Canonical (link kanoniczny)

Canonical (link kanoniczny), to metatag umieszczany w nagłówku strony HTML, który informuje wyszukiwarkę o tym, który URL jest kanoniczny (oryginalny/właściwy). Do jednej strony internetowej zazwyczaj prowadzi kilka różnych adresów www o zbliżonej albo nawet identycznej treści. Aby uniknąć duplicate content (duplikacji treści), warto umieścić w każdym takim adresie link kanoniczny. Będzie on wskazówką dla wyszukiwarki, którą stronę powinna wyświetlić.

Jak stosować link kanoniczny?

Link kanoniczny należy zastosować w przypadku stron o podobnej treści, na przykład zakładka podstawowa. Właściwy link określający oryginalną wersję adresu URL, trzeba umieścić w sekcji nagłówka danej strony internetowej, za elementem <head>. Dzięki temu różne wersje takiego samego adresu URL będą odsyłać już do docelowego adresu strony internetowej. W ten sposób do wyszukiwarki zostanie przekazany zaznaczony linkiem kanonicznym adres www.

Na co wpływa stosowanie linków kanonicznych? Kiedy warto je umieszczać?

Stosowanie linków kanonicznych wpływa na lepszą pozycję stron internetowych w wyszukiwarce Google. Informacja o właściwym adresie www sprawia, że indeksowanie danej strony rozpocznie się znacznie szybciej niż w przypadku istnienia wielu adresów URL. Umieszczanie linków kanonicznych w szczególności polecane jest witrynom o rozbudowanej strukturze z dużą ilością różnych adresów URL dla podobnej lub takiej samej treści. Zastosowanie linków kanonicznych przydatne jest również w przypadku posiadania mobilnej strony internetowej pod innym adresem. Umieszczając taki link, przekazuje się informacje o tym, że obie wersje serwisu są jedną stroną. Bardzo ważne jest tutaj to, żeby linki kanoniczne znalazły się zarówno na stronie mobilnej, jak i desktopowej.

Linki kanoniczne czy przekierowanie 301?

Linki kanoniczne wykorzystywane są w sytuacji, gdy pozostawia się dostęp dla użytkowników do wszystkich podstron. Natomiast przekierowanie 301 stosuje się, gdy wyłącza się dostęp do danej strony. Wtedy odbiorca zostaje automatycznie przeniesiony do nowej strony internetowej, która została wskazana w tym przekierowaniu. Takie działanie zazwyczaj stosuje się na przykład podczas przenoszenia witryny na nową domenę.

O czym warto pamiętać?

Linki kanoniczne są ważne, ale lepiej nie przesadzać z ich liczbą. Warto je stosować tylko w przypadku treści naprawdę ważnych. Jeśli pojawią się wątpliwości co do tego, czy dana treść była już wcześniej kanonizowana, to można skorzystać ze skrótu klawiszy: CTRL + U, i sprawdzić określoną treść, wpisując ją w sekcji head. Istotne jest także to, że jeśli jest możliwość wykorzystania przekierowania 301, to warto z niej skorzystać.

Linki kanoniczne – kiedy nie stosować?

Istnieje kilka sytuacji, w których nie stosuje się linków kanonicznych. Pierwszą z nich jest brak duplikacji treści. Zdarza się również tak, że linki nie są interpretowane przez wyszukiwarkę dość skuteczne i wtedy lepiej zastosować inne rozwiązania, na przykład przekierowania czy też “noindex”. Warto też dodać, że polityka prywatności czy regulaminy nie wymagają umieszczania linków kanonicznych.

Stosowanie linków kanonicznych nie jest trudne, a liczne korzyści z nich wynikające świadczą o tym, że warto je wykorzystywać.

Skontaktuj się z nami