, niepowiązane z meblami kuchennymi. Dzięki czemu reklama nie będzie się wyświetlała na zapytania dotyczące na przykład: “szybkie przepisy dla dorosłych” bądź “jadłospis dla dorosłych”.

Jakie wady i zalety ma dopasowanie przybliżone?

Zaletą dopasowania przybliżonego jest to, że można dowolnie wyświetlać reklamę na wiele słów kluczowych, bez potrzeby uwzględniania ich w projektowaniu kampanii. Dzieje się tak, ponieważ algorytmy Google same dopasowują wszelkie możliwe frazy kluczowe. Kolejną korzyścią z dopasowania przybliżonego, a dokładniej z analizy tych działań jest możliwość lepszego zaplanowania kolejnych kampanii (biorąc pod uwagę preferencje potencjalnych klientów i tworząc reklamy na kolejne słowa główne). Wspomnieć jednak tutaj należy również o tym, że z dopasowaniem przybliżonym wiąże się także pewne ryzyko. Przyczyniać się ono może do przepalenia budżetu. Chodzi tutaj o to, że reklama może być często wyświetlana na wielu frazach, na których niekoniecznie może być dopasowana, a co za tym idzie – rzadko będzie odwiedzana przez swoją grupę docelową, czyli potencjalnych klientów. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wszelkie swoje działania, korzystając między innymi z różnych narzędzi analitycznych.

Dopasowanie przybliżone jest domyślnym typem dopasowania wszelkich słów kluczowych, gdyż jest najbardziej kompleksowe. Dzięki czemu pozwala ono przyciągnąć dużą liczbę użytkowników.

Skontaktuj się z nami