Topical authority – o czym warto wiedzieć?

Spis treści

Topical authority jest pojęciem odnoszącym się do oceny wiedzy i autorytetu określonej osoby, firmy czy też strony internetowej w konkretnej dziedzinie lub temacie. Warto dowiedzieć się więcej o tym zagadnieniu!

Topical authority – co to jest?

Co to jest topical authority? To pojęcie związane jest z oceną wiedzy i autorytetu zarówno firmy lub osoby, jak i strony internetowej – w odniesieniu do jednego konkretnego tematu. Oznacza to, że jakaś firma, osoba lub strona internetowa uznawana jest za autorytet w danym zakresie. Topical authority jest ważnym czynnikiem, który wpływa na pozycjonowanie witryny www w sieci. Google preferuje strony z wysokim poziomem autorytetu, co sprawia, że takie witryny zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto tu dodać, że witryna internetowa jest bardziej wiarygodna, jeśli na przykład treści publikowane są na niej regularnie i są one warte uwagi.

Jaką rolę pełni topical authority w SEO?

Jak już wspomniano, topical authority ma duży wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Jest to kluczowy element SEO, który umożliwia zbudowanie wiarygodności i autorytetu w określonej dziedzinie. Im wyższa ocena topical authority, tym wyższym autorytetem odznacza się dana witryna w określonym zakresie tematycznym. Najlepiej pod tym względem oceniane są strony prowadzone przez ekspertów, gdzie znajdują się eksperckie, specjalistyczne informacje dotyczące wybranej tematyki. Witryny www z wysokim topical authority zajmuje wysoką pozycję w rankingu Google, co z kolei sprawia, że przyciąga ona większą ilość zainteresowanych użytkowników. Strona jest lepiej widoczna, co wpływa na budowanie wizerunku danej firmy.

Na czym polegają działania topical authority?

Topical authority to posiadanie określonej wiedzy, jak i kompetencji w określonym zakresie. Do działań, dzięki którym zwiększa się autorytet strony internetowej, można zaliczyć między innymi:

 • utrzymywanie aktywności zarówno na witrynie www, jak i wszelkich mediach społecznościowych (systematyczne publikowanie treści, szybkie reagowanie na komentarze oraz pytania użytkowników, prowadzenie dyskusji w danym zakresie);
 • tworzenie wartościowych, unikalnych treści związanych z danym zakresem tematycznym (publikowanie artykułów, informacji, poradników, które nie tylko zainteresują użytkowników, ale i będą odpowiadać na ich pytania związane z danym zakresem);
 • optymalizowanie strony internetowej pod kątem SEO (używanie właściwych słów kluczowych oczywiście związanych z daną dziedziną, stosowanie linków wewnętrznych oraz zewnętrznych prowadzących do wartościowych źródeł, poprawne tagowanie tekstów);
 • budowanie autorytetu poprzez publikacje naukowe, zdobywane nagrody i wyróżnienia czy też poprzez udzielanie interesujących wywiadów;
 • nawiązywanie współpracy z innymi ekspertami z danej dziedziny (na przykład poprzez publikowanie gościnnych artykułów, wymianę wiedzy, dzielenie się wiedzą w grupach dyskusyjnych lub na forach).

Wszystkie powyższe działania wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku danej strony internetowej jako autorytetu w określonej dziedzinie.

Jaką rolę pełni E-A-T w topical authority?

E-A-T to skrót od wyrazów: Expertise (ekspertyza), Authoritativeness (autorytet), Trustworthiness (wiarygodność). Są to trzy elementy uznawane przez Google za ważne rankingowe czynniki w algorytmach wyszukiwarek. E-A-T w kontekście do topical authority ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa on na ocenę tego, jak wysoko strona internetowa uznawana jest za eksperta w danej dziedzinie:

 • expertise (ekspertyza) – odnosi się do tego, czy dana witryna posiada wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje, kompetencje w danym temacie;
 • authoritativeness (autorytet) – odnosi się do tego, czy dana witryna uważana jest za autorytet w danym temacie;
 • trustworthiness (wiarygodność) – odnosi się do tego, czy dana witryna jest wiarygodna, rzetelna, czy publikowane treści są aktualne i dokładne, czy przestrzegane są standardy prawne i etyczne.

Skuteczna budowa topical authority – krok po kroku

Budowanie topical authority to przede wszystkim długotrwały proces, który wymaga poświęcenia wiele czasu. Jednak, jeśli odpowiednio zaplanuje się całe przedsięwzięcie, to z pewnością przyniesie ono oczekiwane rezultaty. Warto wykonać to według następujących kroków:

Krok 1 – analiza kluczowych słów.

Pierwszym krokiem budowania topical authority jest dokładna analiza kluczowych fraz. Ważnym elementem są tutaj semantyczne słowa kluczowe, które pozwalają na lepszą identyfikację treści i tematu na stronie internetowej. Dlatego trzeba zadbać o to, aby określić najbardziej pasujące słowa kluczowe do wybranego zakresu tematyki. Polecane jest tutaj korzystanie z różnych narzędzi takich jak na przykład: Google Keyword Planner, SEMrush czy Ahrefs, które przedstawią odpowiednie frazy. Trzeba tutaj pamiętać o tym, aby sprawdzić konkurencyjność wybranych słów kluczowych, co pomoże poznać konkurencję i znaleźć sposób na jej wyprzedzenie i wyróżnienie się.

Krok 2 – planowanie strukturalne.

Kolejnym krokiem jest planowanie struktury witryny internetowej. Odpowiednio zaprojektowana budowa strony www sprawia, że poruszanie się po niej jest bardzo łatwe i intuicyjne, co nie tylko wpływa na pozycjonowanie treści, ale i na lepsze indeksowanie witryny. Należy tutaj między innymi zaplanować tematy, czy też linkowanie wewnętrzne.

Krok 3 – przygotowanie wartościowych treści.

Na tym etapie trzeba przygotować wartościowe treści, czyli takie, które dostarczą użytkownikom cennych informacji, eksperckiej wiedzy. Muszą być one unikalne, łatwe do przyswojenia i do zrozumienia. Powinny odpowiadać na pytania i problemy odbiorców. Bardzo ważne jest to, że wszelkie treści muszą być związane z tematyką strony internetowej. Warto stosować tutaj: poradniki, artykuły, filmy, infografiki, ale i zdjęcia.

Krok 4 – linki tematyczne.

Ostatnim krokiem w budowaniu topical authority jest link building (budowanie tematycznych linków). Linki muszą pochodzić ze sprawdzonych, powiązanych tematycznie stron internetowych – warto zawsze sprawdzać wiarygodność poszczególnych witryn, na których chce się umieścić link. Istotne jest tu także to, żeby linkowanie było naturalne. Nie może być ono sztuczne, czy też nachalne względem użytkownika.

Jakie zalety ma budowanie topical authority?

Budowanie topical authority posiada wiele zalet. Wyróżnić tutaj można między innymi to, że:

 • wpływa na lepsze pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu odwiedza ją więcej użytkowników (zwiększa się ruch na stronie);
 • sprawia, że zaufanie użytkowników do danej marki wzrasta, ponieważ witryna jest postrzegana jako kompetentne i wiarygodne źródło informacji;
 • wpływa na zwiększenie zasięgu danej strony www, co przyczynia się do przyciągania nowych klientów;
 • zwiększa skuteczność wszelkich działań marketingowych, ponieważ strona staje się bardziej widoczna oraz rozpoznawalna, a co za tym idzie – tafia do docelowej grupy odbiorców, którzy dokonują zakupów;
 • sprawia, że strona internetowa zyskuje przewagę nad swoją konkurencją.

Jakie wady ma topical authority?

Do wad topical authority zaliczyć można na przykład to, że:

 • przedsięwzięcie wymaga czasu i wysiłku, wysokiego autorytetu nie zyskuje się z dnia na dzień, jest to długofalowa praca, która wymaga systematyczności, co dla niektórych może być kłopotliwe;
 • przedsięwzięcie musi być stale monitorowane i aktualizowane – jest to niezbędne do utrzymania statusu eksperta w swojej dziedzinie, w przeciwnym razie można szybko stracić wysoką pozycję w wyszukiwarce;
 • przedsięwzięcie jest kosztowne – budowanie wizerunku wymaga odpowiedniego budżetu między innymi na różne akcje promocyjne i marketingowe, jak i na tworzenie i udostępnianie wartościowych treści związanych z tematyką strony internetowej.

Warto dbać o topical authority, ponieważ wpływa ono na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Trzeba pamiętać o tym, że Google dąży do tego, żeby wyświetlać swoim użytkownikom jak najlepsze wyniki, więc musi mieć ono pewność, że dana witryna www jest wiarygodna i jest ekspertem w swojej dziedzinie.

  Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych przez Neutrino w celu kontaktu bezpośredniego.
  Przeczytaj również
  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Skontaktuj się z nami