Atrybut alt

Atrybut alt jest specjalnym atrybutem HTML, który wykorzystywany jest przez właścicieli stron internetowych, specjalistów SEO czy też web developerów.

Atrybut alt – co to jest?

Atrybut alt to alternatywny opis, który pojawia się w kodzie HTML. Jego celem jest przekazanie istotnych informacji o fotografii lub grafice robotom Google. Dokładniej mówiąc, jest to opis danej grafiki na witrynie internetowej, który przeznaczony jest dla robotów indeksujących. Informuje on ich o tym, co przedstawia dana fotografia. Co więcej, ma on bezpośredni wpływ na pozycję strony www w wyszukiwarkach, gdyż jest niezbędny do skutecznego pozycjonowania danego obrazka.

Dlaczego warto stosować atrybut alt?

Atrybut alt ułatwia robotom Google odczytywanie zawartości grafiki czy też fotografii. Dzięki czemu strona może być odpowiednio indeksowana. Warto tutaj dodać, że atrybut alt jest także wsparciem osób niepełnosprawnych. Osoby, które mają trudności z czytaniem lub słabo widzą, mogą za pomocą specjalistycznego oprogramowania odczytać na głos nie tylko standardowy tekst, ale i opis, który zawarty został w atrybucie alt.

Jak powinien być zbudowany poprawny atrybut alt?

Atrybut alt powinien zawierać słowo kluczowe i krótki opis fotografii lub grafiki. Najlepiej, żeby mieścił się on w długości od 80 do 110 znaków ze spacją. Niektóre czytniki potrafią uciąć długość alternatywnego tekstu, dlatego lepiej pilnować, żeby miał on odpowiednią ilość znaków. Dobierając słowo kluczowe, trzeba pamiętać o tym, żeby było powiązane z danym obrazkiem. Nie należy też przesadzać z ilością słów kluczowych, zdecydowanie jedno będzie wystarczające.

Atrybut alt – cenne wskazówki

Tworząc atrybut alt, warto pamiętać również o tym, żeby:

  • zawrzeć cenne szczegóły (im bardziej szczegółowy opis, tym lepiej – w przypadku sklepu internetowego sprzedającego telewizory, użyte obrazki powinny być zbudowane z takich informacji jak: marka, rozmiar, model);
  • używać prostego języka;
  • nie umieszczać opisu w każdym miejscu (powinien on być stosowany na głównych obrazkach wpisu na blog, zdjęciach produktowych, nagłówkach);
  • nie umieszczać opisu przy obrazkach, które nie mają konkretnego przekazu (na przykład horyzontalne linie rozdzielające witrynę czy też tło);
  • odpowiednio go sformatować (usunąć niepotrzebne dywizy, gdyż będą one źle odczytane przez oprogramowanie).

Czy atrybut alt i atrybut title oznaczają to samo?

Atrybut alt i atrybut title stosowane są do opisywania obrazków, które znajdują się na stronie internetowej. Mimo że może się wydawać, że oznaczają one to samo, to jednak jest zupełnie inaczej. Ich różnica polega na tym, że atrybut alt opisuje zawartość danego obrazka, natomiast atrybut title jest tylko jego tytułem. Co więcej, atrybut title jest widoczny, gdy najedzie się kursorem myszki na dany obrazek i stosowany jest głównie wtedy, gdy obrazek jest jednocześnie odnośnikiem do jakiejś strony, czyli zawiera w sobie link.

Odpowiednie dostosowanie atrybutu alt jest ważną częścią optymalizacji SEO, ponieważ poprawia wrażenia odbiorców (zwłaszcza osób niepełnosprawnych) oraz wartościuje stronę pod kątem robotów Google.

Skontaktuj się z nami