Frazy sprzedażowe

Frazy sprzedażowe to wszystkie słowa kluczowe, które generują oczekiwaną konwersję na danej witrynie internetowej. Nie ma tutaj znaczenia ani ich długość, ani ilość znaków. Ich celem jest przełożenie ruchu na stronie na sprzedaż.

W jaki sposób dobierać frazy sprzedażowe?

Chcąc dobrać odpowiednie frazy sprzedażowe do witryny internetowej, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jakie usługi/produkty chce się wypromować?
  • Jakie usługi/produkty są najchętniej kupowane?
  • Czy oferowane produkty/usługi mają krótki, czy długi cykl sprzedaży?
  • Jaka miesięczna wartość sprzedaży jest niezbędna do dalszego rozwoju biznesu?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania, łatwiej jest określić strategię doboru słów sprzedażowych do decyzji biznesowych. Przykładowo, jeśli jakiś produkt/usługa słabo się sprzedaje, a są one istotne dla funkcjonowania firmy, to warto użyć frazy sprzedażowej z nazwą tego produktu/usługi. Ważne jest także nakierowanie na frazy kluczowe z długim ogonem, ponieważ mają one zdecydowanie lepszą konwersję. Takie słowa są po prostu lepiej sprecyzowane, dzięki czemu użytkownicy otrzymują konkretną odpowiedź na swoje zapytania. W doborze odpowiednich fraz sprzedażowych ważne jest również to, żeby używać ich z modyfikatorami, na przykład z ceną lub lokalizacją.

Dlaczego analiza fraz sprzedażowych jest ważna?

Analiza fraz sprzedażowych jest ważna, ponieważ dostarcza informacji na temat popularności danych fraz, a także ich konkurencyjności. Dlatego po opracowaniu listy słów sprzedażowych, warto je przeanalizować, aby dowiedzieć się, które słowa będą opłacalne dla danego biznesu. W analizie pomocne mogą się okazać różne narzędzia, na przykład planer słów kluczowych Google.

Jakie narzędzia ułatwiają dobór fraz sprzedażowych?

Dobierając słowa kluczowe, w tym frazy sprzedażowe można posiłkować się różnymi narzędziami, które ułatwią to zadanie. Można tutaj wyróżnić między innymi:

  • podpowiedzi Google – bardzo proste w użyciu, wystarczy wybraną frazę wpisać w wyszukiwarkę, po czym ukaże się lista wyników, a na jej samym końcu będą wyświetlane podobne frazy;
  • planer słów kluczowych Google Ads – jest darmowym narzędziem, jednak wymaga posiadania konta Google; jego obsługa jest intuicyjna, po wpisaniu określonej frazy, wyświetla on inne sugestie powiązanych słów kluczowych; pozwala także na sprawdzenie popularności fraz;
  • planer słów kluczowych Google Search Console – nie tylko analizuje podane frazy kluczowe, ale i pomaga dobrać kolejne; można z niego korzystać tylko wtedy, gdy strona internetowa jest już widoczna w wyszukiwarce;
  • Answer The Public – jest bezpłatne i łatwe w obsłudze; pomocne zwłaszcza w szukaniu fraz z długim ogonem; pokazuje najczęściej wpisywane zapytania oraz podobne frazy, które są posortowane alfabetycznie;
  • Keyword Tool – jest darmowe, szybko i skutecznie przedstawia nawet do kilkuset propozycji słów kluczowych.

Skutki źle dobranych fraz kluczowych

Celem marketingu internetowego jest zwiększenie pozycji danej strony www w wynikach wyszukiwania na zadawane pytania lub podawane słowa kluczowe, które są związane z tematyką danej witryny. Niestety zdarzają się sytuacje, gdzie działania marketingowe skupiają się na ilości fraz, a nie na ich jakości. Prowadzi to do tego, że co prawda ruch na stronę jest ściągany, ale ma on niską konwersję. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ to konwersje generują zyski, a nie ruch na stronie. Jeśli witryna internetowa jest nastawiona na sprzedaż, to koniecznie trzeba zadbać o to, żeby frazy kluczowe były odpowiednio dobrane, czyli żeby były to frazy sprzedażowe. W przeciwnym razie nie ma co liczyć na zyski finansowe, gdyż sam ruch na stronie jest bezużyteczny, jeśli nie przekłada się on na sprzedaż.

Używanie fraz sprzedażowych odgrywa dużą rolę w procesie sprzedażowym. Jednym ze sposobów zwiększenia konwersji na stronie internetowej jest odpowiednie dobranie właśnie tych fraz, ponieważ nakierowują one użytkowników na drogę do zakupu szukanych przez nich produktów lub usług.

Skontaktuj się z nami