Hosting a pozycjonowanie

Spis treści

Hosting wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego szybkość, bezpieczeństwo, bezawaryjność i lokalizację.

Szybkość hostingu a pozycjonowanie

Szybkość hostingu to najważniejszy aspekt, który wpływa na pozycjonowanie i widoczność strony internetowej. Wolno działający hosting nie przyniesie żadnych efektów nawet dla świetnie zoptymalizowanej witryny. Zaś dobry i wydajny hosting może przynieść wiele korzyści nawet dla stron www, które nie są za dobrze zoptymalizowane.

Na co zwrócić uwagę wybierając szybki hosting?

Jeśli komuś zależy na tym, żeby strona internetowa działała wydajnie i szybko się ładowała, to powinien wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • CPU (procesor) i RAM (pamięć) – są to niezbędne elementy do wykonywania operacji na serwerze, w tym między innymi załadowania strony internetowej; każde wejście na witrynę generuje wiele różnych operacji, które wykonywane są przez procesor i dla których potrzebna jest odpowiednia ilość pamięci; im więcej mocy procesora i RAM-u jest na serwerze, tym szybciej będzie działa strona internetowa;
 • dysk – na szybkość działania witryny www na danym hostingu ma również wpływ rodzaj dysku – im będzie on szybszy, tym lepiej; na serwerach występują 3 rodzaje dysków: talerzowy (HDD), półprzewodnikowy (SSD) i półprzewodnikowy z interfejsem NVM Express (SSD NVMe); dobrym wyborem będzie dysk SSD, jednak jeszcze lepszym SSD NVMe; warto tu jeszcze wspomnieć o IOPS – ilości operacji na sekundę, im ta wartość będzie wyższa, tym szybciej będzie działał hosting;
 • oprogramowanie serwera – istnieje ich kilka i różnią się między innymi szybkością działania; najczęściej stosowane są Apache, nginx i LiteSpeed, przy czym pierwszy jest najwolniejszy, a ostatni najszybszy, więc jest zdecydowanie najlepszym wyborem;
 • wersja PHP – jest to język programowania, który napędza większość stron internetowych, stale ulega on zmianom i aktualizacjom, przy czym optymalizowana jest również szybkość działania; warto więc wybrać hosting, który stale aktualizuje wersję PHP na swoich serwerach;
 • dodatki przyspieszające stronę internetową – wybierając hosting, trzeba też zwrócić uwagę na to, czy w ofercie posiada on Memcached i Redis (bądź jedno z nich) – są to usługi zbliżone do baz danych, jednak nie przechowują one informacji na dysku, lecz w pamięci operacyjnej, co jest znacznie szybszym i praktyczniejszym rozwiązaniem.

Sprawdzając powyższe kwestie i parametry, znacznie łatwiej jest wybrać wydajny i dobry hosting, dzięki któremu strona internetowa będzie szybko działać.

Jak bezpieczeństwo hostingu wpływa na pozycjonowanie?

Na widoczność strony internetowej duży wpływ ma również bezpieczeństwo hostingu. Witryny są nieustannie narażone na ataki włamywaczy i cyberprzestępców. Zhakowana witryna www niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw – od wykradania informacji o zarejestrowanych użytkownikach, wstrzykiwania złośliwych linków i kodów, kopania kryptowalut, po przekierowywanie na strony z oszustwami czy złośliwym oprogramowaniem. Od dłuższego już czasu Google zaczął oznaczać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem strony internetowe – za pomocą mechanizmu Google Safe Browsing, który jest czynnikiem rankingowym, co sprawia, że tak oznaczona strona nie jest widoczna w wyszukiwaniach, a wynik SERP jest oznaczony specjalnym ostrzeżeniem. Wpływa to oczywiście negatywnie na pozycjonowanie danej witryny internetowej. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo hostingu. Zwłaszcza że odbudowa strony www po włamaniu będzie wiązała się z dużym nakładem pracy.

Jak wybrać dobry i bezpieczny hosting?

Wśród najważniejszych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę chcąc wybrać dobry i bezpieczny hosting wyróżnić można:

 • certyfikat SSL – jest to podstawa każdej strony internetowej, w większości hostingów certyfikat oferowany jest za darmo, niestety bywa tak, że trzeba za niego dodatkowo zapłacić; jego zadaniem jest szyfrowanie komunikacji pomiędzy witryną a użytkownikiem, wchodzi on również w skład czynników wpływających na pozycję w wyszukiwarce poprzez page experience; warto też tu dodać, że na przykład przeglądarka Chrome ostrzega użytkowników o stronach, które nie posiadają tego zabezpieczenia;
 • WAF (Web Application Firewall) – dobry i bezpieczny hosting powinien oferować też to zabezpieczenie; chroni ono strony i aplikacje internetowe za pomocą transparentnej zapory sieciowej, która blokuje niepożądane treści przychodzące z protokołu HTTP;
 • separacja stron internetowych – to kolejny rodzaj zabezpieczenia, który powinien być oferowany przez dobry i bezpieczny hosting; przydatne jest to w sytuacji posiadania kilkunastu różnych stron internetowych, przy czym w ramach separacji każda z nich działa niezależnie.

Bezawaryjność hostingu a pozycjonowanie

Przy pozycjonowaniu strony internetowej dużą rolę odgrywa również stabilny i bezawaryjny hosting. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby uniknąć przerw w działaniu usług. Pierwszą kwestią jest uptime – czas nieprzerwanej pracy hostingu i dostępności usług. Niestety tylko niewiele firm hostingowych dzieli się taką informacją. Trudno jest również znaleźć dane o procentowym czasie bezawaryjnego funkcjonowania usług. W takiej sytuacji zalecane jest samodzielne poszukiwanie informacji o problemach i awariach związanych z danym hostingiem, które kiedyś mogły wystąpić. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy awarie często się pojawiały i jak były rozwiązywane. Drugą ważną kwestią dotyczącą bezawaryjności hostingu jest SLA – zapisy o umowie, które określają utrzymanie jakości i dostępności usług na określonym poziomie. Warto zapoznać się z regulaminem, żeby potem nie było niespodzianek, na przykład związanych ze złamaniem zapisów umowy. Poziom SLA powinien być podany na stronie firmy hostingowej, jego wysokość powinna wynosić co najmniej 99,5%, a zapisy o rekompensatach za przekroczenie tej wartości powinny być jasno opisane.

Czy awaria hostingu wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Google aktualizuje wyniki wyszukiwania praktycznie w czasie rzeczywistym. Roboty bardzo szybko wyłapują, że jakaś strona internetowa aktualnie nie działa, przez co znacząco obniżają jej pozycję w rankingu wyszukiwania. Co więcej, jeśli witryna jest niedostępna przez dłuższy czas, to całkowicie usuwają ją z wyszukiwań.

Jak lokalizacja hostingu wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Lokalizacja hostingu jest jednym z czynników, który jest brany pod uwagę przez wyszukiwarkę Google pod kątem tego, że ustala, dla których użytkowników dana witryna www będzie bardziej użyteczna i komu ma się one wyświetlić w wynikach wyszukiwarki.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą lokalizację hostingu dla strony internetowej?

Wybierając najlepszą lokalizację hostingu dla strony internetowej, trzeba w pierwszej kolejności określić, skąd będzie pochodziła grupa docelowa. Zdecydowanie w pierwszej kolejności należy wybierać hostingi z tego samego kraju, następnie z kraju sąsiedniego, z tego samego kontynentu. Wybór hostingu z innego kontynentu nie jest polecany. Warto tutaj jednak dodać, że lokalizacja firmy hostingowej nie musi być lokalizacją serwera. Przykładowo firma może mieć siedzibę w Olsztynie, a serwery mogą być zlokalizowane na drugim końcu świata. Dlatego lepiej to dokładnie sprawdzić przed wykupem hostingu.

Czym jest hosting SEO?

Hosting SEO jest to jeden z rodzajów usług hostingu dla witryn internetowych. Korzystają z niego głównie specjaliści i agencje od pozycjonowania. Czym różni się hosting SEO od zwykłego hostingu? Podstawową różnicą jest to, że usługodawca udostępnia dla webmasterów nawet kilkaset adresów IP, które umożliwiają postawienie kilku witryn internetowych składających się na jedną pozycjonerską bazę.

Hosting jest niezbędną częścią każdej strony internetowej. Powinien on wspierać prace SEO. Dbając o kwestie związane z jego wydajnością, szybkością, bezpieczeństwem, bezawaryjnością i lokalizacją serwera, z pewnością sprawi się, że strona internetowa będzie wyróżniała się wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami