O czym należy pomyśleć przed wdrożeniem nowej strony?

Spis treści

Prowadzisz swój własny biznes i chcesz założyć stronę internetową? Z pewnością twoim celem jest by prezentowała się ona atrakcyjnie by przyciągnąć potencjalnych klientów. Dziś przybliżymy wam jak wygląda proces wdrażania nowej strony internetowej oraz na co zwrócić uwagę podczas jej budowania. Zapraszamy do lektury!

Zdefiniuj cel

Z pewnością chcesz by twoja strona w profesjonalny sposób prezentowała content dla twoich klientów, ale również realizowała cele jakie sobie obrałeś. Zacznijmy od zdefiniowania co właściwie chcesz osiągnąć przez stworzenie własnej strony internetowej. Pomysły na nową stronę internetową mogą być przeróżne. Czy chcesz pozyskać nową grupę docelowych klientów lub oferować promocje swoich nowych produktów? Może chcesz stworzyć nową stronę www, gdyż poprzednia była zbyt mało intuicyjna i klienci zgłaszali problemy z poruszaniem się po niej? Być może też chcesz zwiększyć sprzedaż i chciałbyś lepiej zaprezentować ofertę produktów i tym sposobem wzbudzić zaufanie swoich klientów.

Najlepszym sposobem na zdefiniowanie swojego celu jest uporządkowanie myśli i odpowiedzi na proste pytanie: co chcę osiągnąć przez stworzenie nowej strony internetowej? Wybierz moment, który pozwoli ci na przeskanowanie własnego biznesu. Dobrze sformułowany projekt strony pozwoli odpowiedzieć ci na parę prostych pytań:

 • Jaki jest profil mojej działalności?
 • Co dokładnie jest jej celem?
 • Jakich mam klientów?
 • Co chcę osiągnąć poprzez wprowadzenie strony www?

Uświadomienie sobie specyfiki własnej branży, zwłaszcza gdy startujemy w stosunkowo nasyconym rynku, pozwoli ci stworzyć dopracowaną, zintegrowaną we wszystkich ważnych elementach stronę.

Zdefiniuj swoich klientów

Definiując cel własnej działalności możesz uzyskać odpowiedź na to jakie są potrzeby jej użytkowników – dzięki temu twój sukces promocyjny będzie murowany. Dobrym sposobem jest stworzenie fikcyjnego profilu twojego klienta. Zadaj sobie pytanie – kim on jest? Jakie są jego potrzeby? Co będzie dla niego atrakcyjnym produktem? Pamiętaj, że nie zadowolisz wszystkich użytkowników, więc nie jest możliwe stworzenie strony idealnej. Analizując potrzeby twojego potencjalnego klienta będziesz mógł zacząć projektować stronę pod ich potrzeby.

Research jest twoją podstawą pod podwaliny twojej nowej strony internetowej. Dobrym pomysłem jest rozmowa z klientami produktów zbliżonych do twoich lub rozmowa z przedstawicielami podobnych branży. Innym sposobem jest badanie rynku poprzez ankiety. Podpatrując konkurencję możesz zainspirować się tym, co inne firmy prezentują na swoich stronach – jednocześnie eliminując rzeczy, które ci się nie podobają. Uruchom wyobraźnię i pobudź swoją kreatywność! Możesz również obserwować strony zagranicznych firm, które jak wiadomo, często przodują, jeżeli chodzi o kreatywne rozwiązania i nowe technologie. Ciekawym miejscem na inspiracje może być Pinterest lub Awwwards, na których znajdziemy galerie stron a nawet kursy nauki projektowania stron.

Zadbaj o wygląd strony

Wygląd strony powinien być zgodny z jej tematyką i wyświetlanymi treściami. Zalecamy jednak by nie przesadzać w upiększaniu strony zaniedbując przy tym jej funkcjonalność. Dopracowanie pod względem wizualnym jest bardzo ważne, to warstwa estetyczna przyciąga wzrok klientów. Jednak to intuicyjność i dopracowane elementy pomagające w procesie sprzedaży mają największe znaczenie. Oferta twojej strony powinna przyciągać klientów dobrym copy, zdjęciami wysokiej jakości oraz wideo prezentującymi produkt.

Prosty i czytelny layout jest podstawą dobrej strony www. Układ strony powinien w jasny sposób kierować klienta do sfinalizowania transakcji. Najważniejsze informacje zawsze powinny trafiać na pierwszą stronę. Dodatkowymi elementami przyjaznymi klientom jest, z pewnością możliwość wykonania połączenia telefonicznego do obsługi sklepu lub użycie chatu. Nasycona animacjami i niepotrzebnymi ikonkami strona może przytłaczać klienta i nie skłonić go do zakupu. A to właśnie klient powinien być najważniejszy na naszej stronie.

Jeżeli chcesz profesjonalnie zaplanować elementy strony dobrym rozwiązaniem jest stworzenie makiet UX. Jest to stworzony w aplikacji plan i rozmieszczenie poszczególnych elementów strony takich jak: obrazki, tekst, formularze i ikony. Dzięki temu strona staje się użyteczna i prosta w nawigacji oraz dostarczeniu klientowi informacji jakich szuka. Taką makietę możesz zamówić u specjalisty UX lub jeżeli zamawiasz stronę internetową w firmie, tworzy ją zespół.

Atrakcyjny content strony internetowej

W posiadaniu strony internetowej nie chodzi tylko o generowanie zysków poprzez sprawną sprzedaż produktów. Pamiętaj, że twoi klienci są wymagający – i lubią czasem dostawać coś za darmo. Poświęć trochę czasu na wymyślenie co mógłbyś dać im od siebie, co uatrakcyjni odbiór twojej strony. Pomysłów na odświeżenie contentu strony internetowej jest wiele, ale wszystko zależy od branży, w której działasz. Jesteś blogerką modową sprzedającą własną linię ubrań? Na stronie internetowej zamieść darmowy poradnik wystrzałowej kreacji na elegancką randkę. Może zajmujesz się sprzedawaniem własnych wyrób cukierniczych? Wrzuć przepis na pyszną, domową czekoladę lub ciasto. Dzięki takim zabiegom, twoja osobista marka będzie pozytywnie odbierana w oczach klientów. Możesz być pewien, że licznik odwiedzin twojej strony wzrośnie, a to może mieć wpływ na liczbę zleceń!

Wdrażaj nowe rozwiązania

Stworzenie nowej strony internetowej to wielki sukces, ale nie poprzestawajmy tylko na tym. Trendy w projektowaniu oraz potrzebach klientów cały czas się zmieniają. Błędem jest pozostawienie strony samej sobie na kilka lat, bez wdrażania w niej jakichkolwiek zmian. W takiej sytuacji możemy nagle zorientować się, że wygląd naszej strony zupełnie odstaje od tego co aktualnie prezentowane jest na rynku. Regularne rozwijanie strony internetowej jest kluczowe by utrzymać generowany zysk oraz zwiększyć go poprzez przyciąganie nowych klientów. Zmiany powinny dążyć do doskonałości w optymalizacji konwersji co przełoży się na zwiększenie ilości zapytań o produkt oraz nowe zamówienia.

Treść strony również powinna być nieustannie aktualizowana. Dane kontaktowe zawsze powinny być aktualne, by umożliwić prawidłowy obieg informacji z klientem. Nieakutalizowana oferta, bądź nienaprawiane błędy na stronie świadczą o braku profesjonalizmu oraz mogą zniechęcać potencjalnych zainteresowanych.

SEO – czy jest potrzebne?

Nowa strona internetowa to wizytówka firmy, ale również reklama pozwalająca na dotarcie do większej liczby odbiorców. W celu osiągnięcia tego efektu należy zadbać o tzw. SEO, a więc pozycjonowanie swojej witryny. Pozycjonowanie stron internetowych ma kilka etapów i jest procesem budowania widoczności w darmowych wynikach wyszukiwania Google. Najlepsze pozycjonowanie zależy od budowy stron oraz oczywiście, jej treści. Przygotowanie pod kątem znajomości zasad SEO oraz szczegółowa analiza słów kluczowych to droga do sukcesu.

Bez działań w zakresie pozycjonowania twoja strona internetowa nie jest w stanie wyjść przed szereg i zostać zauważona. Pierwszym podjętym działaniem powinna być optymalizacja meta danych. Jest to ważny element, który pozwoli robotom Google na określenie zawartości strony. Jej elementami jest:

 • Meta title: tytuł strony, w której powinny znaleźć się słowa kluczowe
 • Meta description: opis znajdujący się pod tytułem. W tym miejscu powinien znaleźć się krótki opis co jest na stronie oraz tzw. call to action (tekst nakłaniający użytkownika do podjęcia konkretnej akcji)

Podczas pozycjonowania strony należy zadbać o linkbuilding, który polega na pozyskiwaniu wartościowych linków wraz z opisem przeprowadzających klientów na docelową stronę z linków zewnętrznych.  Linki wewnętrzne są równie ważne i warto o nie zadbać, gdyż kierując do poszczególnych stron ułatwiają Google dotarcie do wszystkich treści umieszczonych na stronie internetowej.

Content na stronie internetowej powinien być unikalny, nie duplikowany z innych stron oraz zawierać starannie dobrane słowa kluczowe. Bardzo ważne jest to, by każdą podstronę optymalizować z uwzględnieniem innej grupy słów. Jeżeli te same frazy będziemy dodawać w kilku artykułach o tych samych tematach to Google będzie pokazywać je naprzemiennie w wynikach wyszukiwania. Zalecamy nie używać jedynie krótkich, dwuwyrazowych fraz, ale również dłuższych tzw. long tail. Są one mniej konkurencyjne.

Responsywność strony jest kolejnym elementem, o który trzeba zadbać.  Każda nowa strona internetowa musi zostać dostosowana do wersji mobilnej, która jest priorytetem dla robotów Google. Jeżeli nie posiadamy mobilnej wersji, indeksowana będzie desktopowa wersja strony co wpłynie negatywnie na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Szybkość ładowania witryny jest również istotnym elementem, gdyż jest to następny czynnik rankingowy. Jeżeli twoja strona internetowa potrzebuje długiego czasu ładowania warto pomyśleć o rozwiązaniach skracających ten czas. Dobrym pomysłem jest optymalizacja grafik i usunięcie zbędnych elementów w kodzie strony.

Te wszystkie elementy to istotne czynniki wpływające na widoczność strony w darmowych wynikach wyszukiwania. Są one solidną podstawą, która przyczyni się do zwiększenia ruchu na stronie oraz większej rozpoznawalności w Internecie.

Podsumowanie

Podsumowując, wdrożenie nowej strony internetowej wymaga przemyślanej strategii i wcześniejszego przygotowania. Witryna musi być nieustannie aktualizowana, aby przynosiła coraz lepsze zyski i wpasowywała się w najnowsze rozwiązania. Dobrze zaplanowana strona internetowa pozwoli ci na świetne wyniki sprzedażowe, jeżeli tylko zaangażujesz się maksymalnie w proces jej tworzenia.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami