Jak za pomocą SEO uzyskaliśmy 285% zwrotu inwestycji? – Case study portalu rankingowego

Spis treści

Internet jest przepełniony – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Liczba stron WWW jest ogromna, a codziennie powstają nowe. Dlatego też wypozycjonowanie nowego portalu (i to jeszcze na popularne frazy) jest dziś sporym wyzwaniem. Nam nie tylko udało się tego dokonać, ale w dodatku portal co miesiąc odwiedza dziś 300-400 tysięcy użytkowników, a w TOP1 mamy ponad 1000 popularnych fraz. Jak do tego doszliśmy? Przeczytaj nasze case study.

Po co nam własny portal rankingowy?

SEO to długi i niełatwy proces. Na jego pełny efekt trzeba czekać nieraz i wiele miesięcy. Czasem nawet rok czy półtora roku. Pierwsze zmiany w wynikach wyszukiwania pojawiają się dopiero po kilku miesiącach; w porównaniu do innych prac agencji, takich jak na przykład wykonanie grafiki czy zbudowanie strony WWW, to bardzo długi czas. Nie każdy jest skłonny tyle czekać, aby móc się przekonać, czy było warto.

Mimo tych wszystkich przeciwności postanowiliśmy rzucić sobie wyzwanie: zbudować portal rankingowy i wypozycjonować go tak, aby przynosił nam zysk. od początku mieliśmy świadomość, ile będzie trzeba włożyć w to wysiłku – ale wiedzieliśmy też, jakie może przynieść rezultaty. I możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że rezultaty są lepsze, niż przewidywaliśmy.

Po co nam to wyzwanie?

Przede wszystkim nie chcieliśmy być tym przysłowiowym szewcem, co bez butów chodzi. Jest to ukłon w stronę naszych potencjalnych klientów: chcemy im dać coś więcej, niż tylko obietnice. Tym portalem chcemy pokazać, że proponowane przez nas rozwiązania SEO to nie teoria, ale twarda praktyka – a portal jest twardym dowodem naszej skuteczności i pokazem naszych umiejętności. To nasz komunikat do każdego, kto zastanawia się nad powierzeniem nam swojej strony: jeśli osiągnęliśmy tak dobre wyniki na naszym portalu, to osiągniemy odpowiednio wysokie również na Twojej stronie.

Drugim zaś powodem jest czysty biznes – portal przynosi nam dochody. W stworzenie i wypozycjonowanie portalu zainwestowaliśmy niemałe pieniądze – a jedną z podstawowych zasad inwestowania jest to, aby lokować środki w tym, na czym inwestujący się zna. A że znamy się na SEO jak mało kto, więc zainwestowaliśmy właśnie w ten projekt. Można powiedzieć, że sukces tego portalu jest w pewien sposób ukoronowaniem naszych umiejętności, które zdobywaliśmy, zanim zaczęliśmy wykonywać projekty dla klientów.

I były to świetnie zainwestowane pieniądze. Zwrot z portalu po pierwszym roku wyniósł 200 000 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że jego stworzenie i uruchomienie kosztowało nas 70 000 zł, możemy mówić o dużym sukcesie – w końcu to zwrot zainwestowanej kwoty i prawie jej dwukrotność jako zysk na czysto. Była to więc bardzo udana inwestycja, tym bardziej, że portal cały czas działa i przynosi zyski.

Dlaczego akurat portal rankingowy?

Tu odpowiedź jest akurat bardzo prosta: taka forma działalności w internecie daje ogromne możliwości pozycjonowania bardzo opłacalnych fraz.

Jak osiągnęliśmy ten sukces?

Kluczem do naszego sukcesu była przede wszystkim przemyślana strategia. Początkowo nie skupialiśmy się na wyglądzie strony, bo wiedzieliśmy, że nawet prosta strona może być skuteczna i mieć dobrą widoczność. Dlatego zamiast niej skupiliśmy się na fundamencie, czyli na SEO i treściach. Dopiero potem usprawnialiśmy i upiększaliśmy działającą już stronę.

Przykładem działań strategicznych jest dobór fraz. Dzięki poświęceniu dużej ilości czasu na research fraz i dogłębną analizę konkurencji wiedzieliśmy, jakie dokładnie treści należy stworzyć – i mieliśmy tę wiedzę jeszcze przed publikacją strony. Portal pracował na siebie (zdobywał widoczność i odwiedziny), jeszcze zanim zdążyliśmy dopracować go pod kątem wizualnym.

Uważamy zresztą, że takie podejście sprawdzi się w każdym projekcie. Najpierw należy opracować strategię aby wiedzieć, jakie czynności wykonać, w jakiej kolejności i w jakim zakresie, a dopiero potem przystąpić do działania i je realizować.

Z jakimi problemami się mierzyliśmy?

Chyba żaden wartościowy projekt nie powstaje bez przeszkód. Również i w przypadku naszego portalu rankingowego musieliśmy zmierzyć się z szeregiem trudności. Warto nadmienić na przykład to, że w początkowym okresie zdobywania widoczności nie było wcale tak łatwo, pomimo tego, że w teorii wszystko powinno działać jak w zegarku. Mieliśmy dobrze zbudowany portal, treści były wysycone popularnymi frazami, a mimo to liczba odwiedzin nie rosła tak szybko, jak się spodziewaliśmy. Co ciekawe, w tym samym czasie widoczność strony rosła – ale nie przekładała się na odwiedziny.

W pewnym momencie wydarzyła się chyba najgorsza z możliwych sytuacji: spadały jednocześnie i ruch, i widoczność. Co teraz zrobić?

Zaczęliśmy gasić pożar od przejrzenia wszystkich treści – w końcu to one są nośnikiem fraz kluczowych i zatrzymują użytkownika na stronie. Wyselekcjonowaliśmy i zostawiliśmy na stronie wyłącznie „esencję”, czyli te, które przynosiły najwięcej ruchu. Na usuniętych podstronach umieściliśmy oczywiście przekierowania na inne, powiązane tematycznie podstrony.

Udało się! Pożar ugaszony.

Wyciągnęliśmy jednak z tego ważną lekcję. Wartościowa, pomocna treść, rozwiązująca konkretne problemy użytkownika i dająca odpowiedzi na jego pytania jest właśnie tym, czego użytkownicy szukają w internecie. Aby zdobyć dużo ruchu na stronie, wystarczy im dać tego, czego szukają – tylko tyle i aż tyle.

Nie znaczy to oczywiście, że to było nasze jedyne zmaganie. Innym wyzwaniem, z którym cały czas się borykamy, jest tworzenie nowych rankingów produktów w sytuacji, gdy opublikowaliśmy ich już ponad 2000. Udało nam się jednak wypracować własny system researchu fraz, który pozwala nam znajdować nowe tematy na rankingi mające jednocześnie duży potencjał SEO.

Strategia pozycjonowania strony

Dlatego też przed zbudowaniem strony czy portalu należy koniecznie go dobrze zaplanować. W końcu nikt nie buduje domu bez przemyślanego projektu – działa to tak samo w przypadku stron WWW. Co dokładnie należy zrobić przed zbudowaniem strony lub tuż po jej powstaniu i opublikowaniu w internecie?

Frazy

Research i dobór fraz to sztandarowy przykład tego, co należy zrobić jeszcze przed zbudowaniem strony. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam stworzyć jej strukturę właśnie pod te konkretne frazy, tworząc działy, kategorie, czy podstrony. Przy dobrym researchu fraz struktura strony zaczyna się wyłaniać w zasadzie już w jego trakcie.

Mówimy oczywiście o sytuacji idealnej, gdy stawiamy stronę od zera – ale jeśli mamy już zbudowaną i działającą stronę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zoptymalizować ją pod kątem wybranych fraz.

Zbudowanie strony pod już zaplanowane frazy znacznie ułatwiło nam osiągnięcie widoczności na pierwszym miejscu na ponad 1000 fraz. I mówimy tu o bardzo popularnych frazach, takich jak „gorzkie czekolady”, „perfumy męskie ranking” czy „najlepszy podkład”.

W Top3 mamy ponad 3000 fraz.

Zdobycie tak wysokiej widoczności na frazy ogólne to naprawdę duży wyczyn i uważamy, że mamy się czym chwalić.

Linkbuilding

Linkbuilding, zwany także budowaniem zaplecza linkowego, polega na umieszczaniu linków do naszej strony na innych stronach, według zasady, że im więcej wartościowych stron kieruje do naszej strony, tym lepsza musi ona być.

W przypadku naszego portalu przyjęliśmy dwie strategie linkbuildingu. Po pierwsze, publikujemy artykuły sponsorowane na drogich, ale bardzo mocnych domenach; po drugie – tworzymy własne, mniejsze strony zapleczowe, kierujące do głównego portalu.

Kupowanie artykułów sponsorowanych, zwłaszcza na znanych domenach jest dość drogą inwestycją, ale, jak widać, w naszym przypadku bardzo się opłaca. Sprawdza się to u nas nawet lepiej niż kupowanie większej liczby publikacji na mniej znanych portalach – choć mamy także okresy, w których idziemy także i w tę stronę. Jednak traktujemy to raczej jako wsparcie głównej strategii, ponieważ mniej znane strony nie mają aż tak dużego autorytetu w oczach Google.

Treści

W naszym przypadku sprawdza się klasyczna zasada content is the king. To właśnie treść jest tym, co przyciąga użytkowników na stronę i sprawia, że na niej zostają i przechodzą do kolejnych podstron oraz kupują produkty.

Dlatego też na treściach strony nie warto oszczędzać. Treść powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana, bo musi wpisywać się w strategię prowadzonej działalności i w zaplanowane wcześniej frazy.

W naszym przypadku postawiliśmy na portal z rankingami różnych produktów – od perfum, przez sprzęt budowlany aż po telefony i sprzęt elektroniczny. Jest to często wyszukiwany rodzaj treści, który jednocześnie ma duży potencjał na wykorzystanie wielu wartościowych fraz.

Oczywiście oprócz wybrania rodzaju treści i odpowiednich tematów, ważne było także wysycenie ich frazami w odpowiedniej liczbie i we właściwych miejscach oraz nadanie tekstom struktury czytelnej dla robotów Google. Dzięki temu nasze treści zdobywają zaufanie w oczach wyszukiwarki i pną się na wysokie pozycje.

Zbudowanie strony

Oprócz przemyślanej strategii, drugim fundamentem sukcesu i zdobywania wysokich pozycji było zbudowanie strony o architekturze i strukturze przyjaznej SEO. Oprócz tego ważna była także regularna indeksacja strony oraz jej częste audytowanie w poszukiwaniu błędów i obszarów, które można by rozwinąć. Nasz portal stworzyliśmy za pomocą WordPressa – dzięki temu jest łatwy w pozycjonowaniu, dodawaniu treści i w bieżącej obsłudze.

Strona przyjazna SEO – co to znaczy?

Jakie warunki powinna spełniać strona przystosowana do SEO?

Po pierwsze: powinna mieć odpowiednią strukturę strony (podział na kategorie, podkategorie i produkty – jest to szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych);
po drugie – RWD, czyli responsywność. Nasza strona jest dostosowana do otwierania na urządzeniach mobilnych, w wersji mobilnej wyświetla się dokładnie ta sama treść. Google od pewnego czasu patrzy nieprzychylnym okiem na strony bez wersji RWD, ale o jej znaczeniu świadczą też statystyki – dziś ogromna część ruchu w internecie odbywa się właśnie na smartfonach i tabletach.
i po trzecie – optymalizacja kodu, grafik i innych elementów strony, aby w efekcie otwierała się możliwie jak najszybciej. Szybkość ładowania strony, również jest jednym, z nie mniej ważnych czynników rankingowych, dlatego zdecydowanie warto dbać o to, aby była jak najwyższa.

Indeksacja

Indeksacja to, używając prostych słów, poinformowanie Google’a, że nasza strona istnieje i że ma taką, a nie inną strukturę. Dokonuje się tego w Google Search Console, w którym można „poprosić” Google o sprawdzenie i zindeksowanie naszej strony. Dzięki temu Google wie, jakie strona ma podstrony, treści, na jakie frazy kluczowe jest pozycjonowana, jakie są w niej linki i dokąd prowadzą. Poprawne zaindeksowanie strony sprawia, że nasza strona będzie możliwa do odnalezienia w Google. W przypadku nowych stron, stron ze słabymi treściami lub ich duplikacją – Google może nie podjąć się indeksacji takiej strony, mimo naszego zgłoszenia.

Warto wiedzieć, że indeksacja nowej, dużej strony może potrwać nawet kilka miesięcy – ale da się ten proces przyspieszyć samodzielnie publikując mapę strony i często ją aktualizując. Dzięki temu, że nasza strona już od początku jest dobrze zbudowana, a mapa witryny często aktualizowana, Google „ufa” naszej stronie, nowe podstrony są indeksowane w ciągu zaledwie paru godzin.

Mapa witryny w pliku XML

Mapa witryny to plik zawierający informacje o budowie naszej strony. Jego treść to tak naprawdę adresy strony i podstron, które mają być widzialne dla robotów Google. Plik z mapą strony zawiera także informacje o jej aktualizacji. Mapę strony warto załadowywać w zasadzie po każdej większej zmianie w strukturze strony oraz po dodaniu nowych treści, bo dzięki temu Google szybciej się o nich dowie i je zaindeksuje.

Regularne audytowanie strony

Jednak wcale nie było tak łatwo. Niestety nie było tak, że po zbudowaniu strony i opublikowaniu treści następnego dnia zaczęły odwiedzać ją tysiące użytkowników.

Od momentu zaindeksowania strony zaczęliśmy nieustannie ją poprawiać i optymalizować. Konieczne były częste audyty, aby wiedzieć, które obszary najbardziej kuleją. Na początku audytowaliśmy portal praktycznie co drugi-trzeci dzień, później co tydzień, a następnie co ok. miesiąc.

Dziś, pomimo osiągnięcia dobrych wyników, nadal regularnie przeprowadzamy audyt portalu aby znaleźć wszelkie błędy, nieaktualne linki, niezoptymalizowane treści czy po prostu miejsca, które można poprawić. Wychodzimy bowiem z założenia, że strona jest jak maszyna: aby dobrze działać, musi być stale naoliwiana.

Co osiągnęliśmy? Rezultaty naszych działań

I między innymi dzięki audytowaniu portal cały czas dobrze działa i przynosi nam zyski. Oprócz zysku materialnego (który, wbrew pozorom, wcale nie musi być głównym celem pozycjonowania) uzyskaliśmy:

 • 280 000 unikalnych użytkowników miesięcznie (po roku działalności);
 • liczba użytkowników z każdym miesiącem rośnie: w momencie publikacji tego case study naszą stronę odwiedza miesięcznie już ok. 300-400 tysięcy unikalnych użytkowników;
 • osiągnęliśmy 285% zwrotu z inwestycji;
 • mamy 1007 bardzo wartościowych, popularnych fraz widocznych na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania;
 • mamy również 2900 popularnych fraz w Top3;
 • 50% użytkowników wchodzących na stronę realizuje wyznaczone przez nas cele.

Nie są to tylko suche liczby. Bardzo ważny jest dla nas fakt, że ze wszystkich polskich portali z rankingami produktów to właśnie nasz ma największą widoczność. Jesteśmy więc liderem tego typu portali w Polsce.

Narzędzia, z których korzystamy

Mówi się, że dobre narzędzia to połowa sukcesu. To powiedzenie z całą pewnością sprawdza się w SEO, bo to m.in. dzięki nim udało nam się osiągnąć ten sukces.

Ahrefs

Jest to wielofunkcyjny kombajn SEO, jednak jego kluczową funkcją jest dogłębna i świetnie działająca analiza linków. Ahrefs śledzi strony linkujące do naszej strony, sprawdza ich wiarygodność, ruch, wartość czy rodzaje linków

Oczywiście za jego pomocą można również sprawdzić widoczność strony na różne frazy, czy wykonać analizę słów kluczowych.

Google Keyword Planner

Planer słów kluczowych Google służy do wyszukiwania fraz. Dzięki niemu dowiemy się, czego szukają użytkownicy na temat wybranej przez nas branży i stworzymy listę tematów na wpisy blogowe i artykuły, lub – jak w naszym przypadku – na rankingi. Sprawdzimy także sezonowość słów kluczowych, historię i prognozy wyszukiwań.

Senuto

To jedno z najlepszych narzędzi SEO. Pozwala przeprowadzać dokładną analizę fraz i zapytań (również z podziałem na lokalizacje), monitorować spadki i wzrosty fraz, widoczność strony (i to w różnych krajach i językach) czy analizować frazy naszej konkurencji. Senuto może też nas informować o potencjalnej kanibalizacji treści, czyli sytuacji, gdy dwie lub więcej stron wypozycjonowanych na te same frazy wzajemnie się „zwalcza”.

Podsumowanie

Nasze działania przyniosły nam ogromny sukces między innymi dlatego, że były bardzo przemyślane i dokładnie zaplanowane jeszcze przed napisaniem pierwszej linijki kodu strony. Odłożyliśmy też w czasie stronę wizualną portalu, a zamiast tego skupiliśmy się na działaniach SEO. Kluczowy był też wybór takiej formy portalu i skupienie się na frazach ogólnych.

Nie znaczy to jednak, że taki schemat sprawdzi się u każdego i że można przełożyć nasze działania na inne  strony. Na każdą z nich trzeba spojrzeć inaczej. Zwłaszcza gdy będą to bardzo popularne lub bardzo nietypowe branże – jest duże prawdopodobieństwo, że praca nad takimi stronami będzie wyglądała zupełnie inaczej niż nad naszym portalem.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie działania należy podjąć w przypadku Twojej strony, aby osiągnęła wysokie pozycje w wynikach Google – skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami