Jak wypozycjonować stronę WordPress?

Spis treści

Wysokie pozycje w wyszukiwarce Google to cel, do którego dąży każdy właściciel strony internetowej. Miejsce w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania gwarantuje przypływ naturalnego ruchu – tym samym więcej odwiedzin i zwiększenie zysków płynących ze sprzedaży lub reklam.

Jako że około 40% wszystkich stron internetowych opiera się o WordPress (techjury.net, luty 2022) – pozycjonowanie witryn korzystających z tego CMS-a to nieustannie gorący temat. Jeżeli jesteś właścicielem jednej z nich, dowiedz się, jak powinna przebiegać optymalizacja strony WordPress w kilku prostych krokach.

Czym właściwie jest WordPress?

Zacznijmy od bardziej ogólnego pojęcia. CMS, czyli system zarządzania treścią, służy do tworzenia stron internetowych oraz późniejszego ich prowadzenia. Zdecydowanie ułatwia cały proces, nie wymagając przy tym od użytkownika znajomości tajników programowania.

Nie bez podstaw wydaje się więc twierdzenie, że to rozwiązanie zmieniło oblicze Internetu, zdecydowanie obniżając próg wejścia. Dzięki powstaniu systemów zarządzania treścią wiele osób, które wcześniej nie potrafiło poradzić sobie z technicznymi aspektami kreacji witryny, teraz otrzymało taką możliwość. To sprawiło, że sieć stała się bardziej inkluzywna, dopuszczając do głosu przedsiębiorców, artystów, influencerów, blogerów i urozmaicając przestrzeń dostępną dla każdego internauty.

WordPress to w tej chwili najpopularniejszy CMS na świecie – działa na nim 62% wszystkich stron opartych o systemy zarządzania treścią (techjury.net, luty 2022). Co zatem sprawia, że jest aż tak popularny?

3 powody popularności WordPressa

WordPress na początku swojej historii służył głównie do tworzenia niewielkich blogów. Spośród konkurencyjnych rozwiązań wyróżniała go możliwość instalacji tzw. wtyczek, które rozszerzały funkcjonalność platformy. Na przestrzeni lat z prostego narzędzia do obsługi bloga WordPress stał się prawdziwym „kombajnem” pozwalającym szybko i sprawnie tworzyć właściwie każdy rodzaj strony internetowej.

To właśnie jego wszechstronność sprawiła, że od dawna jest najchętniej używanym systemem zarządzania treścią. Podczas gdy jego konkurencja skupiała się na pojedynczych funkcjonalnościach, WordPress udostępniał szeroką gamę możliwości, co szybko i skutecznie przekonało do niego użytkowników.

Punktem kulminacyjnym popularności tego CMS-a stała się premiera wtyczki WooCommerce. Umożliwiła ona budowę własnych sklepów internetowych, co było jednym z powodów błyskawicznego rozkwitu branży e-commerce. Wtyczka została pobrana ponad 80 milionów razy, a wykorzystano ją do budowy aż 5 milionów obecnie działających sklepów internetowych (techjury.net). Tak niezwykła popularność nie wzięła się oczywiście znikąd.

Oto 3 powody, które sprawiają, że WordPress na tak długo zdobył serca swoich użytkowników:

1. Wtyczki

To główny element, który wyróżnił WordPressa na tle konkurencji. Tworzone przez zespoły programistów lub pojedyncze osoby tzw. pluginy zapewniają dodatkowe funkcjonalności, co sprawia, że dla użytkowników tego CMS-a praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. Wtyczki, takie jak wspomniany WooCommerce, All in One SEO Pack czy Contact Forms, zwiększają możliwości tworzonej witryny oraz pozwalają kształtować ją wedle potrzeb bez wiedzy programistycznej.

2. Motywy

Wygląd witryny to nie tylko kwestia gustu – ma wymierny wpływ na UX, co może prowadzić do większych konwersji. Psychologia kolorów, odpowiednie ułożenie przycisków oraz łatwość nawigacji – to wszystko elementy User Experience, czyli zestawu doświadczeń, które zapewniamy użytkownikowi naszej strony. Motywy w WooCommerce pozwalają nie tylko na dobór odpowiedniego rozwiązania, ale także dostosowanie go do Twoich potrzeb.

3. Społeczność

Siłą WordPressa jest zorganizowana wokół niego społeczność użytkowników, którzy zawsze służą pomocą. Przeróżne fora oferują wsparcie w dziesiątkach języków, a konferencje specjalistów o nazwie WordCamp zawitały aż do 65 krajów.

Czy WordPress jest przyjazny dla pozycjonowania?

Najpopularniejszy na świecie CMS cieszy się także opinią przyjaznego pozycjonowaniu systemu, który ułatwia zdobycie wysokich pozycji w Google. Czy to rzeczywiście prawda? Sprawa jest dużo bardziej złożona.

By w pełni zrozumieć to zagadnienie należy przyjrzeć się sposobowi, w jaki roboty wyszukiwarki skanują stronę internetową. Tzw. crawling to proces skanowania witryny, podczas którego Google „poznaje” Twoją stronę. Rejestruje jej zawartość – tekst, ogólną treść i wizualia – w celu ustalenia, gdzie jest jej miejsce w wynikach wyszukiwania. Trzeba pamiętać, że Google to w dużej mierze wyszukiwarka tekstowa. Mimo że rozpoznaje niektóre obrazy i filmy, to fundamentem jej skutecznego działania jest znajdujący się na stronie tekst – kod HTML. To sprawia, że dla crawlerów Google’a nie ma żadnego znaczenia, jaki CMS zastosujesz do stworzenia swojej witryny.

Co zatem ma wymierny wpływ na wyniki wyszukiwania? Wygenerowany przez CMS kod w postaci zastosowanych motywów. Ponadto, w przypadku optymalizacji WordPress, możesz liczyć na szereg ułatwień, które na pewno uprzyjemnią Ci pracę nad Twoją witryną. Można więc stwierdzić, że pozycjonowanie WordPressa w niektórych aspektach przebiega nieco prościej, jednak nie jest to kwestia tego konkretnego CMS’a, ale pomysłowych rozwiązań, które w nim zastosowano.

W jaki sposób WordPress ułatwia optymalizację strony?

Witryny postawione na WordPressie mają kilka atutów pomocnych w procesie pozycjonowania. Najpopularniejszy system zarządzania treścią doskonale radzi sobie z istotnymi dla SEO aspektami budowania strony. Szczególnie ważne są:

 • tytuły podstron,
 • adresy URL,
 • możliwość instalacji wtyczek.

WordPress automatyzuje tworzenie tytułów podstron w sposób zgodny z SEO, tworząc go na podstawie nagłówka. Adresy URL także są czynnikiem rankingowym przy pozycjonowaniu strony WordPress, a sam CMS daje tu użytkownikom wybór.

Zgodne ze sztuką adresy – o stałej budowie, stworzone z nazwy wpisu lub, w przypadku sklepów internetowych i np. wtyczki WooCommerce, z kategorii i nazwy produktu – to mocny punkt każdej WordPressowej witryny. Gwarantują przejrzystość oraz pomagają użytkownikowi w nawigacji po stronie. Rodzaj odnośników możesz wybrać w panelu administracyjnym.

Następnym niebywałym ułatwieniem jest opcja instalacji wspomnianych już wcześniej wtyczek. Spośród setek dostępnych opcji wiele z nich stanowi znaczącą pomoc w procesie pozycjonowania. Szczególną uwagę warto poświęcić wtyczce Yoast, która bez wątpienia zaspokoi potrzeby nawet bardziej zaawansowanych użytkowników.

Jak pozycjonować stronę WordPress?

Podtrzymując to, co zostało opisane wcześniej – pozycjonowanie strony WordPress nie różni się znacząco od optymalizowania witryn opartych o inne CMS-y czy nawet czysty kod HTML. By było skuteczne, należy wykonać podobne działania, które pozytywnie wpływają na jej obraz w oczach wyszukiwarki. Panel WordPress w połączeniu z dobrze dobranymi wtyczkami sprawia, że dostęp do niektórych opcji jest łatwiejszy, a ich zmiana – prostsza.

Od czego więc zacząć?

Słowa kluczowe w WordPress

Pierwszym krokiem w optymalizacji strony WordPress powinno być zgromadzenie jak największej liczby słów kluczowych, na które chcesz, by wyświetlała się Twoja witryna. Należy pamiętać, że internauci korzystają z wyszukiwarek na wszelakie sposoby, a wpisywane przez nich frazy świadczą o różnorakich intencjach.

To szczególnie ważne, gdy prowadzisz sklep internetowy i pragniesz dotrzeć do klientów, których głównym celem jest zapoznanie się z gamą Twoich produktów i ewentualnie ich zakup, w bliższej lub dalszej perspektywie. Dlatego warto pozycjonować stronę WordPress na frazy z tzw. długiego ogona (ang. long tail). Stoją za nimi bardziej konkretne zapytania, które zapewnią konwersje.

Optymalizacja WordPress pod ogólne słowa kluczowe, takie jak np. „samochód”, może być zgubna. Są to frazy o dużej liczbie wyszukiwań, jednak ogromna konkurencja z wielu gałęzi rynku sprawia, że walka o pozycję na pierwszej stronie wyników to zadanie, które często okazuje się zbyt wymagające dla mniejszych przedsiębiorstw.

Z pomocą przychodzą frazy długiego ogona, takie jak „samochód do wynajęcia suv warszawa”. Znasz już intencję tego zapytania, prawda? Internauta chce wypożyczyć auto, najlepiej dużych rozmiarów, a jako że jest mieszkańcem stolicy, to szuka wypożyczalni w okolicy. Dobrze wypozycjonowana strona takiej firmy pomoże obu stronom dobić targu.

Zaplanowanie układu strony

Pozycjonowanie WordPressa także i w tej kwestii nie wyróżnia się niczym szczególnym. Przygotowanie odpowiedniej struktury kategorii i podkategorii, przypisanie fraz kluczowych danym podstronom i zadbanie o przejrzystość witryny – nie tylko dla robotów wyszukiwarki, ale przede wszystkim dla potencjalnych internautów – to fundamentalne działania, które zapewniają sukces.

Uporządkowanie kategorii, podkategorii i produktów gwarantuje poprawne z punktu widzenia SEO adresy URL, ułatwia crawling Googlebotom oraz zapobiega kanibalizacji słów kluczowych.

Na czym polega to ostatnie zjawisko? To błąd w optymalizacji, który powoduje, że na jedno zapytanie użytkownika wyświetlają się przynajmniej dwa adresy do Twojej strony. By go uniknąć, pamiętaj o starannym przypisaniu fraz kluczowych do danych podstron.

Co równie istotne z punktu pozycjonowania strony WordPress, to wybór odpowiedniego motywu. Najważniejsze, by był szybki i nie obciążał witryny, gdyż czas ładowania to istotny czynnik SEO. Google dba, by zaindeksowane strony wczytywały się szybko i były responsywne. Przeładowany motyw może spowalniać ich działanie, co skazuje je na niższe pozycje w SERP-ach.

Tworzenie treści pod optymalizację WordPressa

Powtarzane do znudzenia „content is a king” to nadal prawdziwe stwierdzenie. Jak wspomniano przedtem, Google to wyszukiwarka tekstowa i to właśnie przy użyciu liter przekonujemy ją, że nasza strona oferuje dużą wartość dla użytkowników. Tworzenie treści to istotny element optymalizacji strony WordPress – nieistotne, czy jest to sklep internetowy, blog, czy innego rodzaju portal.

Warto jednak pamiętać, że nie samym contentem człowiek żyje – bez odpowiedniej optymalizacji oraz pozyskiwania wysokiej jakości linków proces pozycjonowania będzie niekompletny. Dopiero synergia wszystkich wspomnianych działań SEO zapewni Twojej stronie wysokie miejsca w rankingach Google’a.

Interesujące dla czytelnika oraz poprawne z punktu widzenia Google’a treści są więc podstawą do udanego procesu pozycjonowania witryny WordPress.

Meta tytuły i meta opisy

Optymalizacja tych dwóch elementów witryny to ważna kwestia z perspektywy SEO. Stanowią one swoistą wizytówkę Twojej strony na ekranie wyników wyszukiwania, co ma niebagatelny wpływ na współczynnik CTR. Jasne i chwytliwe tytuły w połączeniu z przyciągającymi opisami wymiernie zwiększają ruch organiczny.
Dobrze zoptymalizowany meta title ma realny wpływ na pozycję danej podstrony w wyszukiwarce. Meta opisy jednak nie mają bezpośredniego wpływu na techniczne aspekty pozycjonowania, ale przekładają zwiększoną widoczność na wzrost odwiedzin strony, co wyraźnie zauważysz w Google Search Console.

Wiele wtyczek do optymalizacji strony WordPress daje Ci ułatwiony dostęp do edycji meta tagów i meta opisów – robi to także Yoast. Co więcej, ten plugin prezentuje Ci podgląd tego, jak Twoja witryna będzie wyglądać bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiesz, na jak długi meta tytuł lub meta opis możesz sobie pozwolić, zanim wyszukiwarka skróci go przy użyciu wielokropka.

Optymalizacja obrazów – alt tagi

Prowadząc bloga czy sklep internetowy, bez wątpienia polegasz na różnych rodzajach treści. Poza tekstem, który stanowi większość contentu na podstronach, korzystasz także z obrazów. Pełnią one różne funkcje – ułatwiają zrozumienie tematu, prezentują produkt, czy po prostu dekorują Twoją witrynę. Z punktu pozycjonowania strony WordPress wiemy, że roboty Google’a nie „widzą” grafik, a jedynie sczytują jej nazwę oraz tag alternatywny.

Alt tagi stosujemy do tego, by „przetłumaczyć” obraz na tekst, czyli mówiąc nieco mniej pokrętnie –opisać to, co się na nim znajduje na zrozumiałą dla Google’a treść. Pomaga także osobom niewidomym i niedowidzącym, które używają funkcji text to speech podczas surfowania po sieci. W WordPressie już przy dodawaniu obrazów do biblioteki masz możliwość błyskawicznej edycji alt tagów, do czego zachęcamy. Nie tylko ułatwi to robotom wyszukiwarki w pełne zrozumienie Twojej witryny, ale także pomoże osiągnąć wysokie pozycje w Google Grafika.

Kategorie i tagi

Tagi i kategorie to charakterystyczne dla WordPressa elementy, które pozwalają grupować podstrony Twojej witryny w zbiory tematyczne. Dzięki temu użytkownicy będą mogli łatwiej poruszać się po stronie, a wyszukiwarka pojmie jej strukturę i zawartość. Kategorie stanowią obszary tematyczne, skupiające w sobie posty dotyczące podobnych zagadnień. Tagi zaś określają temat podstrony, grupę poruszanych tam tematów, pomagają użytkownikowi w znalezieniu kolejnych postów dotyczących danej sprawy.

Przy pozycjonowaniu strony WordPress należy uważać na nagromadzenie tagów, gdyż każdy z nich tworzy oddzielny adres URL, co może prowadzić do poruszanego już tutaj zjawiska kanibalizacji słów kluczowych.

Jakiej wtyczki użyć do SEO?

To ważne pytanie, które zadaje sobie sobie każdy posiadacz strony opartej o WordPress. Liczne dostępne opcje mogą zawrócić w głowie, a implementacja kilkunastu dostępnych wtyczek niepotrzebnie obciąży naszą stronę. W poprzednich akapitach często pojawiała się jedna nazwa – Yoast. To rozwiązanie jest naszym faworytem, łącząc w sobie łatwość obsługi z szerokim wachlarzem ułatwień pozycjonowania WordPress.

Wtyczka obsługuje język polski, a dzięki szybkiej introdukcji poprowadzi Cię przez podstawowe działania SEO, które już od pierwszych dni zaczną poprawiać notowania Twojej strony w wyszukiwarce. Yoast pomoże Ci ponadto wygenerować mapę witryny, utworzyć breadcrumbsy, czy łatwo i intuicyjnie wstawić meta title oraz meta description. Ponadto, funkcjonalność tej wtyczki daje Ci kontrolę nad indeksacją strony. Pozwala wyłączyć indeksowanie tagów, stron autorów czy pojedyncze wpisy, strony bądź kategorie.

Istnieją też wtyczki, które wpływają na SEO pośrednio, np. przyspieszając jej działanie (WP Super Cache) oraz kompresując obrazy (Smush). Warto jednak traktować je jedynie jako pomoc. Wybranie którejś konkretnej opcji nie gwarantuje sukcesu Twoich działań.

Podsumowanie

WordPress, dzięki świadomości jego twórców, jest przyjazny pozycjonowaniu. Charakterystyka tego CMS-a ułatwia wiele aspektów działań SEO, a dostępne wtyczki czynią pracę nad stroną dużo przyjemniejszą. W tym tkwi siła tego systemu zarządzania treścią i stąd biorą się opinie o jego „przyjazności” dla pozycjonerów. Warto pamiętać, że tak samo jak w przypadku pracy nad każdą witryną – w optymalizacji WordPress liczy się dokładność i konsekwencja.

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu sprawnie rozpoczniesz swoją kampanię SEO WordPress a Twoja witryna błyskawicznie zacznie piąć się w wynikach wyszukiwania. Życzymy powodzenia i samych wysokich pozycji w rankingach!

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami