Czym jest email marketing i jak wykorzystać to narzędzie?

Spis treści

Email marketing – czym jest i jak go skutecznie stosować, aby promować biznes i docierać do swoich klientów?

W 2020 roku rynek email marketingu wyceniany był na 7,5 miliarda dolarów, a zaledwie trzy lata później jego wartość wynosiła prawie 11 miliardów dolarów – jak podaje serwis Statista. Nie jest to wynik przypadku. Zarówno duże, jak i małe firmy inwestują coraz więcej w ten kanał promocji, pomimo tego, że nie jest on przecież żadną nowością w świecie digital. W końcu pierwszą wiadomość e-mail przesłano na początku lat siedemdziesiątych!

Dlaczego więc email marketing nadal cieszy się tak dużą popularnością? Jak wykorzystać go do promowania biznesu i utrzymywania relacji z klientami? Zapraszamy do lektury.

Czym jest email marketing?

Email marketing to strategia marketingowa polegająca na wysyłaniu wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej do klientów oraz potencjalnych klientów marki. Jest jedną z najtańszych i najczęściej stosowanych metod promocyjnych. Ze względu na niski próg wejścia i stosunkowo niskie koszty może być wykorzystywana zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy, które dopiero wchodzą na rynek.

Cele – jak w przypadku innych kanałów marketingu internetowego – mogą być różne. W zależności od treści wiadomości, a także jej adresatów, za pomocą email marketingu możesz m.in. reklamować produkty, informować o nadchodzących wydarzeniach, edukować czy nawet pozyskiwać ruch organiczny na stronie.

Pamiętaj jednak, że odbiorcami treści mogą być wyłącznie użytkownicy, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości. W przeciwnym wypadku wysyłka będzie niezgodna z prawem m.in. ze względu na RODO, czyli rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Email marketing a korzyści biznesowe

W czasach, kiedy podstawę komunikacji z klientami stanowią kanały cyfrowe, nie można lekceważyć siły i potencjału, jaki drzemie w poczcie elektronicznej. W 2022 roku liczba wiadomości e-mail wysyłanych i odbieranych na całym świecie wynosiła około 333 miliardy, a eksperci szacują, że do 2026 roku liczba ta wzrośnie do ponad 390 miliardów (Źródło).

Email marketing a korzyści biznesowe

No dobrze statystyki statystykami, ale jako przedsiębiorca z pewnością zastanawiasz się, co może zyskać Twój biznes dzięki inwestycji w tę formę komunikacji. Największe korzyści to:

 • Niskie koszty: W porównaniu do tradycyjnych form reklamy, email marketing jest stosunkowo tani. Firmy mogą wysyłać tysiące e-maili jednocześnie, oszczędzając znaczne środki finansowe w porównaniu do druku czy reklamy telewizyjnej, a nawet wielu form digital marketingu np. płatnych reklam w Google.
 • Bezpośredni przekaz: Mailing jest jedną z form marketingu bezpośredniego. Wiadomości trafiają prosto do adresata na jego skrzynkę pocztową. Jako nadawca treści masz więc pełną kontrolę nad tym, kiedy, co, w jaki sposób i do kogo wysyłasz.
 • Łatwa personalizacja: Firmy mogą tworzyć spersonalizowane treści, dostosowane do preferencji i zachowań persony marketingowej, a nawet ich cech demograficznych czy imion. Dzięki temu możliwe jest lepsze angażowanie klientów i budowanie trwałych relacji z nimi. Jako użytkownik poczty e-mail na pewno nie raz otrzymałeś wiadomość, która zaczynała się od zwrotu powitalnego zawierającego Twoje imię.
 • Zaawansowana analityka: Platformy do wysyłania e-maili oferują zaawansowane narzędzia analityczne, które pozwalają śledzić skuteczność prowadzonych dziań. Firmy mogą monitorować wskaźniki takie jak współczynnik otwarć wiadomości e-mail, klikalność linków czy konwersje, co umożliwia ciągłe doskonalenie planu.
 • Szybkość i skuteczność: Za pośrednictwem wiadomości elektronicznych firmy mogą docierać do docelowych adresatów w czasie rzeczywistym. To sprawia, że email marketing jest idealnym narzędziem do informowania o bieżących promocjach, wyprzedażach czy nowych produktach. Nie można też zapominać o bardzo wysokiej skuteczności. Badania potwierdzają, że mailing miażdży wiele innych kanałów cyfrowych, w tym social media, pod względem ROI, czyli zwrotu z inwestycji.
 • Globalny zasięg: Dzięki poczcie e-mail łatwo dotrzesz do klientów na całym świecie, niezależnie od lokalizacji geograficznej. To daje możliwość reklamowania swoich produktów czy usług na międzynarodowym rynku.
 • Skalowalność: Wiadomości email to narzędzie bardzo elastyczne. Można dopasować je do wielkości biznesu, a także do aktualnych potrzeb. Nawet przy szybkim rozwoju i znaczącym powiększeniu listy kontaktów koszty mogą pozostać takie same. Nie będzie też konieczne znacząco większe zaangażowanie.

