AI (sztuczna inteligencja)

AI (sztuczna inteligencja) wykorzystywana jest w wielu aspektach życia człowieka.

Czym jest Al?

Al (artificial intelligence – sztuczna inteligencja) to systemy, które podczas wykonywania określonych zadań wykorzystują ludzką inteligencję. Swoje działania opierają i ulepszają na podstawie zbieranych i przetwarzanych informacji. Coraz częściej wyniki ich prac są lepsze od tych uzyskanych przez ludzi. Systemy Al są w stanie wykonać wiele czynności/zmian w ciągu sekundy, co więcej pracują one przez cały czas, co sprawia, że ich zastosowanie staje się lepszym rozwiązaniem w wielu dziedzinach, między innymi w przypadku kampanii reklamowych.

Sztuczna inteligencja a programiści

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest między innymi przez programistów. Używana ona jest przede wszystkim do tego, aby skuteczniej wykonywać zadania, które wymagałyby ręcznej obsługi (na przykład kontakt z klientami, rozwiązywanie niektórych problemów, identyfikowanie wzorców). Programiści, którzy pracują z Al muszą posiadać doświadczenie w matematyce oraz powinni swobodnie posługiwać się różnymi algorytmami. Sztuczna inteligencja nie jest jednak w stanie zastąpić ich pracy, może jedynie zaprogramować proste kody.

Sztuczna inteligencja a generatory tekstu

Generatory tekstu Al wykorzystywane są przez wiele firm i osób. Umożliwiają one tworzenie, wygenerowanie różnego rodzaju treści, które na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić od treści pisanych samodzielnie. Generatory Al tworzą nie tylko reklamy dla mediów społecznościowych czy Google, ale i opisują produkty i generują skrypty do filmów. Z ich pomocą można stworzyć tytuły, wstępy, blogi czy też całe książki. Co więcej, można dostosować styl pisania, wybierając między na przykład profesjonalnym a sarkastycznym.

Inne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji

Al może być wykorzystywany na wiele sposobów, na przykład:

  • chatboty (ich celem jest szybsze sklasyfikowanie problemu klienta i udzielenie trafniejszej odpowiedzi);
  • analiza informacji z dużych zbiorów tekstowych danych w celu lepszego planowania;
  • analiza różnych danych (demograficznych, transakcyjnych) do prognozowania wydatków w wielu firmach.

Jakie są wady i zalety sztucznej inteligencji?

Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja jest fascynującą technologią, która wpływa na rozwój wielu obszarów życia, między innymi: ułatwia edukację, wpływa na rozwój firm (poprzez zastosowanie w marketingu internetowym), zapobiega dezinformacji i przestępczości (poprzez lepszą analizę danych). Jednak niesie ze sobą również pewne zagrożenia, na przykład może tworzyć fałszywe wizerunki niektórych osób i może się pod nie podszywać. Ponadto stosowanie sztucznej inteligencji może sprawić, że niektóre stanowiska pracy okażą się niepotrzebne i ludzie będą zwalniani.

Al odgrywa dużą rolę i stale poszerza się o kolejne obszary jej zastosowania.

Skontaktuj się z nami