Ile kosztuje pozycjonowanie strony? Oto cennik SEO w Polsce

Spis treści

Cena pozycjonowania serwisu internetowego – a raczej kompleksowego SEO, bo tak trzeba patrzeć na ten projekt – uzależniona jest od kilku bazowych czynników. Podstawowymi są zakres działań – pozycjonowanie lokalne lub ogólnopolskie – oraz specyfika witryny podlegającej usługom SEO. Inaczej będzie bowiem wyglądał cennik w przypadku optymalizacji standardowej witryny, a inaczej – sklepu internetowego.

Miesięczny koszt pozycjonowania w Polsce wynosi od 2 do 5 tys. zł netto. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to średnia. Gdy mamy do czynienia z lokalnymi stronami, cena SEO może oscylować na poziomie nawet 1 tys. zł netto; z kolei w przypadku bardziej zaawansowanych projektów i konkurencyjnych branż – może sięgać nawet 20 tys. zł. Stąd tak ważna jest indywidualna wycena konkretnej usługi pod kątem specyfiki serwisu oraz rywali rynkowych.

Ile będzie kosztować pozycjonowanie mojej strony?

Jak już wspominaliśmy, koszt pozycjonowania w Polsce jest kwestią zależną od wielu czynników. Stąd tak ważna jest indywidualna wycena każdego projektu, a nie odgórne przedstawienie ceny bez uwzględnienia kwestii technicznych czy specyfiki danego serwisu.

Kluczową kwestią jest branża, w której działa dana firma. Ona determinuje konkurencję pod względem liczby podmiotów oraz ich możliwości e-marketingowych. Aby oszacować optymalnie koszt SEO w Polsce, niezbędna jest więc indywidualna wycena po rozmowie z potencjalnym klientem.

Czynniki wpływające na koszt pozycjonowania strony

Co ma wpływ na ceny pozycjonowania w Polsce?

Analizując ceny SEO na polskim rynku e-marketingu, można przyjąć, że o ich poziomie decydują:

 • zakres działań – rozpiętość zaplanowanych usług pozycjonerskich;
 • konkurencyjność w danej branży;
 • presja czasowa – stopień czasochłonności danego projektu.

Jak czynniki wpływające na ceny SEO wyglądają w praktyce?

Branża

Najdroższe będą wszelkie te, które największe przychody generują właśnie przez internet. Pozycjonowanie sklepu z odzieżą, marketu budowlanego czy e-sklepu z oponami – gdy rynek jest już w dużej mierze rozdzielony – będzie długotrwałe i kosztowne. Jeśli jednak pozycjonowanie dotyczy branży relatywnie mniej rozwiniętej – np. sprzedaży domów z drewna – cena SEO będzie zdecydowanie niższa.

Rodzaj strony

To ważny czynnik determinujący koszt pozycjonowania. SEO strony internetowej czy małego bloga będzie tańsze niż np. obsługa dużego sklepu internetowego. Wynika to głównie ze struktury – wszelkie działania w zakresie e-commerce są zdecydowanie droższe.

Złożoność strony

Kryje się pod tym nie tylko liczba podstron, które – wraz ze stroną główną – należy poddać pozycjonowaniu. Na cenę SEO wpływ będzie mieć bowiem również np. zastosowana technologia deweloperska. Ważna będzie również liczba fraz kluczowych, które obejmuje pozycjonowanie.

Konkurencja

Mniejsza liczba potencjalnych rywali to łatwiejszy efekt do osiągnięcia. Jeśli jest ich wielu, wyścig o wysokie pozycje będzie trudniejszy i kosztowniejszy.

Historia domeny

Jest to czynnik mający duże znaczenie dla SEO od strony technicznej. Starsze domeny, utrzymywane w sferze www od lat, cieszą się większym zaufaniem wyszukiwarki, a więc ich pozycjonowanie będzie zarówno łatwiejsze, jak i tańsze.

Skala działalności

Podbicie internetowego Podkarpacia czy województwa zachodniopomorskiego będzie zdecydowanie prostsze niż zdobycie wysokich pozycji w skali całego kraju. Z kolei rywalizacja o pozycje w Polsce nijak ma się do wyścigu o nie w skali światowej. Jeśli SEO ma wymiar np. miejski czy regionalny, siłą rzeczy będzie kosztować mniej niż działanie w skali ogólnokrajowej.

