Znacznik em

Znacznik em – co to jest?

Znacznik em to jeden z głównych znaczników HTML, który umożliwia wyróżnienie określonego tekstu na stronie internetowej. Dokładniej mówiąc, wskazuje on tekst, który ma być wyświetlony kursywą (pochyloną czcionką). Warto tutaj dodać, że ten znacznik powinien być stosowany w przypadku istotnych fragmentów tekstu, nie można go używać do celów wizualnych. Celem zastosowania znacznika em jest przyciągnięcie uwagi użytkownika do zaznaczonego elementu tekstu na stronie internetowej.

Jakie wyróżnia się zalety stosowania znacznika em w kodzie HTML?

Stosowanie znacznika em posiada wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi:

  • wyróżnienie ważnego fragmentu tekstu (stosując znacznik em, można wyróżnić na przykład istotne cytaty i nazwy własne, dzięki czemu użytkownik wie, na co szczególnie zwrócić uwagę);
  • poprawa czytelności tekstu (stosując znacznik em, można stworzyć tekst o czytelnej strukturze, dzięki czemu będzie on łatwiejszy do zrozumienia przez użytkownika);
  • ułatwienie w odnajdywaniu ważnych kwestii w tekście (stosując znacznik em, użytkownik może szybciej i łatwiej znaleźć poszukiwane przez niego ważne informacje).

Należy tutaj jeszcze wspomnieć, że znacznik em jest wsparciem dla oprogramowania czytającego dla osób słabo widzących lub niewidomych. Dzięki czemu strona internetowa staje się dostępna dla wszystkich użytkowników, bez żadnych ograniczeń.

Czy znacznik em posiada jakieś wady?

Stosowanie znacznika em wiąże się też z pewnymi wadami. Zaliczyć do nich można na przykład to, że:

  • często bywa on nadużywany, co sprawia, że tekst staje się mało atrakcyjny dla użytkownika, co więcej, może to także wpłynąć na utrudnianie zrozumienia treści;
  • nie ma on żadnego wpływu na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google;
  • w przypadku stosowania razem z innymi znacznikami (na przykład z pogrubieniem) może dojść do niepożądanego, mało estetycznego efektu wizualnego.

Znacznik em a kursywa – różnice

Pomimo tego, że efekt wizualny w przypadku znacznika em i kursywy jest taki sam – pochylenie czcionki, to większe znaczenie ma tutaj znacznik em, który wskazuje robotom wyszukiwarki fragmenty, na które powinny one zwrócić uwagę.

Warto stosować znacznik em. Dzięki niemu można wyróżnić na stronie istotne fragmenty tekstu, znacząco poprawić czytelność całego artykułu, czy też zwiększyć dostępność strony dla większego grona użytkowników.

Skontaktuj się z nami