Dopasowanie do frazy

Dopasowanie do frazy (dopasowanie do wyrażenia) jest typem dopasowania słowa kluczowego, które określane jest w cudzysłowie. Służy ono do zdefiniowania w Google Ads tego, w jakim stopniu dana fraza ma być zbliżona do wyszukiwań użytkowników.

Dopasowanie do frazy – co to oznacza?

Użycie dopasowania do frazy sprawia, że dana reklama będzie wyświetlana na frazy/wyrażenia identyczne z tymi zadeklarowanymi lub w ich zbliżonej odmianie, czyli na przykład z błędami ortograficznymi, w liczbie mnogiej i liczbie pojedynczej, ze zwrotami pokrewnymi, skrótami, formami akcentowanymi czy też akronimami. Zastosowane cudzysłowie informuje o tym, że wyszukiwane przez użytkowników hasło, może posiadać dodatkowe frazy przed bądź po zadeklarowanym wyrażeniu.

Przykłady dopasowania do frazy

W przypadku dopasowania do frazy “tablica do pisania”, reklama będzie się na przykład wyświetlała dla następujących wyszukiwań użytkowników:

  • najlepsza tablica do pisania;
  • tablica do pisania olsztyn;
  • tanie tablice do pisania;
  • sprawdzona tablica do pisania.

Jak powinno się korzystać z dopasowania do frazy?

Dopasowanie do frazy/wyrażenia jest połączeniem dopasowania ścisłego i przybliżonego. Pozwala ono uzyskać duży zasięg, zachowując przy tym spore szanse na konwersję lub interakcje. Warto wiedzieć, kiedy dokładnie powinno się sięgnąć po dopasowanie do wyrażenia. Są to między innymi następujące sytuacje:

  • w czasie pierwszej fazy prowadzonej kampanii powinno się użyć najpopularniejszych słów kluczowych właśnie w typie dopasowania do wyrażenia – pozwoli to poznać faktyczny potencjał wybranych fraz oraz wskaże drogę do dalszej optymalizacji;
  • tworząc reklamy, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie słowa kluczowe są wyszukiwane przez klientów, takie informacje można pozyskać między innymi ze wcześniejszych reklam, analizując frazy, jakie były wpisywane przez tych użytkowników, którzy klikali poprzednie reklamy (na podstawie tych samych fraz trzeba stworzyć słowa kluczowe w dopasowaniu do frazy, co pomoże dotrzeć do odbiorców, którzy klikną reklamę);
  • chcąc zwiększyć współczynnik klikalności (CTR), warto użyć dopasowania do wyrażenia, ponieważ zwiększa on prawdopodobieństwo kliknięcia danej reklamy, jednocześnie zmniejszając liczbę niechcianych wyświetleń.

Kiedy lepiej skorzystać z innego typu dopasowania?

Nie zawsze opłaca się korzystać z dopasowania do wyrażenia, czasami lepiej jest wybrać inne rozwiązanie, na przykład:

  • jeśli chce się dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, lepiej wybrać przybliżone dopasowanie (tutaj ważne jest regularne dodawanie wykluczających się słów i kontrolowanie wskaźników);
  • jeśli grupa docelowa jest znana, to lepiej wybrać dopasowanie ścisłe, które najlepiej trafi do określonych odbiorców.

Warto jest stosować każdą opcję dopasowań w takiej samej grupie reklam, ponieważ każda z nich ma swoje wady i zalety. Taka sama fraza kluczowa użyta w różnych dopasowaniach może dawać inne rezultaty i charakteryzować się inną jakością.

Dopasowanie do frazy powoduje, że reklamy będą wyświetlały się tylko dla określonego produktu lub usługi. Wyrażenia podobne, synonimy czy też rozdzielenie tej frazy sprawią, że reklama nie będzie już wyszukiwana.

Skontaktuj się z nami