Google Search Console – co to jest? Podstawy użytkowania GSC.

Spis treści

Dla właścicieli stron internetowych oraz webmasterów, czyli osób zajmujących się ich projektowaniem, najważniejszym aspektem każdej strony jest to ilu użytkowników odwiedza daną witrynę. Każdy kolejny internauta oznacza większe szanse na sprzedaż jakiegoś produktu, większą ilość wyświetleń reklam i większą popularność strony. Większa popularność sprzyja wyższemu pozycjonowaniu, a korzystniejsze pozycjonowanie wpływa na ilość klientów – jest to w pewnym sensie samonapędzające się koło. Większość ludzi kończy poszukiwania na kilku pierwszych pozycjach wyników wyszukiwarek, a niewielki odsetek kontynuuje przechodząc na kolejną stronę wyszukiwarki. Z tych względów istotne jest zadbanie o to , w jaki sposób nasza strona internetowa jest odbierana przez użytkowników, jak chętnie na nią powracają i wchodzą i jak wpływa to na pozycjonowanie naszej witryny. Użytecznym narzędziem w naszych działaniach może okazać się Google Search Console.

Co to jest Google Search Console?

GSC to bezpłatne narzędzie Google, które umożliwia nam monitorowanie pozycji konkretnej strony internetowej w popularnych wyszukiwarkach, pomagając jednocześnie wskazać nam, które elementy powinny ulec zmianie czy ulepszeniu by strona odnosiła większe sukcesy. Dzięki Google Search Console właściciel witryny dowie się w jaki sposób nasza strona jest odbierana przez roboty Google oraz użytkowników, co umożliwi wprowadzenie optymalizacji podsuwanych przez Google narzędzia dla webmasterów. Istotne i bardzo pomocne jest również dowiedzenie się, na jakie słowa kluczowe nasza strona najczęściej wyświetla się internautom, co pozwoli zadbać o dobre pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, by klientom zapewnić najlepsze źródło, a sobie większą ilość wejść.

W poniższym artykule postaramy się w jak najjaśniejszy sposób wyjaśnić czym właściwie jest Google Search Console, co to użyteczne narzędzie może dla nas zdziałać, a także jak z niego korzystać.

GSC jako Google narzędzie dla webmasterów

Google Search Console dzięki swoim funkcjom analizuje informacje dotyczące stanu technicznego naszej strony oraz tego jak działa ona w wyszukiwarce Google. Ponadto udzieli nam danych na temat indeksowania strony, błędów np. duplikacji jakie mogą pojawić się w tekstach i innych aspektów funkcjonowania naszej witryny. Google Search Console odpowiada na takie pytania jak:

 • Jakie sformułowanie pytania w wyszukiwarce poskutkowało wyświetleniem naszej witryny i które słowa klucze są najpopularniejsze.
 • Ilu użytkowników odwiedziło naszą stronę.
 • Jakie inne strony odnoszą się do Twojej witryny za pomocą linków zewnętrznych.
 • Na jakich urządzeniach (mobilny telefon czy stacjonarny komputer) najczęściej użytkownicy korzystają z Twojej strony.
 • Jakie błędy związane z indeksowaniem strony zostały wykryte przez narzędzie dla webmasterów.

Istotne może być również wyjaśnienie czym różni się Google Search Console od Google Analytics. Otóż w dużym skrócie Google Search Console zajmuje się analizą danych oraz tym jak nasza strona uplasowuje się w wynikach wyszukiwania do etapu wejścia użytkownika na stronę. Google Analytics przejmuję rolę badania poczynań internautów, gdy już wejdą w witrynę, analizując jakie podstrony odwiedzają najczęściej, jak się na nich zachowują i ile czasu spędzają w poszczególnych miejscach.

Warto również podkreślić, że nie musisz posiadać konta w Google Search by twoja witryna internetowa wyświetlała się w wynikach wyszukiwania. Roboty wyszukiwarki zajmą się tym tak czy siak. Niemniej jednak dzięki rejestracji w Google Search Console będziesz w stanie poznać i polepszyć odbiór swojej strony, zlikwidować spam, naprawić błędy duplikacji i szybko dowiedzieć się co nie działa poprawnie.

Dla kogo zostało stworzone Google Search Console?

Google Search Console  jest narzędziem dedykowanym w szczególności takim osobom jak:

 • Właściciele firm – właściciel stosunkowo rzadko osobiście konstruuje swoją stronę, zlecając to z reguły specjalistom, mimo to, warto dowiedzieć się jak najwięcej o Google Search Console oraz tym jak działa, co może dla nas zrobić by poznać podstawy optymalizacji.
 • Administratorzy stron internetowych – są bezpośrednio odpowiedzialni za prawidłowe działanie witryny, dlatego GSC jest przyjaznym narzędziem umożliwiającym monitorowanie jak nasza strona sobie radzi nie tylko w testach ale również w praktyce. Google Search Console pomaga również rozwiązać problemy związane z działaniem serwera, atakami ze strony hakerów czy wczytywaniem witryny a także do dostosowania efektu końcowego pod użytkowników.
 • Programiści witryn – podczas pisania kodów czy tworzenia znaczników Google Search Console automatycznie będzie wychwytywać najczęstsze pomyłki czy problemy ze znacznikami i podsuwać pomysły na ich rozwiązanie.
 • Specjaliści do spraw SEO i marketerzy – SEO( czyli search engine optimization) to proces optymalizacji strony internetowej, celem zwiększenia jej  widoczności i ruchu dzięki wynikom wyszukiwania. Google Search Console jest najważniejszym narzędziem pomagającym monitorować aktywność użytkowników na stronie i poprawiać jej działanie. Wraz z innymi programami Google Analytics, Trendy czy Google Ads, możliwe jest podjęcie właściwych decyzji technicznych by strona, za której sukces specjalista SEO jest odpowiedzialny.

Jak zainstalować Google Search Console?

Aby móc korzystać z narzędzia GSC konieczne jest dodanie i zweryfikowanie Twojej strony internetowej. Dzięki temu roboty Google będą wiedzieć, że to ty jesteś właścicielem strony, webmasterem lub upoważnionym pracownikiem SEO i dasz im do zrozumienia, że to tobie mają udzielać informacji uzyskanych w trakcie indeksowania i diagnostyki witryny.

Dodanie strony do Google Search Console jest prostą czynnością:

 • Wejdź na adres https://search.google.com/search-console
 • Zaloguj się na swoje konto Gmail
 • Jeśli będzie o twoje pierwsze logowanie, Google wyświetli Ci nowe okno z możliwością dodania strony
 • Wpisz adres URL lub podaj domenę Twojej witryny

Kiedyś Google zezwalało wyłącznie na weryfikację za pomocą adresu URL co związane było z kilkoma niewielkimi ograniczeniami i nieścisłościami: dla Google adres posiadający początek www i nie posiadający, a także zawierający protokół https:// były uznawane za osobne byty. Dlatego jeśli ktoś podał nazwę w innej formie niż istniała w przeglądarce, niemożliwe było uzyskanie żadnych danych. Z tego powodu przy stosowaniu weryfikacji za pomocą adresu URL zaleca się zweryfikować wszystkie możliwe wersje a więc: http://przykladowastrona.pl, http://www.przykladowastrona.pl, https://przykladowastrona.pl i  https://www.przykladowastrona.pl.

Można uniknąć tych nieprzyjemności za pomocą weryfikacji całej domeny. Dzięki tej metodzie wszystkie wersje i poddomeny znajdują się w jednym miejscu.

Jak przeprowadzić weryfikację strony w Google Search Console?

Spośród kilku metod weryfikacji możesz wybrać tę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Zależy to przede wszystkim od tego czy masz doświadczenie w pracy z HTML, czy posiadasz dostęp do przesyłania plików strony internetowej, czy inne usługi Google (np. Google Analytics) są już połączone ze stroną.

 • Rekord DNS – jest to sposób na weryfikację całej domeny poprzez dodanie specjalnego kodu do DNS domeny u dostawcy, czyli firmy, od której zakupiono nazwę. Stosując tę metodę weryfikacji musisz zalogować się na stronie operatora (którego wybierzesz z rozwijanej listy) a następnie wprowadzić nowy rekord DNS TXT lub CNAME, który zostanie dołączony do treści podanej przez Google. Następnie powinniśmy kliknąć „weryfikuj” i oczekiwać na wprowadzenie zmian. Proces ten może trochę potrwać, dlatego w przypadku niepowodzenia zaleca się przeprowadzić kolejną próbę dopiero następnego dnia.
 • Weryfikacja za pośrednictwem pliku HTML – polega na wprowadzeniu niewielkiego pliku na weryfikowaną stronę, co pozwala robotom Google stwierdzić, że jeśli mogłeś zainstalować jakiś element na witrynę to widocznie jesteś jej administratorem lub masz nadane przez administratora uprawnienia do modyfikowania strony. By mieć możliwość przesłania pliku będziesz potrzebować dostępu do serwera FTP, na którym znajdują się wszystkie pliki strony internetowej. Jeśli nie posiadasz dostępu możesz przesłać plik bezpośrednio do webmastera i poprosić go by sam zamieścił plik na stronę. Plik pobierzesz bezpośrednio od GSC a następnie powinieneś go przesłać do głównego katalogu strony internetowej na serwerze. Nie wprowadzaj żadnych zmian w pobranym pliku – ma on być swoistym odciskiem palca, dlatego jakakolwiek nieścisłość lub zmiana nazwy zaskutkuje nieudaną weryfikacją. Po wprowadzeniu pliku na stronę powróć do strony Google Search Console i kliknij „zweryfikuj”. Aby własność strony została na dłuższy czas zweryfikowana, niewskazane jest usuwanie pliku, nawet jeśli weryfikacja przebiegła pomyślnie – w przeciwnym razie może ona zostać cofnięta.
 • Tag – weryfikacja witryny za pomocą tagu opracowana została dla osób doświadczonych z kodem HTML. Webmaster jest proszony o wklejenie specjalnego kodu w sekcji oznaczanej jako <head> przed pierwszą sekcją <body> witryny. Po umieszczeniu kodu w odpowiednie miejsce, wróć do strony Google Search Console i kliknij „zweryfikuj”. Powinieneś ujrzeć ekran z potwierdzeniem skutecznej weryfikacji – jeśli tak się nie stanie, najprawdopodobniej kod został wklejony w nieodpowiednie miejsce. Nie usuwaj tagu nawet po skutecznej weryfikacji. W tej metodzie weryfikacji Google Search Console pomocne są specjalne wtyczki SEO dla CMSów, dzięki którym wystarczy wkleić kod weryfikacyjny do specjalnego pola w panelu zarządzania.
 • Google Analytics – Jeśli na stronie posiadasz zainstalowane już te narzędzie, to ono również może pomóc w przeprowadzeniu weryfikacji. Usługa Google Analytics musi być przypisana do tego samego konta Gmail, dla którego chcesz przeprowadzić weryfikację Strona główna musi zawierać fragment kodu Google Analytics w postaci analytics.js lub gtag.js w sekcji <head> witryny. Osoba przeprowadzające weryfikację tą metodą koniecznie musi mieć uprawnienia do edycji, jednak jest to jedna z wygodniejszych metod.
  Dane zbierane przez Google Search Console są inne niż te pobierane przez narzędzie Analytics. Można je jednak połączyć za pomocą sekcji „łączenia usług” w administracji usług Google Analytics, co pomoże w analizach ruchu użytkowników na stronie i wpływu na korzystanie z witryny. Łączenie narzędzi może zająć 1-2 dni ponieważ cała usługa może działać z opóźnieniem.
 • Google Tag Manager – jest to sposób weryfikacji podobny do tej za pośrednictwem Google Analytics. Konieczne jest posiadanie usługi GTM podpiętej pod konto Google, posiadanie kodu kontenera i ustawione odpowiednie uprawnienia oznaczane jako „wyświetl, edytuj, zarządzaj” kontenerze menedżera tagów. Przy poprawnie zainstalowanym Google Tag Manager w sekcji <head> dokumentu HTML jest to najprostszy sposób weryfikacji Google Search Console.

Czy wskazane jest udostępnianie danych z Google Search Console?

Zarówno dane uzyskane przez GSC jak i samo konto możesz łatwo udostępnić innym użytkownikom posiadającym konto Gmail. Jest to szczególnie korzystne jeśli chcesz przekazać zebrane dane specjalistom SEO. Aby udostępnić dane osobom trzecim, podaj ich adresy e-mail w sekcji Google Search Console oznaczanej jako „użytkownicy i uprawnienia” w ustawieniach narzędzia. Dzięki udostępnieniu danych, pracownicy ci będą w stanie przeanalizować, które elementy strony wymagają poprawy, jakie słowa kluczowe powinny się znaleźć w artykułach i jakie działania należy wykonać w celu optymalizacji witryny. Uprawnienia jakie możemy nadać mogą obejmować: „właściciela” – przysługuje osobie weryfikującej stronę, „pełne” – przysługuje każdej osobie (również właścicielowi) mogącej swobodnie dysponować danymi i opcjami Google Search Console, możliwe jest nadawanie uprawnień kolejnym osobom, a także „ograniczone” nadawane osobą uprawnionym wyłącznie do przeglądania danych.

Google Search Console – czym jest sekcja „przegląd”?

Sekcja przegląd jest swoistym raportem widocznym bezpośrednio po otwarciu Google Search Console. Znajdują się w nim panele przedstawiające najbardziej istotne informacje:

 • Skuteczność – informuje administratora o tym jak plasuje się nasza strona internetowa w wynikach wyszukiwania. W graficzny sposób przedstawiana jest ilość kliknięć w poszczególnych datach w wyszukiwarkach oraz innych witrynach prowadzących do Twojej strony. Raporty zamieszczane w „skuteczności” możesz dowolnie wykorzystywać do własnych potrzeb. Wyświetlana ilość wejść użytkowników na stronę, częstość wyświetlania witryny w wynikach wyszukiwarek, skuteczność pozycjonowania słów kluczowych w artykułach względem najczęściej wyszukiwanych fraz, a także CRT, czyli współczynnik klikalności określający stosunek ilości kliknięć do ilości wyświetleń witryny.
  Wszystkie dane są analizowane pod względem lokalizacji, urządzenia (mobilny telefon czy komputer stacjonarny), odwiedzonych stron, zadanych pytań, typów pożądanych wyszukiwań (artykuł czy grafika) oraz konkretnych dat, w których odpowiedzi były najbardziej poszukiwane. Dane można przeglądać nawet na 16 miesięcy w tył, dzięki czemu możliwe jest zaobserwowanie sezonowych trendów – przykładowo sklepy internetowe notują o wiele wyższe zyski w okresie świąt Bożego Narodzenia).
  Dzięki podsumowaniu uzyskanych danych możliwe jest opracowanie działań SEO pod względem wyszukiwanych najczęściej w konkretnych porach roku fraz kluczowych, które szczególnie wpływają na trafność i pozycjonowanie konkretnej strony. Być może raport pozwoli Ci dowiedzieć się czegoś znacznie więcej o docelowej grupie użytkowników?
 • Stan – mówi o ilości podstron Twojej witryny, które zostały zaindeksowane przez Google na przestrzeni pewnego czasu, oraz o tym czy algorytmy odnalazły jakieś błędy, duplikacje, plagiaty czy inne wady niekorzystnie wpływające na odbiór strony. Naszą szczególną uwagę powinna przykuć sytuacja, kiedy ilość indeksowanych stron gwałtownie rośnie lub spada ponad przeciętny stan. Taka sytuacja może świadczyć o nieprawidłowym otagowaniu nowowprowadzanych treści na naszej witrynie lub o problemach ze strony robotów Google.
 • Ulepszenia – pokazuje informacje dotyczące ulepszeń związanych z wyszukiwaniem fragmentów rozszerzonych czy AMP (czyli podzbiór HTML, tworzący treści na stronie, w postaci artykułów prasowych, a także zapewniający podstawowe zasady wydajności). Jeśli witryna używa jakiegokolwiek ulepszenia, tutaj przekonasz się jak wygląda ich praca i znajdziesz odnośnik do strony wyjaśniającej na czym polega ich działanie.

Co oznaczają liczbowe parametry Google Search Console?

Podstawowe parametry jakie zaprezentuje nam GSC pojawi się w postaci 4 liczb rozpatrywanych w zakresie 3 ostatnich miesięcy. Będą to:

 • Łączna liczba kliknięć – określa to łączna ilość ludzi, którzy faktycznie po wyszukaniu jakiejś frazy kliknęło w adres Twojej strony.
 • Łączna liczba wyświetleń – to liczba wyników wyszukiwarki, które prowadziły między innymi do Twojej strony – czyli ile osób widziało możliwość kliknięcia w adres URL Twojej witryny.
 • Średni CTR – współczynnik klikalności – stosunek ilości wyświetleń do liczby kliknięć w link, ukazuje jaki procent osób, które zauważyły adres faktycznie odwiedziło stronę.
 • Średnia pozycja – to liczba ukazująca, którym z kolei adresem w pozycji oferowanej przez wyszukiwarkę była Twoja strona dla przeciętnego użytkownika.

Ponadto analizować możemy również dane o samych użytkownikach by dowiedzieć się w jakim kraju najczęściej wyszukiwana jest dana fraza, czy potencjalni klienci wolą odwiedzać tę stronę w domu czy na urządzeniach mobilnych w miejscach publicznych, czego konkretnie szukają w witrynie i ile czasu na niej spędzają.

Warto również podkreślić fakt, że Google Search Console stosuje zabieg nazywany próbkowaniem danych. Oznacza to, że przy zwiększonym ruchu na danej witrynie, narzędzie przedstawi nam mniejszą próbkę najbardziej wiarygodnych wyników. Google nie podaje jaki konkretnie procent informacji jest nam przekazywany, jednak szacuje się, że na portalach o bardzo dużym ruchu jest to między 20 a 70% wszystkich danych, czego niestety nie potwierdziła oficjalnie ta firma.

Jak Googlebot widzi moją stronę internetową?

Google Search Console jest również używane do sprawdzenia adresu URL, podając go w odpowiednim pasku narzędzi u góry strony. Dzięki przebadaniu przez roboty Google dowiesz się w jaki sposób Google widzi Twoją stronę, czy nie zostały zablokowane przed nim strony, które chciałeś zaindeksować i wskaże lokalizację obrazów czy skryptów, do których narzędzie Google nie ma dostępu. Dzięki uzyskanym danym, będziesz wiedział, które podstrony powinny być ponownie przesłane do indeksowania, co jest szczególnie przydatne w wypadku częstego aktualizowania strony i dodawania nowych treści.

Lista adresów URL, które zostały prawidłowo zindeksowane będzie znajdowała się pod oznaczeniem „prawidłowe strony”. Warto podkreślić tutaj, że stosując paginację, czyli stronicowanie, każda podstrona traktowana jest jako osobny byt, dlatego konieczne jest zaznaczenie wyraźnie narzędziom Google, czy administrator strony życzy sobie badać każdy element czy tylko kilka przykładowych stron. Jeśli zindeksowane strony zostaną dopuszczone dla użytkowników, jednak będą zawierały pewne błędy, znajda się w kategorii „prawidłowe z ostrzeżeniami”. Problemy będą przedstawione w tabeli poniżej parametrów, opisując dokładnie czy Google wykrył przykładowo: duplikację, tag powstrzymujący go przed indeksowaniem czy inne przypadki. Błędy wykryte przez Googlebot są poważniejszą sprawą. Mogą dotyczyć problemów z dostępnością serwera, brak możliwości odnalezienia wskazanego adresu URL – każdy z wykrytych problemów będzie zawierał jak najdokładniejszy opis i lokalizację z jakiej podstrony pochodzi. Niektóre podstrony są automatycznie wykluczane z indeksowania lub blokowane przed Googlem przez tagi robot.txt czy „noindex”. Warto korzystać w Google Search Console z mapy witryn, które przedstawiają narzędziom Google informacje o grafikach, poszczególnych adresach URL, aktualizacjach, datach modyfikacji i priorytecie pomagając im w nawigacji po naszej stronie internetowej. Dzięki dodatkowym rozszerzeniom możliwe jest poznanie również szybkości ładowania strony, ilości przesunięć tekstu i reaktywności naszej witryny na działania użytkownika.

Należy pamiętać, że głównym sukcesem strony jest to jak wygodna jest witryna w obsłudze dla użytkowników w różnym wieku i na różnych urządzeniach. Z tego powodu po wprowadzeniu każdej aktualizacji warto przetestować jak wygląda i zachowuje się nasza strona, by w razie czego szybko zoptymalizować jej działania.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami