Nofollow

Oznaczenie nofollow w zamierzeniu ma służyć do poinformowania robota wyszukiwarki, iż danego odnośnika nie powinien uwzględniać w ocenianiu strony linkowanej. Nofollow jest narzędziem linków internetowych oznaczającym nieufność wobec konkretnego linku. Dzięki takiej funkcji wyszukiwarki są informowane, że nie powinny podążać za danym linkiem ani z nich korzystać. Atrybut nofollow powstał w celu ograniczania treści spamowych oraz pozyskiwaniu linków przez komentarze i wpisy na forach i blogach. Chronią przed niepożądanymi treściami i spamem, które zaburzają wizerunek i atrakcyjność stron internetowych.

Linki nofollow nie mają żadnej wartości dla wyszukiwarki, a więc treść strony nie ucierpi w żaden sposób.

Jak korzystać z atrybutów nofollow? Przede wszystkim w przypadku dużej liczby odnośników prowadzących do danej witryny, znaczny odsetek linków nofollow świadczy o „naturalności” profilu strony. Wpływa na zmniejszenie ryzyka zidentyfikowania jej przez roboty jako sztucznie promowanej, ponieważ traktowana jest jako realnie autentyczna. Warto więc, by część odnośników była oznaczona jako nofollow, ponieważ  zmniejsza to prawdopodobieństwo nałożenia na stronę filtrów w Google. Choć funkcja nofollow została stworzona z myślą o oznaczeniu odnośników zewnętrznych, jej również używać podczas linkowania wewnętrznego.

Przy zastosowaniu tego atrybutu w przypadku odsyłaczy do stron nieistotnych z punktu widzenia wyszukiwarki lub praktycznie nieposiadających treści możemy uniknąć otwierania się niechcianych stron. Mogą to być podstrony rejestracji lub logowania, których nie chcemy widzieć. Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że zabiegi związane z nofollow mogą nie przynieść skutku i pomimo używania tego atrybutu, uciążliwe witryny nadal będą się otwierać, ponieważ nie zostaną uznane jako niewłaściwe.

Skontaktuj się z nami