Jak wybrać agencję SEO?

Spis treści

Myślisz o zwiększeniu widoczności swojej witryny w wyszukiwarkach lub zależy ci na wzroście sprzedaży w Twoim sklepie internetowym, jednak od kilku miesięcy Twoją domenę można znaleźć dopiero na czwartej stronie wyników wyszukiwania w Google? Zaczynasz więc szukać na własną rękę sposobów na rozwiązanie tej sytuacji i z miejsca trafiasz na masę artykułów dotyczących mistycznego SEO, pozycjonowania czy audytów. Można się zagubić. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, co to właściwie jest pozycjonowanie i jak wybrać agencję SEO?

Czym jest SEO?

Te tajemnicze trzy litery to nic innego jak skrót od angielskiego Search Engine Opitimization. Będzie on oznaczać szereg działań, które pozwolą wydobyć pełen potencjał z Twojej strony, co następnie będzie się przekładać na większą widoczność podczas wyszukiwania zadanej frazy (głównie w algorytmach Google, jednak najlepsze firmy SEO powinny obsługiwać także inne wyszukiwarki) czy też zwiększenie obrotów w Twoim sklepie internetowym. Zwiększenie widoczności to z kolei nic innego jak wyświetlanie jak najwyżej na liście wyników organicznych, tj. wszystkich poza pierwszymi czterema miejscami na liście, zarezerwowanymi najczęściej dla Google Ads. Należy jednak pamiętać, że pozycjonowanie to długotrwały, ciągły proces wymagający stałej optymalizacji. W niektórych przypadkach, aby zobaczyć efekty działań agencji SEO trzeba będzie poczekać znacznie więcej niż zakładane zazwyczaj na początku cztery miesiące. Niestety, proces pozycjonowania wymaga cierpliwości. Z tego powodu wszystkie firmy oferujące szybką pomoc i błyskawiczne rezultaty albo czyhają na nieświadomych klientów albo w istocie nie mają pojęcia o tematyce, którą się teoretycznie zajmują. Skuteczna agencja pozycjonowania powinna zdawać sobie sprawę, że pozycjonowanie to system stojący na trzech głównych filarach:

 1. Optymalizacja – dotyczy witryny oraz treści; służy m.in. ułatwieniu sprawnego nawigowania po stronie internetowej zarówno dla użytkowników jak i dla algorytmów wyszukiwarek,
 2. Content marketing – niewiele będziemy w stanie zdziałać, oferując na swojej stronie nieciekawe lub źle napisane treści; należyta dbałość o poziom merytoryczny strony jest podstawą do czołowych miejsc na liście organicznych wyników wyszukiwania,
 3. Link building – polega na naturalnym linkowaniu z i do naszej witryny.

Czy da się zatem przyśpieszyć proces pozycjonowania? W czystej teorii – da się. Istnieje szereg niedozwolonych praktyk i chociaż techniki te, być może przyczynią się do czasowego wzrostu ruchu w domenie, są powiązane ze znacznym ryzykiem kar w postaci usunięcia z listy wyników wyszukiwania lub też nałożenia (ręcznego lub bezpośrednio z poziomu algorytmu) blokady za spamowanie. Żadna profesjonalna agencja SEO nie posunie się do stosowania takich zagrywek.

Czym zajmuje się agencja SEO?

W telegraficznym skrócie agencje pozycjonowania zajmują się sprawianiem, by strony WWW klientów były jak najbardziej przyjazne dla algorytmów wyszukiwarek internetowych. W praktyce jednak wachlarz możliwości jest dużo szerszy. Skuteczna agencja pozycjonowania będzie starała się poznać od podszewki profil działalności swojego klienta i zaproponować szereg działań, które pozwolą najpierw niejako zdiagnozować wszystkie mocne i słabe strony witryny, a następnie pomóc jeszcze bardziej uwydatnić dotychczasowe sukcesy i zniwelować błędy. Odpowiedzialna za pozycjonowanie agencja często ma w swojej ofercie także zoptymalizowanie widoku strony dla użytkownika tak, aby korzystanie z niej było wygodne z ekranu komputera stacjonarnego, telefonu czy tabletu.

Spektrum działań, które przygotowują dla swoich klientów dobre agencje SEO, obejmuje między innymi audyt SEO, optymalizację strony, linkbuilding, oraz content marketing.

Audyt SEO

By móc przystąpić do naprawy szwankujących elementów, trzeba wpierw dowiedzieć się, gdzie dokładnie leży problem. W tym celu przeprowadza się audyt SEO strony WWW. Tego rodzaju działania mają na celu uwydatnienie mocnych i słabych stron serwisu, a prześwietlana zostaje cała struktura strony – od treści, poprzez linki i strukturę strony, aż do jej kodu źródłowego. Tym etapem może się zajmować zarówno zespół analityków w agencji SEO jak i stworzony wcześniej program. Najczęściej jednak łączy się oba te rozwiązania. Warto jednakże pamiętać, że wynikiem audytu nie będzie poprawa pozycjonowania, lecz raczej lista problemów, które należałoby rozwiązać.

Optymalizacja strony

To kolejny krok po przeprowadzeniu audytu SEO. Usługa ta to zbiór wieloetapowych, wcześniej zaplanowanych działań mających na celu rozwiązanie znalezionych podczas audytu problemów oraz zaimplementowaniu tzw. fraz kluczowych. Frazy kluczowe to wyrażenia charakteryzujące się wysoką częstotliwością wyszukiwań. Wszystkie te czynności mają na celu zwiększenie widoczności strony dla robotów indeksujących, a co za tym idzie podwyższenia jej pozycji na liście wyników organicznych. Wzorcowo przeprowadzony proces optymalizacji strony to główne poletko działania i duma każdej skutecznej agencji SEO.

Link building

Ten termin wspomniano już w niniejszym tekście i stanowi on jeden z trzech głównych filarów skutecznego pozycjonowania. Choć sama nazwa może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości chodzi o pozyskanie jak największej ilości odnośników z zewnętrznych źródeł prowadzących do naszej strony internetowej. Doskonałym zasobem tego typu linków będą blogi, fora tematyczne czy też portale społecznościowe, co z kolei prowadzi nas do kolejnej specjalizacji…

Content marketing

To kolejny z trzech podstawowych filarów procesu pozycjonowania. Content marketing jest jednak bardzo szerokim pojęciem i nie wszystkie aspekty tej dziedziny będą miały związek z widocznością domeny. To, co zaoferuje nam odpowiedzialna za pozycjonowanie agencja, będzie ściśle powiązane ze zwiększeniem ruchu na stronie oraz pozyskaniem nowych odbiorców. Aby osiągnąć ten cel niezbędne będzie podanie jak najdokładniejszych informacji o oferowanym produkcie i zastosowanie w opisach tzw. języka korzyści.

Performance SEO

To relatywnie nowa gałąź na rynku produktów związanych z pozycjonowaniem. Agencje SEO, mające tę opcję w swojej ofercie, kierują ją głównie do średniej wielkości firm oraz osób, które mają problem z efektywnym realizowaniem strategii SEO. Głównymi założeniami performance SEO są wzmożenie organicznego ruchu na stronie, pozyskiwanie nowych użytkowników oraz zwiększenie przychodów ze sklepu internetowego.

Jakie mogą być efekty działania profesjonalnej agencji SEO?

Dobrze, wiesz już zatem, co to jest owo tajemnicze „pozycjonowanie”, jak rozwija się skrót SEO i czym zajmuje się odpowiedzialna za pozycjonowanie agencja. Wspaniale! Ale co Ty, jako klient, możesz na tym zyskać? Wiesz, że w obecnych czasach konieczne jest posiadanie strony internetowej, ale co się z nią dalej stanie?

Bezpośredni dostęp do grupy docelowej

Dzięki zatrudnieniu dobrej agencji pozycjonowania Twoja strona znajdzie się wyżej na liście wyników organicznych wyszukiwanych na podstawie bardzo konkretnych i skrojonych na miarę fraz kluczowych. To z kolei sprawia, że trafiamy nie do przypadkowych ludzi w Internecie, lecz dokładnie do swojej wymarzonej grupy docelowej – potencjalnych klientów zainteresowanych naszą usługą lub produktem. Należy jednak pamiętać, że SEO to proces czasochłonny, więc na efekty należy cierpliwie poczekać, a także nie samym pozycjonowaniem żyje strona! Najlepszym rozwiązaniem jest równoczesne stosowanie innych kanałów reklamy, by zapewnić swojej firmie nie tylko korzystne miejsce w wyszukiwarce, ale też medialną rozpoznawalność.

Z chwilą gdy na Twoją stronę natrafi więcej użytkowników z potencjalnej grupy docelowej, automatycznie zwiększy się też obrót w sklepie, a co za tym idzie – zyski! Im wyższa pozycja na liście wyników Google, tym większa szansa, że potencjalny zainteresowany kliknie właśnie w Twój link. Większe zainteresowanie to więcej kliknięć; kliknięcia to wyższa pozycja; wyższa pozycja to więcej klientów. A nie ma bardziej skutecznej reklamy niż powtarzane z ust do ust polecenia zadowolonych nabywców! Z chwilą zbudowania pozycji lidera na rynku i zdobycia zaufania swojej klienteli – interes zaczyna niejako prowadzić się sam.

Równocześnie wraz ze wzrostem przychodu ze sklepu następuje…

Redukcja kosztów reklamy

Można by się zastanawiać, jakim cudem możemy mówić o mniejszych pieniądzach zainwestowanych w marketing, jeżeli usługi profesjonalnej agencji SEO mają swoją ceną. Należy jednak pamiętać o tym, że decydując się na pomoc ekspertów w swojej działce jednocześnie przestajemy błądzić na własną rękę i bezsensownie kierować finanse w rozdrobnioną, niezintegrowaną strategię reklamową. W ten sposób nie dość, że oszczędzamy pieniądze firmy, to jeszcze odblokowujemy spore zasoby czasowe, które w innym wypadku zostałyby przeznaczone na próby skutecznego dotarcia do odbiorcy.

Długotrwały efekt

To prawda, na rezultaty działań nawet najlepszej firmy SEO trzeba będzie poczekać. Ba, czasami trzeba będzie poczekać nawet ponad wiele miesięcy, a dotarcie do TOP10 na liście wyników organicznych to naprawdę nie lada wyczyn. Nie należy jednak zapominać, że chociaż na efekty trzeba poczekać, to przy regularnym kontrolowaniu i bieżącej optymalizacji strony, są one długotrwałe. Nie obudzimy się któregoś dnia będą z powrotem na dnie googlowskiego kubełka.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Skuteczna agencja SEO doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są regularne kontrole witryn znajdujących się po ich opieką. Przykładanie dużej wagi do bezpieczeństwa stron internetowych ma realne przełożenie na ich pozycjonowanie. Ważne jest, aby ewentualne zmiany wprowadzone przez złośliwe oprogramowanie czy hakerów wyłapywać możliwie jak najszybciej. Zawirusowana strona nie będzie rankingowana w Google ani w innych wyszukiwarkach.

Jaka powinna być dobra agencja pozycjonowania?

Agencja SEO, z którą warto współpracować, zadba o widoczność Twojej strony internetowej. Nic dziwnego zatem, że wiele osób zadaje sobie pytanie „Jak wybrać agencję SEO?”. Istnieje szereg kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas procesu decyzyjnego.

Pierwszą (i być może najważniejszą) informacją, na którą należy zwrócić uwagę, jest – nomen omen – pozycjonowanie witryny interesującej nas działalności. Wysokie miejsce na liście wyszukiwań to wizytówka najlepszych agencji SEO w Polsce. Firmy, które wysyłają setki maili z newsletterami, propozycjami współpracy, a są niemal niemożliwe do łatwego znalezienia w sieci, raczej nie będą godne zaufania.

Druga sprawa to ilość pytań, które zadaje agencja pozycjonowania podczas procesu poznawania Twojej firmy. Dobra agencja SEO ma przygotowany cały zestaw zagadnień, które porusza podczas podejmowania współpracy. Dotyczą one między innymi tego, w jaki sposób Twoja firma na siebie zarabia i jak może w tym pomóc wyszukiwarka internetowa, kto jest grupą docelową, jak zachowuje się Twój typowy klient i czego oczekuje, jaka jest Twoja konkurencja, w jaki sposób do tej pory prowadzone były działania promocyjne i tym podobne. Choć te wszystkie kwestie mogą wydawać się bardzo osobiste, to jeśli wybrana przez Ciebie agencja SEO nie przeprowadziła na ich temat drobiazgowego wywiadu – nie zatrudniaj jej. Zdaniem światowego giganta, jeżeli potencjalny zleceniobiorca nie zna celów swoich pracodawców, nigdy nie będzie w stanie skutecznie pomóc.

Profesjonalna agencja SEO na pewno będzie także chciała porozmawiać z zatrudnionymi w Twojej firmie programistami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób została zbudowana Twoja strona internetowa. Dzięki temu będzie w stanie opracować skuteczniejszy plan działania oraz – co chyba najważniejsze dla pracodawcy – podać przybliżony czas, w którym pojawią się oczekiwane rezultaty i oszacować koszty.

Innym obszarem, który powinien przykuć uwagę podczas wyboru dobrej agencji pozycjonowania, jest transparentność. Jak już wytłumaczono w tym artykule, SEO to nie jest wiedza tajemna dostępna tylko dla garstki adeptów, lecz bardzo konkretne, mierzalne działania. Jeśli potencjalny współpracownik nie jest w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób zapewni Twojej firmie wzrost obrotów czy wyższą pozycję na liście wyników organicznych – należy poważnie przemyśleć tę propozycję. Być może owa firma ma na temat pozycjonowania niewiele większe pojęcie niż Ty po przeczytaniu tego tekstu.

Koniecznie zwróć też uwagę, kto podejmuje kontakt ze strony agencji SEO. Czy jest to handlowiec czy może faktyczny ekspert w swojej dziedzinie? Jeżeli rozmawiamy jedynie z przedstawicielem działu sprzedaży, który nie ma rozległej wiedzy na temat towarów i usług oferowanych przez swoją firmę, lecz jedynie przygotowany wcześniej skrypt rozmowy z Przeciętnym Klientem, może się okazać, że po półgodzinnej rozmowie nie dowiemy się niczego bardziej konkretnego niż to, co znajduje się już np. na stronie internetowej agencji. Specjalista, kierownik działu czy czasami nawet właściciel niewielkiej firmy będzie w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób osiągniecie razem zamierzone cele, a także może przedstawić pomocne w decyzji studium przypadku czy efekty podobnych działam przeprowadzony u innych klientów.

Kiedy wstępnie wybierzesz już odpowiedzialną za pozycjonowanie agencję, dokładnie wczytaj się w oferowaną umowę. Najlepsze agencje SEO w Polsce będą zazwyczaj proponować umowę na czas nieokreślony z bardzo krótkim okresem wypowiedzenia, co zmusza je do zabiegania o każdego swojego klienta, gdyż ten może w każdej chwili zrezygnować i powierzyć swoją domenę konkurencji. Firmy, które bez żadnego konkretnego wytłumaczenia podsuwają umowę na czas określony, np. 6 miesięcy lub mają niebotycznie długi okres wypowiedzenia, nie powinny być w ogóle brane pod rozwagę.

Firma czy freelancer? Jak wybrać agencję SEO?

Na rynku ogłasza się wiele podmiotów wabiących potencjalnych klientów hasłami w stylu „najtańsza skuteczna agencja SEO” czy „najlepsze SEO w kraju”. Spośród nich najczęściej ma się do czynienia z  dwoma typami ogłoszeniodawców, tj. dużymi firmami oraz freelancerami. Obie dostępne opcje mają swoje plusy i minusy, jak również charakteryzują się nieco odmiennym stylem pracy. Przyjrzyjmy się im zatem.

Na potrzeby tego artykułu jako „duże firmy” potraktujemy wszystkie te, które posiadają więcej niż jeden dział, często poza pozycjonowaniem i audytami oferują także szeroko zakrojony marketing internetowy oraz posiadają osobny, przynajmniej kilkuosobowy dział sprzedaży. Ten ostatni jest dla takiej placówki niezbędny, ponieważ większy ruch wiąże się z większą trudnością w retencji, tj. utrzymaniu klienta, który z różnych powodów rezygnuje ze współpracy. Dla tego rodzaju przedsiębiorstwa bardziej więc będzie liczyć się zbiorcza ilość klientów niż konkretne osobowości. Z tego względu istnieje większe prawdopodobieństwo, że pierwszy kontakt będzie polegał na ogólnej rozmowie z handlowcem, której minusy zostały przestawione powyżej. Ponadto utrudniony może być kontakt ze specjalistami z dziedziny SEO. Właśnie, specjaliści… Duża agencja pozycjonowania może sobie pozwolić na zatrudnianie najlepszych ekspertów w swojej działce, którzy będą mieli dostęp do najnowszej wiedzy i analizowania przypadku na podstawie większej ilości danych. Ich czas jest jednak ograniczony i nie będą oni w stanie podjąć się wszystkich zlecanych projektów, a nawet jeśli to właśnie Twoja strona trafi pod ich skrzydła, można być pewnym, że rzeczony ekspert nie poświęci jej całego swojego czasu pracy. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że Twoja ukochana domena trafi pod opiekę jednego z mniej doświadczonych pracowników, co może wiązać się z dopływem świeżej energii i nowych pomysłów lub z faktem, że stanie się ona poletkiem doświadczalnym dla młodego adepta sztuki pozycjonowania, a dla Ciebie jako klienta – nie ma chyba nic gorszego. Główną kartą przetargową dużych agencji SEO jest cena oferowanych usług, która z reguły będzie dużo niższa niż w przypadku osób prywatnych czy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Alternatywą dla współpracy z dużą agencją pozycjonowania jest wybór freelancera. W tej sytuacji już na starcie rozmawiamy z osobą od początku do końca odpowiedzialną za prowadzenie projektu i mamy do niej bezpośredni kontakt. To zdecydowanie skraca czas przepływu informacji. Freelancerzy zazwyczaj mają również nienormowany czas pracy, co daje większą swobodę w dostosowaniu do siebie godzin konsultacji czy działań związanych z obsługą strony. Często są to osoby bardziej elastyczne jeśli chodzi o wachlarz usług, więc możliwe jest poszerzenie oferty w ramach jednej umowy. Coś, co może natomiast odstraszać potencjalnych kupujących, to przede wszystkim cena. Freelancerzy naturalnie mogą obsługiwać mniej projektów i poświęcają im więcej czasu, co przekłada się na wyższą stawkę. Dodatkowo do ceny produktu dochodzą koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tego typu współprace niosą także ze sobą pewne zagrożenia, wśród których wyróżnia się m.in. uciążliwe rozliczenia, w przypadku gdy wybrana przez nas osoba woli podpisywać umowy cywilnoprawne, potencjalny brak doświadczenia czy sytuacja, gdy osoba, która prowadzi projekt, nagle się z niego wycofuje i pozostaje nieuchwytna. Te ostatnie na szczęście należą do rzadkości.

Ile kosztują usługi skutecznej agencji SEO?

Ceny dyktowane przez najlepsze firmy SEO będą się znacząco różnić od tych oferowanych przez mniejszych graczy obecnych na rynku, jednak podstawowe kryteria, według których wyliczana jest ostateczna stawka, zawsze pozostaną takie same. Są to  m.in. historia domeny, jakość strony internetowej i to, jak wypadła w audycie, konkurencyjności branży czy słów kluczowych. Inaczej będzie się pracować nad wysyłkowym sklepem internetowym, który dostarcza towary na całą Polskę, a inaczej nad małym warsztatem rękodzielniczym z Inowrocławia.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami