10 funkcji Senuto, które warto znać i wykorzystać do optymalizacji strony oraz poprawy pozycji w Google

Spis treści

Monitoring Senuto to narzędzie służące do sprawdzania pozycji wybranych słów kluczowych konkretnego serwisu, domeny lub strona URL (np. konkretnego artykułu) w Google. Jest to platforma analityczna funkcjonująca w modelu SaaS, ciesząca się popularnością nie tylko u długoletnich profesjonalistów, ale również osób dopiero zaczynających swoją przygodę z SEO. Senuto jest nieustannie aktualizowane o nowe, przydatne funkcje oraz rozbudowywane są funkcje, które występowały już wcześniej. Ta platforma analityczna dostępna jest również w formie aplikacji oraz składa się z trzech modułów. Każdy z nich pozwala optymalizować procesy SEO na wszystkich etapach. Moduły to:

 • Analiza widoczności
 • Monitoring
 • Baza słów kluczowych

Senuto to jeden z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do monitoringu pozycjonowania witryn i zyskuje popularność również za granicą. Dzięki swojej funkcjonalności nie potrzeba działać na kilku narzędziach content marketingowych. Narzędzie to pojawiło się w 2014 roku i wspiera specjalistów od copywritingu, e-commerce, content marketingu i wszystkich, którzy zajmują się pozyskiwaniem ruchu w Google. Poznaj 10 funkcji Senuto, które znacznie ułatwią ci życie!

Analiza widoczności w Senuto

Rozpoczynając analizę SEO pierwszym krokiem powinien być rzetelny przegląd aktualnej widoczności w Google. Jeżeli chcesz tworzyć wartościowy content, który trafi do twoich klientów sprawdź czy twoje działania SEO przynoszą pożądane efekty. W tym pomoże ci Senuto, który stworzy dla ciebie gotową listę fraz co jest świetnym ułatwieniem dla osób początkujących w pozycjonowaniu. Wystarczy wpisanie nazwy domeny a program wygeneruje dla ciebie raport analizujący sytuacji wybranej przez ciebie strony internetowej z uwzględnieniem wielu aspektów. Raport w Senuto będzie zawierał:

 1. Liczbę słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-3 w organicznych wynikach wyszukiwania.
 2. Liczbę słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-10.
 3. Liczbę słów kluczowych, na które domena zajmuje pozycje 1-50.
 4. Średnia miesięczna liczba wyszukiwania konkretnej frazy
 5. Szacowaną kwotę jaką należałoby miesięcznie wydać w Google Ads, aby wygenerować podobny ruch do ruchu z działań SEO
 6. Rankujący adres URL w głównej kategorii tematycznej, do której przypasowana została domena
 7. Analizę trudności danego słowa kluczowego
 8. CPC (koszt jaki użytkownik musi ponieść na kliknięcie w Google Ads)

Zmiany dotyczące twojego pozycjonowania będą znajdować się w zakładach Wzrosty/Spadki oraz Pozyskane/Utracone, w których będziesz mógł porównać pozycję z konkretnego okresu czasowego. Istnieje również funkcja wyświetlenia wykresu sezonowości witryny. Tym sposobem Senuto oferuje porównanie wyników z dziś z 1-dniem dowolnego miesiąca. Dodatkowo, możemy sprawdzić które słowa kluczowe poprawiły swoją widoczność i przyniosły lepsze efekty.

Konkurencja

Z konkurencją zawsze trzeba się liczyć. Tym razem nie chodzi o rywali na rynku pracy, ale przeciwników w wyszukiwarce. Senuto pozwoli ci sprawdzić domeny, które również chcą podnieść swoje rankingi na podobne słowa kluczowe co twoje. Dzięki zakładce “Konkurencja” dostępnej w analizie widoczności będziesz mógł podejrzeć rywali w Google oraz porównać liczbę fraz kluczowych analizowanej domeny. Analizę widoczności w Senuto podzielimy na dwa etapy:

 1. Listę słów, dzięki którym twoja domena jest widoczna
 2. Konkurencyjne słowa kluczowe, na które konkurencyjne domeny są widoczne na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, a twoje umieszczone są w TOP50.

Kolejna część raportu pokazuje dane na większej ilości konkurencji oraz ich statystyki: wspólną ilość słów kluczowych, liczbę słów kluczowych w TOP3, TOP10, TOP50 oraz ruch witryn.

To nie wszystko, jeżeli chodzi o sprawdzanie konkurencji. Pozostając w zakładce “Konkurencja” możesz porównać wspólne frazy kluczowe, słowa kluczowe konkurencji oraz swoje własne słowa kluczowe. Pomoże ci to w określeniu słów, które niezwłocznie trzeba dodać do swojej strategii SEO.

Poniżej otrzymasz statystyki dotyczące:

 • Średniej miesięcznej liczby wyszukiwań tej frazy
 • CPC
 • Adres URL domen, do których się porównujesz

Quick Wins

Quick wins to frazy, na które witryna pozycjonuje się poza pierwszą stroną wyszukiwarki, ale są na tyle blisko, że wystarczy odrobinę pracy by znalazły się na pierwszej stronie. Wygeneruj raport “Pozycje”, w którym znajdziesz filtry Pozycja <10 i <20. Taka zawężona lista wskaże ci słowa kluczowe, nad którymi warto popracować aby znaleźć się na wyższym miejscu w rankingach. Jeżeli chcesz jeszcze mocniej zawęzić ten wybór skorzystaj z filtru “Trudność słowa kluczowego”. Przedstawione będą słowa, które najprościej poprawić, aby wskoczyć wyżej w rankingu.

Kanibalizacja

Kanibalizacja to zjawisko w SEO, które stanowczo może popsuć ci szyki. Nazywamy tak sytuację, w której dwie lub kilka podstron z witryny jest zoptymalizowanych pod te same słowa kluczowe. Rodzi to spory problem dla wyszukiwarki internetowej, która nie jest pewna która ze stron jest najlepiej zoptymalizowana pod konkretne pytanie użytkownika. Przez kanibalizację może dojść do spadku ruchu z wyszukiwarki oraz niestabilności pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to zjawisko negatywne, ale często trudne do wykrycia przez serwer. Pomoże ci w tym zakładka “Kanibalizacja” w Monitoringu Senuto, gdzie zanalizujesz pod każdym kątem swój serwis. Jeżeli twoje witryny dotknął ten problem to Senuto wskaże konkrete frazy i adresy URL dotknięte kanibalizacją, a także zawiadomi cię o wahaniach w pozycjonowaniu w Google.

Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż takie sytuacje są dość typowe dla witryn produkujących dużą ilość contentu sezonowego. Warto jednak zaglądać do tej zakładki regularnie w celu systematycznej optymalizacji naszej witryny. Przyda się to szczególnie osobom posiadającym małe sklepy internetowe – w takiej sytuacji warto zoptymalizować każdą podstronę pod konkretną frazę. Warto porządnie przeanalizować oba adresy URL i zastosować przeredagowanie tekstów na stronach, zadbać o linkowanie wewnętrzne oraz tagowanie canonical lub umieścić przekierowanie 301.

Sekcje

Sekcje to kolejna ciekawa funkcja Senuto, która pozwoli ci sprawdzić jakie miejsca na twojej stronie internetowej przynoszą najwięcej zysków. Weryfikacje możesz przeprowadzić na trzech poziomach:

 • Subdomeny – przedstawi w procentach liczbę fraz w TOP10 wraz z jej zmianą w stosunku do poprzedniego tygodnia
 • Ścieżki – przedstawi liczbę fraz w TOP10 wraz z jej zmianą w stosunku do poprzedniego tygodnia
 • Adresy URL – pokaże ci liczbę fraz w TOP10 danej subdomeny wraz z jej zmianą w stosunku do poprzedniego tygodnia

Jak wykorzystać funkcję sekcji? Jest ona niezbędna do przeprowadzenia dogłębnej analizy statystyk dotyczących ruchu na swojej stronie, ale również konkurencji. Dzięki niej poznasz mocne i słabe strony swoich rywali. Przyjrzysz się frazom pod kątem:

 • trudności
 • średniej miesięcznej liczby wyszukiwań
 • wyników SERP
 • typów fraz kluczowych
 • trendów
 • liczby wyrazów

Zakładka trendy pokaże ci sezonowość danej witryn. Program pokaże ci na przykładzie wybranej witryny, w których miesiącach użytkownicy są najbardziej aktywni. W połączeniu z analizą fraz kluczowych będzie przydatna w planowaniu nowego contentu.

Moduł liczba wyrazów

W tym module możemy wygenerować raport w Senuto o nazwie Liczba słów, który da nam informacje jak nasza strona radzi sobie z dłuższymi frazami tzw. Long tail. Być może warto zoptymalizować nasz content pod kątem dłuższych, 3-4 wyrazowych fraz. Do tego posłuży nam kolejny moduł Senuto jakim jest Baza słów kluczowych, podpowiadający synonimy oraz ewentualne frazy long tail do użycia.

Monitoring Senuto

Jest to jedna z najważniejszych funkcji tego programu. Pozwala na przeprowadzenie rzetelnej analizy działalności całej twojej domeny w wyszukiwarce Google wraz ze wszystkimi słowami kluczowymi, których używasz. Monitoring oferuje monitorowanie wybranej przez ciebie domeny wraz z wszystkimi subdomenami lub z jej wyłączeniem, oraz analizę konkretnych katalogów w domenie lub dowolnego adresu URL. Możesz również prześledzić wybrane przez ciebie słowa kluczowe, na których chcesz obserwować swoją pozycję. Wpisz je ręcznie, dodaj z sugerowanej listy lub wgraj w pliku. Ta funkcja Senuto pozwoli ci codziennie monitorować twoje postępy i efekty obranej przez ciebie strategii SEO.

Baza słów kluczowych

Podnoszenie swoich rankingów bywa skomplikowaną sprawą, dlatego warto skupić się na poprawieniu autorytetu strony internetowej w Google. Dobrym pomysłem będzie wygenerowanie raportu “Pytania” w modelu Senuto “Baza słów kluczowych”. Pozwoli ci to wygenerować listę pytań, które użytkownicy zadają najczęściej. Możesz śmiało potraktować to jako gotową listę artykułów do stworzenia. Zakładka “Słowa zależne” pomoże ci w wyborze słów, które warto dodać do następnych tekstów. Chcąc korzystać z bazy słów kluczowych możesz uzyskać tabelę z listą słów kluczowych, które powiązane są znaczeniowo i językowo z wybraną przez ciebie frazą. Jeżeli umiejętnie wpleciesz je w swój artykuł, Google uzna je za wartościowe a ty poprawisz swoje miejsce w rankingach.

Analiza SERP

Te narzędzie Senuto pozwoli ci prześledzić historię wyników organicznych dla danej frazy w przeszłości, od 2016 roku. Dokonując analizy wybierz frazę i kraj, dla którego chcesz sprawdzić historię. Otrzymasz raport z danymi podpowiadającymi na których stronach najczęściej występuje dane słowo kluczowe. Narzędzie SERP pomoże ci określić najbliższą konkurencję korzystającą z tych samych słów kluczowych co ty w swoim sklepie internetowym.

Writer

Jest to niedawno dodana, bardzo przydatna funkcja, która pomoże ci stworzyć zoptymalizowany content. Narzędzie służy do tworzenia treści i posiłkowania się tzw. Punktami Content Score. Moduł Writer podpowiada ci jak długi powinien być twój tekst (ilość słów) oraz ile nagłówków, akapitów oraz sugerowanych słów kluczowych powinien zawierać.

Podsumowanie

Senuto to rozbudowana platforma posiadająca wiele narzędzi i funkcji służących do optymalizowania i monitorowania twojej witryny. Opinie specjalistów o Senuto mówią za siebie – jest to absolutny must have zarówno dla agencji SEO jak i samodzielnych pozycjonerów. Narzędzie jest również bardzo wygodne dla klientów, dla których program analityczny sam generuje raporty dzięki czemu nie muszą kupować dostępu do narzędzia. Senuto daje gwarancję szybszych i dokładniejszych działań dla twojego marketingu internetowego.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami