User Experience (UX)

Co to User Experience (UX)?

User Experience (UX) określa sposób, w jaki użytkownik odbiera, odczuwa interakcję z konkretnym produktem, usługą czy też stroną internetową (podczas korzystania z nich). Mowa tutaj o wrażeniach praktycznych, jak i emocjonalnych. Przykładowo, jeśli jakiś produkt jest dla użytkownika łatwy w użyciu i efektywny, to będzie on się odznaczał dobrym UX. Zaś jeśli korzystanie z jakiegoś produktu będzie prowadziło do dezorientacji, frustracji użytkownika, to mowa tu będzie o złym UX.

Czym charakteryzuje się dobry User Experience (UX)?

Do charakterystycznych cech dobrego User Experience (UX) zaliczyć można między innymi:

  • użyteczność (oznacza to, że produkt lub usługa są łatwe w użyciu i przede wszystkim spełniają potrzeby użytkownika);
  • efektywność (oznacza to, że produkt lub usługa umożliwiają wykonywanie zadań szybko i efektywnie, bez zbędnych komplikacji);
  • dostępność (oznacza to, że produkt lub usługa są dostępne dla wszystkich, bez względu na posiadane umiejętności techniczne czy też jakieś ograniczenia związane z pewnymi niepełnosprawnościami);
  • estetyka (oznacza to, że produkt lub usługa dostarczają użytkownikom pozytywnych wrażeń wizualnych);
  • intuicyjność (oznacza to, że produkt lub usługa są łatwe w obsłudze, a także łatwe do zrozumienia).

Należy tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że produkt lub usługa będzie charakteryzował się dobrym User Experience (UX) jeśli będzie rozwiązywał problemy użytkownika, a także spełniał jego potrzeby.

Czym charakteryzuje się zły User Experience (UX)?

Zły User Experience (UX) charakteryzuje się między innymi tym, że produkt lub usługa są trudne w użyciu. Korzystanie z nich sprawia kłopoty i bywa frustrujące. Do cech złego UX zaliczyć można: brak użyteczności, brak intuicyjności, brak estetyki, brak efektywności.

Jaką rolę pełni User Experience (UX) w pozycjonowaniu strony internetowej?

User Experience (UX) odgrywa bardzo ważną rolę w pozycjonowaniu strony www. Wpływa on na wiele aspektów, które są istotne dla Google pod kątem pozycji w wynikach wyszukiwania. UX wpływa między innymi na wskaźnik odrzuceń, czas przebywania użytkownika na stronie internetowej czy też przyjazność dla urządzeń mobilnych. Przyjazne UX sprawia, że odbiorcy chętnie wchodzą na stronę, spędzają na niej zdecydowanie więcej czasu, co przekłada się na widoczność tej strony w rankingu Google.

Warto zadbać o dobry User Experience (UX) produktu, usługi czy strony internetowej, ponieważ przyczynia się on do zwiększenia zainteresowania użytkowników, co sprawia, że wzrasta lojalność wobec danej firmy.

Skontaktuj się z nami