Do czego możesz wykorzystać email marketing?

Poczta to niezwykle uniwersalne narzędzie, które pozwala realizować przeróżne cele sprzedażowe i wizerunkowe, a także prowadzić działania na każdym etapie lejka marketingowego. Oto kilka przykładów wykorzystania tego rodzaju marketingu w biznesie:

Kampanie sprzedażowe

Za pomocą mailingu możesz prowadzić skuteczne kampanie nakierowane na sprzedaż, bezpośrednio reklamować produkty czy usługi, przesyłać kody rabatowe czy też informować o nowościach w swojej ofercie, przesyłając elektroniczne katalogi. Dzięki odpowiednio zaplanowanym i spersonalizowanym kampaniom zwiększysz konwersje oraz przychody w swoim sklepie internetowym czy też biznesie stacjonarnym.

Przykładowo, tak robi to Empik:

Kampania sprzedażowa Empik

Budowanie wizerunku

Regularne wysyłanie wartościowych treści, informacji o działalności firmy, sukcesach czy też udziale w wydarzeniach branżowych pozwala budować zaufanie oraz pozytywny wizerunek marki. Długoterminowy plan działania oparty na email marketingu może pomóc w kreowaniu pożądanego obrazu firmy w oczach klientów i potencjalnych partnerów biznesowych.

Utrzymywanie lojalności klientów

Przekonanie klientów do pozostania lojalnymi może być trudnym zadaniem, szczególnie w konkurencyjnym środowisku rynkowym. Jednak regularne kontakty z klientami poprzez wysyłkę newsletterów, specjalnych zniżek dla stałych klientów czy też programów lojalnościowych mogą skutecznie zwiększyć zaangażowanie oraz utrzymać lojalność kupujących, a tym samym wygenerować wysokie wyniki sprzedażowe niższym kosztem. W końcu utrzymanie klienta jest tańsze niż pozyskanie nowego – niektóre badania pokazują, że nawet 6-7 razy!

Kampanie informacyjne

Mailing to szybki i skuteczny sposób na dotarcie do grupy docelowej z ważnym przekazem, niekoniecznie tym marketingowym. Firmy i organizacje wykorzystują tę formę komunikacji do prowadzenia kampanii informacyjnych i przekazywania ważnych komunikatów dotyczących prowadzonych aktualnie działań czy ważnych wydarzeń związanych z ich działalnością. Właśnie tak robi to m.in. organizacja DIOZ.

Kampanie informacyjne

E-mail marketing w praktyce – jak tworzyć i wysyłać komunikaty marketingowe do swojej grupy docelowej?

Jeśli chcesz wycisnąć ze swojego e-mail marketingu jak najwięcej, musisz wiedzieć, jak tworzyć skuteczne wiadomości. Pamiętaj, że e-mail ma nie tylko trafić do Twojej grupy odbiorców, ale też zaciekawić oraz zachęcić do działania. Oto najważniejsze wskazówki:

 1. Stwórz ciekawy tytuł: Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Tytuł wiadomości jest jak wizytówka Twojej kampanii – musi być atrakcyjny i zachęcać użytkownika do otwarcia maila. Unikaj ogólnikowych fraz, postaw na oryginalność. Wpływaj emocje, zadawaj pytania i serwuj zaskakujące informacje, które wzbudzą zainteresowanie i skłonią do kliknięcia. Uważaj, aby nie przesadzić. W przeciwnym wypadku wiadomość może zostać uznana za spam.
 2. Personalizuj komunikaty:  Odbiorcy lubią czuć się wyjątkowo. Dlatego warto personalizować wiadomości, włączając imię adresata lub inne dane, które posiadasz. Badania pokazują, że wiadomości personalizowane mają wyższe wskaźniki otwarć i kliknięć.
 3. Dostosuj treść do odbiorców: Każda grupa ma inne potrzeby, zainteresowania i oczekiwania. Dlatego kluczowe jest dostosowanie treści wiadomości do konkretnego segmentu adresatów. Segmentacja listy mailingowej na podstawie danych demograficznych, zachowań zakupowych czy preferencji może znacząco zwiększyć skuteczność Twoich działań.
 4. Zadbaj o responsywność: Wiadomość musi dobrze prezentować się na komputerze oraz urządzeniach mobilnych. Upewnij się, że treść dopasowuje się do rozmiaru ekranu.
 5. Zadbaj o atrakcyjną i angażującą treść: Użytkownicy nie będą zainteresowani czytaniem wiadomości, która jest nudna, bezwartościowa i pełna błędów. Pamiętaj o wysokiej jakości i dbaj o to, aby dostarczać wartość, a nie tylko puste słowa czy nachalne reklamy. Długie bloki tekstu nie są mile widziane. Warto urozmaicić treść grafikami czy innymi elementami. Pisz zwięźle, ciekawie i nie lej wody.
 6. Zachęcaj do interakcji: W każdej wiadomości mailowej powinno znaleźć się CTA (Call To Action), czyli wezwanie do działania. Powiedz swojemu odbiorcy, czego od niego oczekujesz – pobrania e-booka, kupienia produktu, odwiedzenia strony, a może jeszcze innej akcji?
 7. Testuj i mierz wyniki: Nie ma jednego przepisu na skuteczny mailing. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co działa najefektywniej na Twoich potencjalnych klientów, musisz testować różne warianty i szablony, mierzyć wyniki, a następnie analizować zebrane dane.

Jak pozyskiwać adresy e-mail docelowych odbiorców?

Jak zostało wspomniane, nie możesz wysyłać wiadomości do osób, które nie wyraziły na to zgody. Twoi odbiorcy muszą „z własnej woli” zapisać się na listę mailingową. Jak ich do tego zachęcić? Wszystko, czego potrzebujesz, to kanał komunikacji (dowolny) oraz lead magnet, czyli coś wartościowego dla potencjalnego odbiorcy. Może to być darmowy e-book, kod rabatowy, poradnik, kurs czy dostęp do webinaru na żywo.

Formularz zapisu możesz umieścić na stronie internetowej, w social media i w każdym innym miejscu, w którym komunikujesz się z klientami. Ważne jest to, aby użytkownicy mieli świadomość, do czego się zapisują, a także zostali zaznajomieni z regulaminem. Pamiętaj też, aby umożliwić odbiorcom wypisanie się z newslettera w każdym momencie.

Mailing a porządki w bazie danych

Nie zapomnij regularnie porządkować swojej bazy kontaktów. Jej jakość ma ogromne znaczenie dla efektywności prowadzonych działań. Ważne jest przede wszystkim mierzenie wyników i analizowanie statystyk dotyczących otwieralności maili oraz zaangażowania użytkowników. Warto sprawdzić, czy w bazie nie znajdują się adresy, których właściciele nigdy nie otwierają wiadomości. Niestety niski współczynnik otwieralności to większe ryzyko, że Twoje e-maile zostaną uznane za spam, a przez to nigdy nie dotrą do docelowych osób.

Oprócz tego musisz pamiętać o segmentacji, a także weryfikowaniu poprawności adresów e-mail.

Na czym polega automatyzacja e-mail marketingu?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie potrafi wysłać wiadomości e-mail. W końcu nie ma w tym nic trudnego – wystarczy napisać treść, podać dane adresata i wysłać. Problem pojawia się, gdy baza mailingowa się rozwija i konieczne jest prowadzenie działań na szerszą skalę. Wyobraź sobie duże przedsiębiorstwo, które w swojej bazie ma kilkaset tysięcy adresów. Ręczne działania byłyby w tym przypadku wręcz niemożliwe do wykonania.

Automatyzacja marketingu e-mailowego polega na wykorzystaniu narzędzi i systemów, które pozwalają na masową wysyłkę wiadomości w sposób przemyślany i zaplanowany, a także na łatwą personalizację i mierzenie efektów.

Narzędzia do e-mail marketingu

Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi do email marketingu, które pozwalają zautomatyzować działania, oferują szablony gotowe do użycia, a także umożliwiają wysyłanie autoresponderów (np. w reakcji na dane zachowanie użytkownika) czy maili według ustalonego harmonogramu.

Wielu producentów pozwala na darmowy okres próbny, podczas którego możesz sprawdzić, czy dostępne funkcje umożliwiają Ci realizowanie założonych celów i są dopasowane do potrzeb Twojego biznesu. Zwróć również uwagę na limity dotyczące liczby kontaktów w bazie danych, a także na możliwość integracji z innymi systemami i narzędziami.

Email marketing a SEO – czy jedno wpływa na drugie?

Wyszukiwarka Google nie indeksuje treści wiadomości e-mail, jednak to nie oznacza, że prowadzenie email marketingu nie może wpłynąć na SEO i odwrotnie. Obie te strategie można i warto zintegrować, ponieważ będą się one wzajemnie „wspierały”. Jak w praktyce może wyglądać ta korelacja?

 • Ruch na stronie: Umieszczając odnośniki w treściach mailowych, zachęcasz odbiorców do odwiedzenia strony internetowej, a dzięki temu generujesz ruch organiczny, który pozytywnie wpływa na pozycję witryny i jej wiarygodność w oczach Google. W mailach możesz linkować nie tylko do artykułów na blogu, ale także do innych sekcji strony czy sklepu.
 • Źródło danych o preferencjach odbiorców: Narzędzia analityczne dotyczące ruchu na stronie, a także inne narzędzia SEO to cenne źródło wiedzy na temat preferencji użytkowników i tego, jakimi tematami się oni interesują. Te informacje pomogą Ci tworzyć ciekawe i angażujące wiadomości, które zwrócą uwagę adresatów.
 • Większa baza kontaktów: Ten punkt dotyczy sytuacji odwrotnej, czyli tego, jak pozycjonowanie wpływa na email marketing. Wysoka pozycja, a także idący za nią duży ruch na stronie to większa szansa na pozyskanie danych kontaktowych i adresów e-mail, a tym samym poszerzenie bazy mailingowej.
 • Linki zwrotne: Sprawa jest prosta – Ty linkujesz w newsletterze do wartościowych treści na swojej stronie, zadowoleni użytkownicy dzielą się artykułami czy innym contentem w social media, na swoich stronach internetowych i w innych miejscach w sieci. Dzięki temu zyskujesz naturalne backlinki, które jak wiadomo, bardzo mocno wspierają SEO.

Podsumowanie

Marketing e-mailowy to stosunkowo tania metoda, której skuteczność została wielokrotnie potwierdzona. Sprawdzi się w niemal każdym biznesie, niezależnie od jego wielkości i specyfiki. Warto wypróbować ją u siebie, zwłaszcza że jest dość prosta do wdrożenia, a początkowe koszty nie są wysokie. Pamiętaj o regularnym porządkowaniu bazy kontaktów i tworzeniu wiadomości zgodnie z opisanymi w artykule zasadami.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami