Architektura strony

Architektura strony określa sposób, w jaki zorganizowana jest dana strona internetowa. Polega ona na właściwym rozmieszczeniu danych oraz zaprojektowaniu witryny tak, aby jej odbiorca mógł z niej korzystać bez żadnego problemu.

Jak powinna wyglądać poprawna architektura strony?

Poprawna architektura strony powinna opierać się na tym, żeby jej strona główna była punktem wyjścia do dalszego poruszania się po jej poszczególnych podstronach, jednocześnie zapewniając użytkownikowi wszelkich informacji o udostępnianych treściach. Ścieżka pomiędzy tymi podstronami musi być dobrze oznakowana (breadcrumbs). Niezwykle ważna jest tutaj logiczna ciągłość i przejrzystość. Nie można zapominać też o aspektach wizualnych, takich jak opracowania graficzne, typografia czy też linkowanie wewnętrzne.

Dlaczego warto zadbać o poprawną architekturę strony internetowej pod kątem SEO?

Posiadając poprawną architekturę strony internetowej pod kątem SEO, można uzyskać wiele korzyści, na przykład:

 • zachęcenie użytkowników do wykonywania oczekiwanych ruchów;
 • przejrzysta nawigacja po stronie internetowej i poprawne linkowanie wewnętrzne (bez zbędnych powtarzających się linków na jednej podstronie; rozmieszczenie hiperłączy w strategicznych miejscach: menu główne, menu boczne, stopka);
 • lepsza pozycja strony w wyszukiwarce;
 • brak kanibalizacji na stronie internetowej (podstrony nie będą rywalizować ze sobą o wyższą pozycję na takich samych frazach).

W jaki sposób zaplanować architekturę strony internetowej pod SEO?

Planowanie architektury strony internetowej należy rozpocząć od określenia jej głównego celu. Następnie należy:

 • stworzyć listę intencji odbiorców (trzeba poznać intencje przyszłych użytkowników/klientów i stworzyć ich zestawienie już na samym początku, dzięki czemu można odpowiednio dopasować słowa kluczowe do ich intencji);
 • przygotować listę kategorii oraz podkategorii (wykonanie takiej listy jest niezwykle przydatne, podczas jej tworzenia może się okazać, że na przykład którejś z kategorii nie warto brać pod uwagę, dlatego dla każdej z nich trzeba wykonać dokładny research słów kluczowych i sprawdzić, jak prezentuje się ich konkurencyjność);
 • zadbać o spójną konstrukcję wszystkich podstron (na przykład w długich artykułach warto stosować spis treści, dzięki czemu czytelnik nie będzie musiał szukać pożądanego rozdziału);
 • zrobić dokładny research fraz kluczowych (na przykład należy dobrze poznać swoją grupę docelową, dowiedzieć się, czego szuka, jakiego języka używa i jak formułowane są pytania).

O czym warto pamiętać podczas budowy architektury strony pod kątem SEO?

Tworząc architekturę strony pod kątem SEO, warto pamiętać między innymi o tym, żeby:

 • umieszczać słowa kluczowe na stronie głównej związane z tematyką strony;
 • nie przesadzać z dodatkami na stronie i dużą ilością podstron;
 • w przypadku e-commerce stosować wersjonowanie produktów (na jednej karcie umieszczać kilka wariantów danego produktu).

Prawidłowa architektura strony jest niezwykle ważna. Dzięki niej użytkownicy będą chętnie poruszali się po danej witrynie internetowej, co z pewnością przełoży się na konkretne efekty, na przykład w postaci dokonywania zakupów.

Skontaktuj się z nami