Jak rozliczane jest pozycjonowanie?

W przypadku trzeciej z tych opcji górna granica nie istnieje. Bywa bowiem tak, że większe firmy działające na bardziej konkurencyjnym rynku sięgają po usługi na wyłączność, świadczone w systemie swoistego in-house SEO.

Jeśli weźmiemy pod uwagę podstawowy zakres usług, SEO obejmie wtedy:

 • pozycjonowanie relatywnie małej liczby fraz kluczowych (do kilkunastu wariantów);
 • ogólną optymalizację serwisu internetowego;
 • politykę i budowę linkowania (z ang. linkbuilding);
 • analitykę na poziomie standardowym;
 • raportowanie aktywności dla klienta.

Na uwadze trzeba mieć również fakt, że dobre pozycjonowanie wymaga dostępu do narzędzi analitycznych. Wśród nich są m.in.:

 • Senuto;
 • Semstorm;
 • Screaming Frog;
 • Ahrefs.

Dla firmy ich zakup to często niemały wydatek – agencje SEO oferujące pozycjonowanie stron internetowych korzystają z rozbudowanych abonamentów, a ceny usług zawierają już raportowanie na podstawie generowanych danych.

Oczywiście zakres tych usług uwzględnia również regularne planowanie strategii e-marketingowej w zakresie SEO we współpracy z klientem.

Ponieważ dla budowania wartości strony szczególne znaczenie ma oryginalna i wartościowa treść, bardzo ważne dla efektów pozycjonowania są w tym kontekście:

 • teksty na stronie;
 • materiały video;
 • własne zdjęcia oraz infografiki.

To odrębny koszt, który należy uwzględnić w kontekście ceny SEO, ponieważ najzwyczajniej – jest on niezbędny dla osiągnięcia oczekiwanych efektów. Przeciętne rynkowe ceny za tekst o długości ok. 5 tys, zzs kształtują się na poziomie:

 • 100–150 zł netto w przypadku prostej tematyki i użyciu na wewnętrznym blogu;
 • 150–250 zł netto za autorski tekst o bardziej analitycznej specyfice;
 • powyżej 250 zł w przypadku bardziej zaawansowanych zleceń wymagających np. pogłębionego researchu.

W tym miejscu należy też zwrócić uwagę na fakt, że pozycjonowanie stron obejmuje zazwyczaj płatny audyt SEO, niezbędny do oceny zakresu działań, które sprawią, że pozycja serwisu znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Firmy zapewniające usługi pozycjonowania w Polsce – chociaż nie tylko – oferują różne modele współpracy i płatności. To bardzo ważna różnica w przypadku podmiotów, które decydują się na usługi SEO z konkretnymi założeniami budżetowymi. Ile kosztuje pozycjonowanie w obu tych wariantach? Oczywiście to zależy od indywidualnych założeń przedsiębiorcy… Niemniej jednak dobrze byłoby zwrócić uwagę na zupełnie inny sposób rozliczenia.

Naturalnym wyborem płatności są miesięczne abonamenty. Ten system zakłada, że klient płaci co miesiąc tę samą kwotę za SEO. Jest to łatwiejsze w kontekście budżetowania ceny SEO w ujęciu rocznym czy kwartalnym. Będzie to bowiem stały i niezmienny koszt dla firmy.

Korzyści, jakie zapewnia pozycjonowanie w ramach abonamentu, to:

 • stały koszt i łatwiejsze budżetowanie wydatku;
 • swoboda w zakresie zmian liczby czy tematyki pozycjonowanych fraz;
 • bezproblemowe zaplanowanie strategii SEO.

Budżet SEO – na co jest przeznaczany?

Co kryje się pod wydatkami przeznaczanymi na pozycjonowanie serwisów internetowych?

Analiza słów kluczowych

Czas niezbędny do przeanalizowania witryny pod kątem już zindeksowanych słów kluczowych oraz znalezienia kolejnych, dzięki którym można sprowadzić ruch organiczny na www. Potrzebne są do tego również narzędzia e-marketingowe, do których dostęp wykupuje agencja SEO.

Audyt SEO

Ocena aktualnego stanu serwisu – zazwyczaj wykonywana cyklicznie lub wraz z podpisaniem umowy na pozycjonowanie. Zawiera analizę witryny lub platformy e-sklepu pod kątem wszystkich czynników SEO: wdrożeń technicznych, nasycenia frazami kluczowymi czy jakości treści wykorzystanych na www.

