Dopasowanie ścisłe

Dopasowanie ścisłe jest typem dopasowania słowa kluczowego, którego celem jest skupienie się na określonych, konkretnych wyszukiwaniach użytkowników. Jest najbardziej precyzyjne i intuicyjne.

Dopasowanie słów kluczowych – co to znaczy?

Dopasowania słów kluczowych są algorytmami, które w wynikach wyszukiwania pokazują zarówno reklamy odpowiadające danej frazie, jak i te, które są do niej zbliżone. Różne rodzaje dopasowań słów kluczowych pozwalają określić, na jakie frazy ma wyświetlić się dana reklama. Wyróżnia się następujące typy dopasowań: dopasowanie ścisłe, dopasowanie przybliżone, dopasowanie przybliżone z modyfikatorem, dopasowanie do wyrażenia, a także dopasowanie wykluczające. Stosowane są one w zależności od kampanii, celów i budżetu.

Dopasowanie ścisłe – co to znaczy?

Celem dopasowania ścisłego jest ograniczenie ilości wyświetlanych reklam, ponieważ pojawiają się one tylko wtedy, gdy w wyszukiwarkę zostanie wpisane określone słowo kluczowe (co oznacza, że reklamy trafiają tylko do zainteresowanych odbiorców). Ważne jest tutaj to, żeby umieścić daną frazę w nawiasie kwadratowym. Wpisywane hasła mogą zawierać odmiany zbliżone do tej frazy, na przykład forma liczby mnogiej, wersja z błędami czy też synonimy. Co więcej, fraza zapisana z odwrotną kolejnością, także sprawi, że dana reklama zostanie wyświetlona.

Przykłady dopasowania ścisłego

W przypadku dopasowania ścisłego [motocykl sportowy] reklama będzie się na przykład wyświetlała dla następujących wyszukiwań użytkowników:

  • motocykle sportowe;
  • sportowe motocykle;
  • sportowy motocykl;
  • sportowy motor;
  • motor sportowy.

Wpisanie dodatkowej frazy przed lub po określonym słowie kluczowym sprawi, że reklama nie wyświetli się użytkownikowi, na przykład: motocykle sportowe na sprzedaż.

Dlaczego warto stosować dopasowania słów kluczowych?

Stosowanie dopasowań słów kluczowych pozwala zoptymalizować wyświetlanie reklam. Dokładne określenie fraz kluczowych, na jakie ma się ona pojawiać, sprawia, że trafia ona do odpowiedniej grupy docelowej. Właściwie wybrane słowa kluczowe z pewnością przyczynią się do efektywnych działań reklamowych w postaci osiągnięcia założonych celów.

Jakie są wady i zalety dopasowania ścisłego?

Podstawową zaletą dopasowania ścisłego jest oczywiście najwyższa kontrola nad wyświetlaniem się reklamy. Pozwala to na precyzyjne trafienie z daną reklamą do osób faktycznie zainteresowanych ofertą. Takie działanie przyczynia się do podniesienia współczynnika klikalności CTR. Z drugiej strony, dopasowanie ścisłe może ograniczyć zasięgi, a co za tym idzie liczbę wyświetleń i kliknięć – ze względu na to, że trafia ona tylko do wybranej grupy docelowej, a także przez to, że wybrane frazy kluczowe mogą być bardzo rzadko wyszukiwane. Dlatego reklamy z dopasowaniem ścisłym powinny być stosowane bardzo uważnie. Warto przed ich użyciem dokładnie przeanalizować strategię kampanii reklamowej.

Dopasowanie ścisłe jest najbardziej precyzyjnym typem dopasowań słów kluczowych. Stosując go, można skierować reklamę głównie do swoich potencjalnych klientów.

Skontaktuj się z nami