Treści na stronę

Newralgiczny czynnik dla efektów SEO. Materiały powinny być wyczerpujące, wnikliwe oraz – co ważne – napisane ciekawym, interesującym dla użytkownika językiem. Efekt pracy copywritera – czy raczej content managera – jest szczególnie ważny dla skuteczności pozycjonowania. Stawki za realizację 1 tys. zzs (znaki ze spacjami) wahać się mogą od 25 do nawet 100 zł w zależności od tematyki.

Linki do strony

Wynagrodzenie dla wydawców serwisów i stron internetowych za możliwość ulokowania na nich własnych materiałów – wraz z linkami prowadzącymi do pozycjonowanego adresu internetowego. Koszty wahać się mogą od kilkudziesięciu zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Konsultacje

Konsultacje SEO, czyli czas pracy przeznaczony na jakże potrzebne ustalenia z klientem, przedstawienie strategii czy prezentację wdrożeń.

Raporty

Podstawowe i zaawansowane analizy pokazujące bieżący stan lub porównania do wcześniejszych okresów. Podobnie jak konsultacje – wymagają wykorzystania tzw. roboczogodzin.

Koszt SEO to wartość, która jest zmienna

Ceny SEO trudno więc ujednolicić – kluczowe znaczenie ma bowiem specyfika danej branży, popularność słów kluczowych czy pozycja rynkowa i skala konkurencji. Należy jednak zwrócić uwagę na różnice w cenie SEO pomiędzy serwisem internetowym a e-sklepem. Sama witryna pozycjonowana jest zwykle na konkretne frazy ofertowe. W przypadku e-sklepu to spore zestawienie kategorii i podkategorii towarowych (np. bluzy/ bluzy sportowe/ bluzy sportowe danej marki), co automatycznie przekłada się na zdecydowanie większą skalę niezbędnych aktywności e-marketingowych.

Na koszt pozycjonowania SEO można spojrzeć również przez pryzmat poszczególnych – i niezbędnych – usług. W tym kontekście wyróżnić można:

 • audyt SEO – od 1500 do 4500 zł; decydując się na dłuższą współpracę, można liczyć na bezpłatną usługę uwzględnioną w abonamencie;
 • bieżącą godzinę pracy specjalisty SEO – od 100 do 250 zł;
 • koszty narzędzi niezbędnych do analityki internetowej – minimum kilkaset złotych miesięcznie;
 • usługi copywriterskie i content marketingowe – od 100 do 1 tys. zł za tekst w zależności od tematyki i długości materiału;
 • publikacje zewnętrzne – ok. 1 tys. zł w zależności od umiejscowienia tekstu pod SEO.

W praktyce zmiennych wpływających na ceny pozycjonowania jest więc wyjątkowo wiele. Stąd tak ważne jest wczesne ustalenie zakresu prac i innych usług oraz precyzyjne określenie założeń budżetowych.

Różnice cenowe między SEO a Google Ads

Różnica między SEO a Google Ads jest diametralna. Pozycjonowanie to działalność organiczna prowadząca do zdobycia wysokiej pozycji w naturalnych, niereklamowych wynikach wyszukiwania przeglądarki. System Ads to rozwiązanie reklamowe, w którym Google zapewnia określoną liczbę miejsc wyszukiwania wystawianych najwyżej.

Aby uzyskać w nich wysokie pozycje, niezbędny jest wysoki koszt jednostkowy na bieżące reklamy oraz stała, regularna płatność za ekspozycje. W przypadku SEO wysokie pozycje można latami utrzymywać dzięki konsekwentnej pracy nad rozwojem serwisu.

Jeśli więc na efekt patrzeć w dłuższej skali, pozycjonowanie jest nie tylko tańsze, ale też korzystniejsze – działa również wtedy, gdy nie chcesz w danym miesiącu ponosić kosztów na działalność reklamową w ramach Ads.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  One thought on “Ile kosztuje pozycjonowanie strony? Oto cennik SEO w Polsce

  1. Pytanie o koszty pozycjonowania czy kampanii Google Ads to jedno z częstszych, zadawanych przez osoby zainteresowane współpracą z agencją e-marketingową. Niestety, udzielenie konkretnej odpowiedzi nie jest możliwe, co zostało świetnie pokazane w tekście, na cenę wpływa wiele czynników.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami